Hei Masseur!
Millaisia patikointireittejä menee kraaterijärvien ympäri tai läheisyydessä? Onko ne kuinka pitkiä ja onko polut hyvin merkitty, jotta niistä selviäisi ilman opasta? Luin jostain, että kaikkien kolmen kraaterijärven ymäri tai läheisyydessä menee reitit, mutta niistä ei ollut enempää mainintaa. Kiitos vaivannäöstäsi jo etukäteen!
Patikointi
2
757
Vastaukset
Sete Cidadesin, Lagoa do Fogon ja Furnasin kraatterijärvien seudut ovat kaikki suosittuja patikointikohteita.
Furnasin vaelluspolut:
Pico- do Ferro - Caldeiras da Lagoa das Furnas
Furnas - Caldeiras das Furnas - Furnas
Lagoa do Fogo:
Praia - Lagoa do Fogo
Monte Escuro – Vila Franca do Campo
Sete Cidades:
Vista do Rei – Sete Cidades
Mata do Canário - Sete Cidades
Serra Devassa (Lagoa do Canário – Lagoa do Canário)
Kaikkien edellä mainittujen ja muidenkin São Miguelin vaelluspolkujen kartat ja kuvaukset englanniksi löytyvät seuraavilta sivuilta:
http://www.trails-azores.com/index.php?ilha=saomiguel
Vastaavat reittikuvaukset suomeksi ovat luettavissa kotisivuillani (Home/Uutiset/Azorit/Vaeltamisen ilo Azoreilla. Kotisivuilleni pääsee näyttämällä nimimerkkini vieressä olevaa ikoniaa ja sen jälkeen galleriasivuni yläosassa olevaa tervehdystä.
Ponta Delgadan kirjakaupoissa (mm. Solmar Avenida Center) ja joissakin matkamuistoliikkeissä (Maviripa, Solmar Avenida Center) myydään yksittäisten reittien kuvauksia karttoineen.
Puutteista reittien merkitsemisessä ei ole raportoitu tällä palstalla. Kaikki yllä mainitut vaelluspolut ovat varsin suosittuja, joten niillä on on usein joku muukin vaeltamassa samaan aikaan, vaikka mistään varsinaisesta tungoksesta ei voikaan puhua.
Kaikki São Miguelin vaelluspolut on tehty omatoimivaeltajia varten. Hyvä vaellusopas on paitsi reittiopas myös luonto-opas ja kulttuuritulkki.- omatoimisesti
Kiitos Masseur vastauksestasi. Tuo antamasi nettilinkki oli hyvä ja sieltä sain paljon lisätietoa reiteistä. Kiitos paljon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944145
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.663403Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723054SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812529Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52336Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1992105Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302051- 41850
- 52756
- 70755