mitä kaikkea olette opettaneet collielle et sillä on riittävästi aivojumppaa ettei se tylsisty. Otan mielelläni vinkkejä vastaan :)
collien aivojumppa
3
311
Vastaukset
- No esimerkiksi
Ei tullut mitään ahkeroitua opetellessa käskyjä.. Käskyt jotka hallittee: istu, maahan tänne, sivulle,seuraa, seis, peruuta, ympäri, hae lelu, "höh, toinen lelu" (hakee kuumeisesti toista lelua, joita on piilotettu ympäri kämppää), iso sana, kumpi käsi (nami nyrkissä)... Mutta tarkoitit varmaan enemmänkin jotain tekemistä koiralle luppoaikana, jolloin ei itse anna niinkään opetusta vaan mielekkään ongelman?
Enemmänkin on tullut ostettua noita leluja ostettua, josta pitäää yrittää saada namit ulos tai muuta vastaavaa. Vessapaperirullenkin sisälle on ihan hyvä laittaa nami ja onhan tuo saanut Mehukatti törpönkin sisältä ongittua namin.- pallot!
parhaita! makupalojen piilottelu"etsi"
- agi-juttuja,
jälkeä, nämä parhaita koska ovat oikeasti aivotyötä, eivätkä vain höpö-höpö-temppuja, fiksuna koirana collie pidemmän päälle tajuaa eikä jaksa mitään ympyrän pyörimistä.
Meillä osataan noiden lisäksi mm. anna suukko, hae (eri asioilla eri nimet, osaa hakea 5 erilaista esinettä), tunnistaa keittiövälineitä, näytä kumpiko käsi (nami piilossa), tunnista sormet, kumpiko purnukka (käännetty 2 nurinpäin, toisessa nami piilossa) ja paljon muuta.
Aktivointilelut eli kaikenmaailman kongit ja Nina O:t on meillä ihan turhia, koira osaa parin kerran jälkeen tyhjätä ne ihan tosta vaan, hällä on eri taktiikka eri leluille, ei siis mene kuin pari minuttia on mikä lelu tahansa, paljon parempia meillä vw-pap hylsyt yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282577- 1272263
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1111941- 1281926
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.121653Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161461220Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901095Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu261085Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891051Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno36999