murhasta

onko niin että kaikista muista tuomioista ensikertalainen joutuu istumaan puolet tuomiosta,paitsi murhasta josta joutuu istumaan jokainen sen n.20v?
3194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei taida juuri kukaan viime aikoina istunut murhasta 20 vuotta. Valjakkala taisi mennä lähelle. Murhasta istuu n. 10-15 vuotta. Mitään tarkkoja rajoja ei ole. Alle 21-vuotias istuu muista rikoksista käsittääkseni kolmanneksen.

Äänestä
  • entä paljon saa murhanyrityksestä jos uhri ei kuole?

    Äänestä

  • kjlkjlkjklkö kirjoitti:

    entä paljon saa murhanyrityksestä jos uhri ei kuole?

    Murhayrityksestä saa käsittääkseni jotain 4-7 vuotta. Maksimi on 12.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jiekko kirjoitti:

onko niin että kaikista muista tuomioista ensikertalainen joutuu istumaan puolet tuomiosta,paitsi murhasta josta joutuu istumaan jokainen sen n.20v?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu