huonoin haulikkotyyppi

mehtäästäjänalku

Siinäpä kysymystä! Mikä on fooruminkäyttäjien mielestä huonoin haulikkotyyppi, ja miksi?

8

772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä haulikkotyyppi

      Yksipiippuinen kertalaukaushaulikko on tietty vähän rajoittunut, koska toisen panoksen lataaminen vie aikaa, mutta vähänpä sellaisia taitaa enää käytössä olla.

      Minusta itselataava haulikko on "huono" metsällä siinä mielessä että se lataa aina seuraavan patruunan piippuun vaikka sellaista ei tarvitsisikaan ja heittelee hylsyt pitkin mäkeä minne sattuu.

      • Minä en myöskään pidä itselataavista. Jokaiselle haulikkotyypille kyllä löytyy järkevää käyttöä ja jossain asiassa toinen on parempi kuin muut.


    • Jussi.

      Mun mielestä mulle sopii parhaiten rinnakkaispiippunen koska tykkään ampua rinnakkain lentäviä sorsia. Huonoin mun mielestä on yksipiippunen haulikko kun sillä vaan ammutaan yksinlentäviä sorsia, no tietty sitten päälekkäispiippunenkin on hyvä, mut harvoin sorsat kuitenkin lentää päälekkäin.
      Kävin eilen ampumaradalla jo kohdistamassa haulikkoni tulevaa sorsastusta varten, hiukan oli muuttunut viimevuodesta varmaan sen verran tärähtänyt jossain no nyt on kohdallaan kuitenkin.

      • metsästäjä metsästä

        Mielestäni rinnakkaispiippuinen pumppuhaulikko on hyvä ja kaveritkin on kateellisia.
        Saalista on tullut kiitettävästi joka kesäisillä metsästysreissuillani kainuuseen. Ko. ase soveltuu etenkin parijonossa lentävien oravien pyyntiin.


    • mää...
    • vinosilmät huomataan

      USA:n Vietnamin sodan aikaisissa salaisissa jokioperaatioissa käyttämä täysautomaattinen nuolipanoksia ("flesettejä") ampuva haulikko on siitä huono että sellaista ei tahdo mistään löytää.

    • metso 1

      Huonoin haulikko ja yleensä ase on se joka ei tapa vaikka kuinka monesti ampuu peräkkäin, siis puoliautomaatti joka on ampumataidottoman käsissä.

    • metso 1

      Huonoin ase on se mikä ei tapa vaikka kuinka monesti ampuis, siis puoliautomaatti joka on ampumataidottoman käsissä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2417
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      57
      1393
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1313
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      929
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      808
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      751
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      606
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    Aihe