Isoja lukuja

C-koodari

Miten C:llä voi laskea isoilla kokonaisluvuilla, jos long long ei riitä käyttötapauksiin? Pitääkö tehdä linkitetty lista? Vai voiko esimerkiksi GMP:llä tehdä ohjelman, joka muuntaisi annetussa luvussa vaikkapa 10:nnen desimaalin nollaksi.

En vaan ymmärrä isojen lukujen aritmetiikkaa. Esimerkiksi jos haluan laskea 1125899906842624^2, niin miten saan tietokoneen tajuamaan, että kyseessä on kaksijärjestelmän luku 1 ja 50 nollaa. Sitten luku kerrotaan itsellään ja muutetaan desimaaliesitykseksi.

Logaritmit ei auta ongelmassani eikä liukuluvut. GMP olisi sopiva, mutta en osaa käyttää sitä yhtään.

7

743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Torak
      • C-koodari

        Kai se on opeteltava käyttämään GMP:tä. Manuaali näytti vaan aika suppealta, mutta ei kai muu auta kuin kääriä hihat ja alkaa opiskelemaan. Vai tietääkö joku parempaa tutoriaalia kuin GMP:n kotisivuilla oleva?


      • x-koodari
        C-koodari kirjoitti:

        Kai se on opeteltava käyttämään GMP:tä. Manuaali näytti vaan aika suppealta, mutta ei kai muu auta kuin kääriä hihat ja alkaa opiskelemaan. Vai tietääkö joku parempaa tutoriaalia kuin GMP:n kotisivuilla oleva?

        Onko pakko tehdä C:llä? Jos ei niin esim. Python ja Lisp käyttävät *oletuksena* mielivaltaista tarkkuutta, jolloin voit koodata täysin normaalisti murehtimatta tätä lukuongelmaa. Lisäksi Python on todella helppo kieli oppia.

        GMP:ssä on myös C -rajapinta, joka lienee helpompi oppia.


      • C-koodari
        x-koodari kirjoitti:

        Onko pakko tehdä C:llä? Jos ei niin esim. Python ja Lisp käyttävät *oletuksena* mielivaltaista tarkkuutta, jolloin voit koodata täysin normaalisti murehtimatta tätä lukuongelmaa. Lisäksi Python on todella helppo kieli oppia.

        GMP:ssä on myös C -rajapinta, joka lienee helpompi oppia.

        Pohdin vaan, että C:tä olisi hyvä opetella. Mitä tarkoittaa mielivaltainen tarkkuus? Ainakin omassa koneessani on äärellinen määrä kovalevy- ja keskusmuistitilaa. Pythoniinkin voisin jossain vaiheessa tutustua.


      • x-koodari
        C-koodari kirjoitti:

        Pohdin vaan, että C:tä olisi hyvä opetella. Mitä tarkoittaa mielivaltainen tarkkuus? Ainakin omassa koneessani on äärellinen määrä kovalevy- ja keskusmuistitilaa. Pythoniinkin voisin jossain vaiheessa tutustua.

        "Mitä tarkoittaa mielivaltainen tarkkuus? Ainakin omassa koneessani on äärellinen määrä kovalevy- ja keskusmuistitilaa."

        Tarkoittaa että niin suuria lukuja kunnes tulee vastaan kovalevy- ja keskusmuistitila ja aika rajat. Tuleehan ne rajat vastaan myös reaalimaailmassa. Käytännössä voit tehdä samat jutut kuin GMP:llä, mutta normaalityyliin koodaamalla. Esim. kun Pythonissa 2**3 tarkoittaa 2 potenssiin 3, niin luku 12**3456 ei tuota mitään ongelmia.

        "Pythoniinkin voisin jossain vaiheessa tutustua."

        Opettele algoritmien teko ja Python ekaksi ja palaa C:hen jos on tarvetta. C:n tarkoitus oli olla *kokeneiden* koodareiden laite- ja KJ ohjelmointiin tarkoitettu kieli, mutta se pääsi jostain syystä labrasta karkuun. Aloittelijat kärsivät tästä traagisesta tapahtumasta vieläkin.


    • hyvintoimii

      Isot laskuohjelmat voi tehdä assemblerilla. Yhteen- ja vähennyslasku ovat helppoja, kertolasku vähän vaikeampi mutta kaikissa tilanteissa toimiva jakolasku on jo vaikeampi. Periaatteena on kuitenkin jo koulussa opitut menetelmät, nyt kuitenkin on kantalukuna 2.
      Itse olen tehnyt laskukoneen, jolla voi laskea tavallisen laskukoneen tapaan. Käännökset tein 1000, 2000, 5000 ja 10000 numeron laskureiksi. Koneen muun ohjelmoinnin tein C-kielellä. Lisäksi on tehtävä ohjelmoinnit, jotka muuttavat syötteen 2-järjestelmään, ja kun lasku on suoritettu on tulos muutettava 2-järjestelmästä 10-järjestelmään. Muiden funktioiden (potenssien, trigonometristen fuktioiden, logaritmien...) ohjelmointiin käytin sitten assemblerilla jo ohjelmoituja yhteen-, vähennys-, kerto- ja jakolaskua ja niiden sarjakehitelmiä. Lopputulos on tyydyttänyt ja olen sitä paljon käyttänyt.
      Esim. e^345.678 laskettuna 1000-numeron laskurilla on luku, jonka kokonaisosa on 151 numeroa pitkä. Sen alku on 133674299016..., ja loppu ...7068813619. Sitten tulee desimaalipiste, jonka jälkeen 850 numeron desimaaliosa. Sen alku on .91731... ja loppu ...2280976. Tehtävästä kone selviää alle sekunnissa.
      Taikka sinun tehtäväsi; 2^100=1267650600228229401496703205376.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      103
      8288
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5084
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3334
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      29
      1883
    5. 57
      1510
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      109
      1478
    7. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1357
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      175
      1326
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1099
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      28
      933
    Aihe