Olin noin 5kk siivous hommissa,alkoi sapettaman pelkkääpaskan luontia , samat alueet joka päivä pysyis edes vähän puhtaampana mutta ei , aina sama rundi; palkka oli noin 1120kk ,vähän maksoin aina liittoon en kyllä pamin. Lopetin menin työkkärin ei tullut karenssia , sanoin suoran ei tolla elä siis tonnilla ajattelin ostaa asunnon ettäpalkka pitäs olla vähintän 2500kk,,, no nyt saan liitosta saman palkan suraavaksi vasta käyn työkkärissä tammikuussa,, nyt on luppoaikaa ihanaa. Mitä opimme sen että palkat on alalla surkeita;;;;;;
EI tullut
kar.
11364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
...Itse tienasin tuossa juuri viimeiset 4 vuotta bruttona 15000€/v eli 1250e/kk ja asuin omassa kerrostalokolmiossa (lainarahoituksella tietty), kuluihin meni hieman päälle 400e/kk ja rahaa jäi käyttöön päälle 800e ja säästöönkin sai vielä jäämään.
...Ei ne suuret tulot vaan ne pienet menot, tuolla palkalla elää kyllä, toki aika pienihän toi on, ei ilmeisesti ihan täysiä tunteja. Pyysitkö palkankorotusta? Jos teit hommasi hyvin niin palkka voi hyvinkin nousta, itse ainakin siivousalanyrittäjänä palkitsen hyvät työntekijät, mahdollisuuksien rajoissa tietenkin eli jos oma veloitus on pieni niin palkkojakaan ei voi kokoaikaa nostella. Jos reaktiosi oli raivokitinäpurkaus niin tuskin työnantajaa paljoa harmittaa että nostit kytkintä.
Siivoustyöhön kuuluu usein rutiininomaiset työt, jos olit kk palkalla niin hommanhan pitäisi huomattavasti helpottua kun rutiini muodostuu, jolloin todellinen tuntipalkka nousee.
Älä ajattele millainen työkohteesi on huomenna, ajattele millainen se on kun olet saanut työsi tehtyä (eli toivottavasti puhdas ja siisti). Ole ylpeä siitä mitä sait aikaan, älä vihainen siitä millainen se tulee olemaan käytön jälkeen.
(Liitosta tietääkseni saa vain 60% palkasta?)
NO itse kun lopetin tuolla ja tein sen 5kk...ja pyysin korotusta sanottin vaan se on tessin mukainen VITTU aina vedotan tessiiiiiii,,, meen mihin siivousfirman van, olihan niillä harmi kun lopetin sanat olivat että aina on tulioita
yrittäjänä. maksantko todella itsellesi noin huonoa palkkaa? mieti eläkemarkkoja.
Toimin ja maksoin. Nykyään tulopuoli on sentäs kasvanut jonkin verran kun liikevaihtokin on nelinkertaistunut. Eläkemarkkoja enkä jyyröjä en mieti, teen tavallaan toistakin "työtä" eli sijoittelen osakkeisiin ja kiinteistöihin ja toimin omistamissani kohteissa isännöitsijänä, jos tarvetta. Eläke on siis pitkälti näissä, "oikeaa" eläkettä oli kertynyt viime paperin mukana n.37€/kk, joten hyvä olla olemassa varasuunnitelma :)
JL
Olet tainnut ostaa koko korvauksellasi viinaa ja nyt sekoilet täällä kännissä.
Ei minkäänlaisia käytöstapoja, et osaa raukka edes kirjoittaa. V:tä vaan hoet.
Ei mitään tolkkua saa sun kirjoituksestasi. Säälin sinua, voi hyvät hyssykät!
valkeni, olet siivousalan "harrastelija yrittäjä". Ei ihme, että metodisi ja käsityksesi alasta, kannattavuudesta ja arvostuksesta mm. on niin erilaisia.
Varsinaisista ammattilaisista kovinkin erikoisia:)
Ammu ittes...........
Textisi kuuluu sosiaalipuolen juttuihin, on tainut tämä yksilö eksyä osastosta hahaa
No en tiedä voiko puhua harrastelijasta, kun liikevaihto yrityksellä on kuitenkin useamman satatuhatta, tällä alalla kai ihan kohtuullisen kokoinen yritys jo. Alan kannattavuus on kiinni täysin millaisia kohteita pystyy haalimaan. Arvostus, no, se on työtä? Paskempiakin hommia on :)
Kun olin nuori mun unelma oli Kampaajan ammatti, pääsin kouluun mutta mutta kädet ei kestäneet, sain karmeen ihottuman, en voinut jatkaa......
Tapasin miehen, menin avioon sain lapsen,olin kotona 2v ja sitten töihin oli pakko mennä, jotain keksiä.
Menin siivoomaan, siivosin teollisuus hallia ja ajattelin tätäkö mun koko elämä on
luoda paskaa lattioilta ....pääsin sitten Kerroshoitajaksi hotelliin, pidin siitä työstä,
mutta kun tuli lama 90 luvun alussa niin tahti kirstyi hotelleissa.
Vaihdoin hotellia ja tehtäviä olin hotellin aamusiivoja, aamiastarjoilija olin siivous-
virmassa olin tiskari olin vaikka mitä ja kaikki pienellä palkalla.
Eräässä hotellista pääsin sitten Siivoustoiminnan esimieheksi ja sitten toisessa Hotelli emännäksi. Olin välillä kodinhoitajanakin.
Nyt olen koulun käynyt siivousteknikko ja mulla on helppo työ sairaalassa ja kohta pääsen eläkkeelle, en ole kärsinyt nälkää enkä puutetta on omat talo, kesämökki 2 autoo ym.
Eli opetus teille valittajille ,kyllä siivouksellakin voi menestyä jos vain jaksaa olla ahkera.
Että yksin, siivoojan seitsemän eukon tuntipalkalla saanut lainaakin kuten ed. nimim. teknos jopa kolmioon, sitten taloon, mökkiin ja autoihin? Ja sitten kaikki maksettuna ilman minkäänlaista puutetta mistään. Ihan yksin ja tyhjätaskunako? Ja missä päin Suomea tämä onnistuu? Kertokaahan vähän yksityiskohtaisemmin menestystarinanne!