Resurssisyöppö (W7)

Wellington Brown

http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/article315078.ece

"Windows 7 tulee ja muistia menee "

Varoituksen sanat kaikille niille jotka kuvittelevat että siirtyminen Windows 7:ään onnistuu vain lisäämällä muistia (muistin lisääminen maksaa, muistathan?) Suoritustason nostaminen on muutakin kuin pelkkä muistin lisääminen.

Niinpä ComputerWorldin tämän viikkoinen kirjoitus kehottaakin Windows 7:ään siirtyviä muistamaan että "vaivattomin ja suorin tapa siirtyä Windows 7:ään on uuden raudan ostaminen". Ts. uusi tietokone.

Windows 7 on resurssisyöppö, esim muistiamääräksi suositellaan käyttöjärjestelmän numeronkin mukaiset 7 Gigatavua.

12

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussiv

      Windows 7 toimii sujuvasti gigan muistilla.Olen pyörittänyt win 7:aa 512mb ram muistilla ja 1,4 ghz amd athlon prosessorilla ja hyvin pelaa.Windows 7 osaa myös vapauttaa varaamaansa muistia käytöstä tarpeen tullen.Windows Vistan ja Windows 7:n muistinkulutus on erilaista kuin xp:n,koska xp ei osannut varata muistia käyttöönsä,vaan otti sitä aina tarpeen tullen käyttöönsä.

      Eikä tämä vistakan,mikä minulla tässä on,kuluta kuin vajaat 700mb muistia tällä hetkellä.Kuitenkin varattuna on melkein kaikki loppu muistista odottamaan parempaa käyttöä.Niin kuin tästä kuvastakin näkyy:

      http://img195.imageshack.us/img195/3608/vistaf.jpg

      Turhaa mollausta,tässä koneessa muistinkäyttö ei ole koskaan ollut mitään päätä huimaavaa.


      • djmosse kirjoitti:

        mitään optimointeja tällainen muisti ja resurssi syöppö täällä käytössä (eli, "turhia" prosesseja ihan mielettömästi syömässä resoja)... ;-)
        http://spacemoose.net/Pictures/System_load.png

        Samoin tämä Debian Lenny on ilman mitään optimointeja, nyt on taas 9,5 päivää putkeen hakannut Boincia siten että koko ajan prosukuorma on about 100% ja keskeneräiset tehtävät ovat muistissa tallessa (sen takia vähän swappia).

        http://www.mworks.info/kuvakaappaus/debian/resurssit.png


      • oobetimer

      • XD


    • Linkissä käsiteltiin lähinnä sitä aihetta, että muistinvalmistajat ennakoivat muistipiirien menekin lisäystä. Kyse ei olennaisesti ole päivityksistä Vista ->W7, koska siinä tuskin muistin lisäystä tarvitaan, vaan kaiketi päivityksistä XP -> W7 ja raudan uushankinnasta.

      Linkissä ei kerrottu siis mistään erityisemmästä resurssien tuhlauksen lisäyksestä. Tosin mainitsemasi 7 Gt maksaa nykyään n. 70 €, joten eipä tuokaan taida merkittävästi hetkauttaa sellaisen ihmisen taloutta, joka on valmis maksamaan käyttöjärjestelmästään n. 100€. Joillekin syyksi riittänee se, ettei tarvitse kuunnella linux-itkijän ininää.

      • Outonainen

        Paljonkohan nykyisestä pöytäkone- ja läppärikannasta on sellaista, että 8 Gb:n muistia ylipäätään voi käyttää?


    • Pentti Nelonen

      ...teille propagandan levittäjille? Vituttaako kun W7 vie linuxjakeluilta viimeisetkin mahdollisuudet!

      • hah hah

        "...teille propagandan levittäjille?"

        Kuule, jos joku täällä propagandaa levittää niin se oot sinä! SINÄ!

        "Vituttaako kun W7 vie linuxjakeluilta viimeisetkin mahdollisuudet!"

        Taitaa Pentti "Monkeyboy" Nelonen itse pelätä että W7:lta ne viimeisetkin mahdollisuudet lähtee! Linux-jakeluilla ei ole mitään hätää, se on Mikkis ja Mikkis-fanit jotka tässä on kohta helisemässä! Ja osa näköjään on jo nyt helisemässä.


      • Todella huomattavia summia joilla elää piankin leveästi. Entä mitä Microsoft maksaa sinulle?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      290
      11362
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7030
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      100
      5771
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      41
      5141
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4301
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4009
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3544
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3521
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3055
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      79
      3030
    Aihe