E 520

Niin, käsissä on E 520 jossa kiinni kittiobjektiivi 70-150. Miten saan kameran säädettyä täysin käsisäädettäväksi? Tarkennus on MF:llä mutta objektiivin säätörengasta pyörittäessä kamera ei tee yhtään mitään.

Kamera on kokeilussa ja pitäisi päättää jos pidän en vai en. Edellisena runkona Nikon D50. Osaako joku valaista?
2761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Säätörengasta saapi pyöritellä aika reilusti verrattuna noihin nikoneihin.
Tästä syystä käyttelen itse tuota af mf moodia käsin tarkentaessa. Autom. likimain kohdilleen ja käsin loput.

Äänestä
  • Juu huomasin että kuva tarkentuu kun säätörengasta vaan jaksaa pyöritellä, mutta kiitos vastauksestasi! Täytyy laittaa af mf ja kokeilla jos se sopisi paremmin käteen. Tosiaan kun on Nikoniin tottunut niin tuo pyörittely tuntuu jotenkin ihan käsittämättömältä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pidänkö kirjoitti:

Niin, käsissä on E 520 jossa kiinni kittiobjektiivi 70-150. Miten saan kameran säädettyä täysin käsisäädettäväksi? Tarkennus on MF:llä mutta objektiivin säätörengasta pyörittäessä kamera ei tee yhtään mitään.

Kamera on kokeilussa ja pitäisi päättää jos pidän en vai en. Edellisena runkona Nikon D50. Osaako joku valaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu