Pentueen isä

Hei, muistan joskus kuulleni, että saman pentueen kissanpojilla voisi olla useampi eri isä? Eli samassa pentueessa olisi eri kollien poikia? Onko totta vaiko vain jostain pälkähtänyt päähäni?
32985
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tämä on kiistelty aihe. Periaatteessa on uskottu että tämä on mahdollista. Ja silloin olisi myös mahdollista että pennut ovat eri ikäisiä. En nyt pysty muistamaan perusteluja miksi tämä ei olisi mahdollista, mutta monet ajattelevat nykyään niinkin. Varmaa tietoa asiasta kuitenkaan ei ole.

Äänestä

Jos ihmisilläkin on se mahdollisuus että kaksosilla on eri isä niin miksei kissanpoikasillakin vois? koska kissallahan munasolu irtoaa vasta parittelun aikana eikä niinkuin ihmiselle ennen sitä... Että jos on sattunu useempi kolli samalle apajalle niin hyvin mahdollista ja kun kattoo nuita pentueita niin karvanlaadustakin sen näkee että saattaa olla pitkäkarvasta ja lyhyttä samassa porukassa :D

Ja sekin on vielä aika jännä miten emo ei onnistu tekemään itsensä näköistä pentua kun tooosi harvoin...

Äänestä
  • voi päätellä eri karvanpituudesta samassa pentueessa. Kissahan voi saada pitkäkarvaisia pentuja vaikka molemmat vanhemmat olisivat lyhytkarvaisia. Tämä johtuu siitä, että silloin kumpikin vanhempi kantaa perimässään pitkäkarvatekijää joka on piilevänä periytyvä ominaisuus. Toisinpäin se ei voi mennä, eli pitkäkarvakissat yhdessä eivät saa lyhytkarvaisia pentuja - jos niin käy, voi olla kyseessä esim. väärä isä (lyhytkarvainen) tai mutaatio. Jos toinen vanhemmista on lyhytkarvainen ja toinen pitkäkarva, pennut ovat lyhytkarvaisia ellei se lyhytkarvainen vanhempi kanna pitkäkarvatekijää. Ihmisten perinnöllisyys ei ole suoraan verrannollinen kissoihin vaikka niinhän ne ihonvärit menee ihmisilläkin - kaksi tummaihoista saa tummia lapsia, tumma + vaalea vähän siltä väliltä ja kaksi vaaleaa vaaleaihoisia.

    Miksi emo ei onnistu tekemään itsensä näköisiä pentuja johtuu myöskin geeneistä. Nehän tulevat 50% emolta ja 50% isältä, jolloin väristä riippuen pennut ovat mahdollisesti kaikki muuta kuin emonsa värisiä. Naaralle kun esim. punainen väri periytyy eri tavalla kuin urokselle. Mikäli tässä erinäköisyydellä tarkoitetaan juuri väriä. Muutkin ominaisuudet periytyvät samalla kaavalla ja jos vanhemmat ovat kovin erityyppisiä, on pennutkin sitten vähän sitä tai tätä.

    Muistan lukeneeni tuosta jostakin, ettei tuo useamman isän mahdollisuus olekaan ihan niin kuin aiemmin on luultu. Nyt en vaan muista mistä sen olen lukenut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jiujau kirjoitti:

Hei, muistan joskus kuulleni, että saman pentueen kissanpojilla voisi olla useampi eri isä? Eli samassa pentueessa olisi eri kollien poikia? Onko totta vaiko vain jostain pälkähtänyt päähäni?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu