enää koskaan! Vaihdoin hyvin palvelleen Avensikseni uuteen tunnettuun eurooppalaismerkkiin ja täytyy todeta että kyllä autolla ja autolla voikin olla niin isoja eroja ominaisuuksissa. Kuvittelin Avensiksen omistajana sen hyväksi autoksi, ja katin kontit kun nyt on ajellut muutaman tuhannen kilometriä oikealla länsiautolla niin päätös on selvä: ei Toyotaa enää koskaan vaikka täällä muuta väitettäisiinkin!
Ei Toyotaa
Svennis
11386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Naapuri osti uuden Avensiksen ja on kyllä ruma auto.
Oma 6v vanha autoni näyttää vieressä paljon paremmalta ja myös sitä on ajo-ominaisuuksien osalta.
Hukkaan meni naapurin rahat.
Kuluuhan se aikanne varmaan noinkin?
Aina sama stoori, vaihdettu tojota "eurooppalaiseen" merkkiin ja taivas auennut. Mutta, kumma kyllä aina jätetään mainitsematta mihin merkkiin on vaihdettu. Mitä jos kertoisit? Toki jos vaihdat Aven S-sarjan meseen niin varmasti on eri luokan peli mutta sitä ei aivan lasketa. Kerro nyt sitten mihin autoon vaihdot!!!
Vertaatko uutta autoasi MIKÄ? vanhaan avensikseen ?
Aika lapsellista sanoa ei koskaan .
Ihan totta arkisessa ajossa ei ole oikeasti paljoa eroa ajatko vastaavilla autoilla usko pois vaan siis oikeasti.
Aika kivaa jos vertaat 200tkm ajettua avensisita tulkiterään uuden aikakauden/suunnitelun valmistumaa tärkeä autoon.
Koe aja lf-a tojoa vertaa sitä mondeoon vaikkapa kumpi on auto häh!
Ai että näitä kateellisia riittääkin täällä. Olen ajellut muutaman tonnin eurooppalaisella. Ajele muutama tonni lisää niin saat viedä sen pajalle ekan tyyppivian takia, heheeee taitaa sen jälkeen tulla ikävä Tojoa.
on valmiimpi kuin sen edeltäjät, jotka päästettiin keskeneräisinä markkinoille. Paja tuli liian monelle tutuksi tyyppivikojen takia.
Kerroppa nyt sitten mitkä ne tyyppiviat oli siinä edeltäjässä. Jos sulla Ave on ollut niin luettele ne, vai onko ne jotain kavereilta kuultuja juttuja. Katotaan sitten onko täällä muut Avekuskit samaa mieltä Sinun kanssasi.
Umpiot, jarrulevyt, käyntihäiriö, natinat, verhoilu. Kaikista pirullisinta oli talvirenkaisiin siirtymisen jälkeen kokeilut (rengaspaineet/ohjauskulmat), joilla yritettiin saada suuntavakavuutta kuntoon.
Onpa sinulla outo asenne. Oletko vasta teini? Eivät kai nämä kiusat mitään salaisuuksia sentään ole.
Kun nimimerkin mukainen Ave vaihtui Superbiin niin ajattelin minäkin ettei enää Avea mutta kun tuo Superb ei kaikista pajalla käynneistä huolimatta kulje niinkän hyvin suoraan kuin Ave niin alkaa usko loppua VAG konsernin kikottimiin.
Ave teki sivuttaisliikettä puuskissa mutta Superb leijuu jatkuvasti minne sattuu jos vähänkin tuulee puhumattakaan siitä, että renkaspaineet pitää säätää aamulla iltapäivälläe erikseen muuten ohjaamiseen saa keskittyä tosissaa. Johtuu tietty ilman ja asfaltin lämpötilan muutoksesta päivän aikana.
Tuleeko Tojoa kun Superbin liisari soppari loppuu onkin hyvä kysymys. Jos ei Tojon päästöt ja kulkupuoli parane ynnä kuskin ergonomia, niin ei tule Tojoa muuten kyllä.
Kaikkein kiinnostavin tulokas on kyllä 3008 Hybrid4 joka pitäisi tulla ensi vuonna myyntiin. Siinä auto joka vie joka suhteessa Tojoa ja VAGeneita kuin litran mittaa.
200HP ja liki Priuksen päästöt mutta dieselillä. Ajettavuutta ulkomaiden lehdet verraan X5een ja melua C5een. Hinnaksi ilmeisesti Superb CR DSG tasolla eli 38-40ke. Uskomaton paketti ja nelivetoinen :-)
....poikkeus!
Ei voi muuta sanoa, että on sulla itsetunto kohdallaan tulla tunnustamaan, että ei se ruoho ollutkaan sen vihreämpää aidan tuolla puolen :-)
Sanopas muuten tuosta Skodan ajettavuudesta, että oliko se ajettavuus aluksi parempi ja huononiko se sitten käytössä?
(minun luuloni on sellainen, että Toyon ajo-ominaisuudet ovat keskinkertaiset, mutta pysyvät sellaisina vuodesta toiseen. toisilla taas alustan osien kulahtaessa niistä tulee samanlaisia vikuria, ellei pahempia.....)
Jaa no enpä sanoisi tätä mitenkään itsetuntoasiaksi. Auto on kulkine ja hankitaan tarpeeseen. Ei sen minulle mikään ehosteluväline ole. Johinkin merkkeihin liittyy kyllä imago mitä en halua. BMW on yksi tällainen. Muut merkit nyt ei sen kummemmin herätä voimakkaita tunteita. Valinta menee enempi faktojen ja tuntuman perusteella.
Niin siitä Superista. Se oli aluksi vielä huonompi. Oli nimittäin edessä ja takana auraukset metsässä. Auto on silti aivan kummallinen leija. Se on vakaudeltaan labiili. Se siis menee suoraan jos mikään ei sitä poikkeuta. Ikävä kyllä asfaltit on uralla ja tiet kallellaan, lisäksi tuulta esiintyy hitusen melkein jatkuvasti. Voisi kai käyttää sanontaa mitä TM käytti 300 vekottimesta joskus vuosia sitten "on niin epävakaa että haistaa ajoratamaalauksetkin".
Superb on kaarreajossa alustaltaan Avea rutkasti edellä mutta Aven alusta kulkee suoraan vakaammin. Superbin ohjaus on siinä mielessä Avea parempi että se on nopeampi (ehkä jopa liiankin kanssa) muuta hyvää sitten ei olekaan. Kaarreajon paremmuus tulee puhtaasi alusta paremmuudesta. Aven ohjaus antoi tiukoissa kaarteissa paljon paremman tuntuman kuin Superbi.
Jos Avessa ohjaus olisi ollut nopeampi ja jos jousitus olisi jousien osalta jämäkämpi ja progressiivisempi ynnä vähän jäykemmät kallistuksen vaimentimet niin se olisi vienyt Superbia, Passattia ja A4sta narun perässä.
Ohjaustunnossa puhutaan paljon mutta en ole vielä yhdessäkään uudessa autossa havainnut muuta kuin todella tahmeita ja ylikeveitä ohjauksia keskialueella. esmes A4 on järjettömän tahmea ja palauttaa yhtä huonosti kuin Ave tai 500 BMW. Tämä siis talvirenkailla jolloin ajettavuudelle ja ajo-ominaisuuksille on enemmän tarvetta.