Olisiko Malcasinesta mielipiteitä?
tai löytyyhän niitä täältä, mutta ihan tuoreita?
millainen paikka? olemme kaksi aikuista ja lähdössä viikoksi matkaan. Tarkoituksena on katsoa ja reissata muitakin lähipaikkoja.
Joku kertoi että malcasine on tosi hiljainen paikka, onko näin?
En kaipaa mitään nuorisolle suunnattuja diskomeininkejä, mutta onko yleensäkkä esimerkiksi iltasella ravintoloissa väkeä ja mihin asti ovat auki?
Malcacineen??
8
1160
Vastaukset 8
- freddiex
Malcesine on paikan tarkka oikea nimi. Garda ei ole mikään bailupaikka. Malcesinessa on parasta Monte Baldo. Upeat näköalat. Gardalla pitää kierrellä muissa kaupungeissa ja liikkua lähinnä laivalla. Limone on kaunein paikka.
Kyllä ne ravintolat on ihan riittävästi auki. Jos haluatte bailata niin menkää Sunny Beachille.- hipsun
noh, jos jollain muulla on vielä mielipiteitä niin kertokaa ihmeessä.
Niinku sanoin, emmä kaipaa nuorisolle suunnattuja diskomeininkejä...Sunny beachilla olleena tiedän, että sinne sitten jos sellasta tahtoo.
- Basta
Ciao,
Kyllä kandee mennä käymään Malcesinessa...itsekin olen aikeissa vielä alkusyksystä siellä vierailla, olisiko kahdeksas kerta 20 vuoden aikana? Toki tullut muuallakin Italiassa paljonkin reissattua, mutta jotenkin vaan tuo pieni kylä on ollut aina sellainen "varma valinta"=)
Kivoja pieniä ruokapaikkoja, hyvät kulkuyhteydet molempiin suuntiin ilmastoiduilla paikallisbusseilla (voi vaihtaa junaan Pescierassa tai Roveretossa) ja tietenkin vilvoittava järvi pienine rantoineen. Maisemat vertaansa vailla ja helppo lähteä laivoilla tai veneellä kiertelemän muitakin kyliä. Monte Baldo on kyllä pakollinen kokemus, sieltä nähtynä autereinen järvi- ja vuorimaisema on parhaimmillaan!
Hiljainen on niin suhteellinen käsite, väkeä siellä kyllä riittää kesäaikaan, mutta illat ovat sillälailla mukavasti hiljaisia että todellakaan ei tarvitse korviaan suojata diskojen melulta. Elokuussa, kun italialaiset itse viettävät lomiaan, ravintoloissa ja baareissa kyllä riittää populaa välillä liiankin kanssa, joten parhaaseen illallisaikaan 19 - 21 on välillä vaikea saada paikkaa haluamastaan ravintolasta. Ruokaravintolat sulkevat puolenyön maita mutta jokunen baari ja pubi on kyllä auki aamu varhaiseen, tähän asti ainakin on kyllä ruokaa ja juomaa saanut nauttia liiankin kanssa=) Ja se pakollinen diskokin löytyy Lido Painan vierestä, sopivasti vähän keskustan ulkopuolelta...- eikä ole hiljaista
Aivan fantastinen paikka, eikä ole mikään hiljainen tuppukylä. Ihania kahviloita satama-alueella ja jokaisen kujan piazoilla ja niitähän riittää, ravintoloita samoin joka lähtöön. Tasokkaita liikkeitä löytyy rihkaman lisäksi.
Vaihtelua lomaan tuo vierailut lähikaupunkeihin joko lautoilla tai busseilla,erinomaiset yhteydet lyhyen matkan päässä. Kaikki kehuvat alvariinsa tuota Monte Baldon käyntiä, ihan mukava käydä siellä mutta ei se minusta järven must paikka ole, vaan se kauneus mikä joka paikkaa ympäröi olit missä tahansa. Illallisen jälkeen miksei päivälläkin, on rentouttavaa kävellä rantatietä pitkin, oikein kaunis reitti molempiin suuntiin ja samalla nauttia vaikka jälkkärijäätelöä. Malcesinessa on tullut vasta 9 kertaa lomailtua eikä loppua näy, käväiskää Rivassa ja vastarannan Limonessa myös.
Iltaisin palasimme hotelliimme n.23.00 ja ihan olivat kuppilat vielä lähes täysiä . Elokuussa sielläkin on huippusesonki ja itse lomailen aina jo alkukesästä joten...... - hipsun
eikä ole hiljaista kirjoitti:
Aivan fantastinen paikka, eikä ole mikään hiljainen tuppukylä. Ihania kahviloita satama-alueella ja jokaisen kujan piazoilla ja niitähän riittää, ravintoloita samoin joka lähtöön. Tasokkaita liikkeitä löytyy rihkaman lisäksi.
Vaihtelua lomaan tuo vierailut lähikaupunkeihin joko lautoilla tai busseilla,erinomaiset yhteydet lyhyen matkan päässä. Kaikki kehuvat alvariinsa tuota Monte Baldon käyntiä, ihan mukava käydä siellä mutta ei se minusta järven must paikka ole, vaan se kauneus mikä joka paikkaa ympäröi olit missä tahansa. Illallisen jälkeen miksei päivälläkin, on rentouttavaa kävellä rantatietä pitkin, oikein kaunis reitti molempiin suuntiin ja samalla nauttia vaikka jälkkärijäätelöä. Malcesinessa on tullut vasta 9 kertaa lomailtua eikä loppua näy, käväiskää Rivassa ja vastarannan Limonessa myös.
Iltaisin palasimme hotelliimme n.23.00 ja ihan olivat kuppilat vielä lähes täysiä . Elokuussa sielläkin on huippusesonki ja itse lomailen aina jo alkukesästä joten......kiitos paljon vastauksistanne.
Kertomanne mukaan kuullostaa mukavalta ja uskon että tykkään itsekkin.
Kolmen viikon päästä pääsee reissuun, odotan innolla :) - valinnan olet tehnyt
hipsun kirjoitti:
kiitos paljon vastauksistanne.
Kertomanne mukaan kuullostaa mukavalta ja uskon että tykkään itsekkin.
Kolmen viikon päästä pääsee reissuun, odotan innolla :)Ihan pikku vinkki, Malcesine lausutaan = Maltseesine
oikein leppoisaa lomaa !
- I <3 Malcesine
Aivan ihana, pieni, hiljainen kylä. Sinne ehdottomasti palaan uudelleen. Jos ottaa viikon loman, ei ehkä kannata jäädä sinne koko viikoksi koska sitten voi tulla aika pitkäksi. Kannattaa lähteä muuallekkin ja palata illalla nauttimaan ihanaa jäätelöä tai drinkkejä tai ruokaa ja nauttimaan maisemista...oli kyllä mahtava paikka
- hipsun
Matkalta palattu ja aivan ihana paikka!!!!!
Ehdottomasti tulen palaamaan vielä!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 951022
- 119853
- 143834
- 45822
- 70667
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40639Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu184591- 32559
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47528Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja62524- 80520
- 65516
- 39489
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i3454- 45453
- 41446
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31446Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74446Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61440