mun mielest ainoo oikee kevari on joku kyykky. noi supermotot ja endurot kuuluu enduro ja sm radoille! toki ne on hienoja ja tehokkaita!! Mut kyl kevari vaa pitää olla kyykky! Esim Honda Nsr, Aprilia RS, Cagiva Mito, Honda CBR, Yamaha yzf r125 jne..
KEVARIN KUULUU OLLA KYYKKY
1234554321
191231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kun ne kyykyttimet ei kiihdy mihinkään niin niillä ajo käy hermoon !! Kyllä täystehonen kotari tai husse on poikaa, siellä mennään eikä kurnuteta ku kahvasta kääntää !!!
En oo ikinä ottanut kotarin kanssa kisaa. Eipä tässä paikkakunnalla missä minä asun niin ole yhtäkään enduroa joka kiihtyisi paremmin kuin kaverin TT Räsä. Oma vakio GPR125 voittaa ainakin vakio endurot.
Meehän koittaan tt-hussen kans ensin, siinä on vähemmän tehoa ku kotarissa, takaan että häviät kilometrin matkalla puolikilometriä !! Mutta kyllä husse huipuissa häviää se on selvä, ilmanvastus on iso. Kotari onkin jo toinen juttu, se nimittäin rajun kiihtymisen lisäksi myös ottaa kovat huiput, siinä on tehoa nääs !!
3pyöräinen, apupyörillä varustettu ja sitten ilman oleva polkupyörä.
Mopo, kevari,alle 25Kw moottoripyörä ja sitten ihan oikea moottoripyörä.
Miksiköhän näin? Kirjoituksista voi päätellä kirjoitajan iän, varsinkin usein
henkinen ikä laahaa joillakin pahasti perässä, siksi ko.kulkuneuvoluokitus,
jotkut vois kasvaa jokusen vuoden ennenkuin voi päästää liikenteeseen
muiden joukkoon.
Itselläsi taitaa henkinen ikä laahata perässä, kun et laske alle 25kw moottoripyöriä oikeiksi moottoripyöriksi. 350cc museorekisteröity veteraanipyöräni on ainakin minulle ihan oikea moottoripyörä, vaikkei siinä kilowateilla hurratakaan. Moottoripyöräily on muutakin kuin kuutioita ja tehoa, ainakin meille VMPK:laisille.
Sun tarttee ottaa maahantuojiin yhteyttä ja pyytää välittämään viestiä valmistajille, että supermotojen ja enduroiden ajoasentoa on huononnettava.
No onhan tuossa kyykyssä enemmän sellaista motoristi fiilistä, mutta cc määrähän sen ratkaisee.
Kyllähän ne endurot mettään kuuluu, mutta miksipä ei tielläkin ajaisi.
No hanki vaa kyykky oot ainaki heti helisemässä sil jossai hiekkateilla mis on kuoppia! =))
Tuleehan siinä moto GP tunneltaa kun hiekkateillä keula luistaa niin pirusti.
Mutta enskalla pääsee paremmin ja myös paikkoihin johon kyykyllä ei ole asiaa.
Jos nyt puhutaan samatehoisista/painoisista vehkeistä niin kyllähän se kyykky vie, niin lähdössä kuin huipuissa.
Yleensä vain enskat ovat kevyempiä lyhyillä väleillä, niin totta ihmeessä ne kiihtyvät, mutta eivät sitten saavutakkaan samoja huippuja kuin kyykyt.
Jos jollain on halua ajaa metsässä, niin ostaa enskan. Jos ei ole tarvetta, voi huoletta ostaa kyykyn, eikä täten menetä siinä yhtään mitään....
FAIL
täysin samaa mieltä! jos haluaa ajaa metässä ni siinähä ostaa enskan. kevarilla ei ole tarkotus ajaa missää mäntyjen välissä ja kantojen yli vaa maantiellä fiilistelemässä!!! kyykky sen olla pitää
ja tämä fiilistely on sitä että saat ajaa motarilla 120km/h ??
Suomessa kun mikään ei saa mennä lujaa....
no ehkä sulle se on sitä... mä en kyllä kutsu fiilistelyks motarilla ajamista. se on iha perseestä ajaa jotai suoraa tunti tolkulla. johonki pienemmille ja mutkasemmille teille misson 80 rajotus ni siel on kivaa ei missää motaril vitun urpo
Voi sua pikkupoikaa...
Sulla ei taida olla edes mopoa vielä kun et ole ajellut.
Sellaisia mutkaisia teitä ei löydy 80km/h rajoituksella kun niihin ne rajoitukset tupataan laittaa vähän alakanttiin.
Itsellä' on aina yllättävän hauskaa ajaa 50km/h alueella skytarilla 130km/h mutkiin. Ja enskalla siis...
Kyykkyihin en koske ellei ole yli 300cc.
mutta siinä tulee selkä kipeäksi :(
(Ainakin mulla, sen takia smoto tai enduro)
no, jos välttämättä haluat tietää, niin ikää on 16v ja A1 kortti taskussa jo paremman aikaa ollut. Ja kyllä varmasti löytyy kyseisiä teitä, sillä itsekkin sellaisilla ajelen
no, jos välttämättä haluat tietää, niin ikää on 16v ja A1 kortti taskussa jo paremman aikaa ollut. Ja kyllä varmasti löytyy kyseisiä teitä, sillä itsekkin sellaisilla ajelen
no, jos välttämättä haluat tietää, niin ikää on 16v ja A1 kortti taskussa jo paremman aikaa ollut. Ja kyllä varmasti löytyy kyseisiä teitä, sillä itsekkin sellaisilla ajelen
Moottoripyöräilynhän kuuluisi olla harrastus, joka tarjoaa harrastajalle hupia ja elämyksiä. Ja jos joku haluaa ajaa pyärällään metsässä, niin miksi hän ei saisi toimia näin?