Ostaisko hiirtä? Kysyn...

hiiri ja gerbiili lover

Mulla on nytten kolme gerbiiliä

3

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..kannattaa ehdottomasti ottaa vakisivustokseen www.hiirifoorumi.net. Sieltä löydät noiden vastausten lisäksi paljon muuta hiirimäistä juttua. :)

    • Sleepwalker94

      Mulla on ollu hiiri oten voin kertoo pari omaa kokemusta (jokanen hiirihän on niin ku ihminen eli yksilöllinen):
      Mun hiireni oli semmonen eloisa ja utelias. Se oli siisti,ei pissinyt pesään tai ruokiin yms. vaan ihan omaan "vessaan", paitsi ekoina päivinä. Ainoa pahe oli että se oli niin innostunut juoksemaan ettei muistanut käydä vessassa ja siis pissasi juoksupyörään, justa kaikki tuli sitten niskaan. Hiiri itse ei koskaan haissut.

      Valitettavasti hiiret ovat yöeläimiä,eli heräävät siinä kuuden aikoihin. Meidän hiiri tosin tuli aina ulos kun me tultiin koulusta ja kiipesi sitten syliin kun oven avasi.

      Hiiretkin saattaa purra, mutta meillä se maistoi vaan kun ekaa kertaa piti sylkyssä.

      Terraario sopii, mutta tavallisesta häkistä ne voivat nuuskia yms. ympäröivää maailmaa.

      Hiiret voi ottaa syliin ja kannattaa päästää ulos tutkimaan, pidät vaan silmällä ettei ne mee minnekkään alle josta niitä ei saa pois.

      Hiirille kannattaa antaa kaikkea mistä riitää tekemistä, ja se voi olla vaikka mitä.

      En huommannut että mitään muovia olisi jyrsitty.

    • hiiren omistaja

      hiiret eivät yleensä pure mutta jos kiusaa niitä ne voivat purra hellästi ne ovat ihania eläimiä ja suosittelen ottamaan itselläni on ollut monta ja ne ovat helpo hoitoisia ne voivat purro muovia mutta ainakaan mun hiiret ei pure ja niitä voi pitää terraariossa ja mä ainaki oon päästäny mun hiiriä vapaaksi vaikka ne on vasta pieniä ja voi antaa kaikkia virikkeitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1302
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      224
      1216
    Aihe