Final Fantasy 2

Moi Olen juuri saanut FinalFantasy 1:sen ja 2:sen yksissä kansissa Playstation 1:lle. Olen toivoton tunari 1:ssä, mutta 2:nen onkin paljon helpompi.

Jos täällä on joitakin muita, jotka ovat pelanneet/tietävät koodeja/osaavat kertoa joitakin vinkkejä peleistä esim. Parhaat aseet,taiat,kaupat, erillaisten vihollisten tuhoamis tiedot ja ennen kaikkea tietoja paikoista(en sitten millään osaa pelata ilman karttaa).

Vastatkaa mulle.Kiitos jo valmiiksi! :)
2226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mä valitsisin luultavasti nämä jos aloittaisin uuden pelin: Red mage, White mage, Warrior ja Monk

Monk: pistää lopussa ehkä eniten vahinkoa kaikista hahmoista, ei kannata käyttää aseita vaan nyrkit puhuu.

Warrior: Hyvä taistelija, sekä mahdollisuus muutamiin White magiceihin.

White Mage: Aina pitää olla yksi

Red mage tai Black mage: Itse ottaisin ehkä Redin, mutta Blackillä olis varmaan hauskempi pelata. Red voi käyttää miekkoja, sekä suurinta osaa White- ja Black Magiceista.

Thief on huono, mitä tekee varkaalla joka ei voi varastaa, Ninjanakin vain pieni käyttö Black Magiaa. Mieluummin ota toinen Monk tai Warrior jos taistelijoita voimaa.

1:ssä kokeilin vähän aikaa pelata vaikeemmalla asteella, mutta ei sitä jaksanut enää keräillä liikoja kokemusta, että pääsis eteenpäin.

Äänestä

Näitä pelejähän ei huijaamalla pelata. Itsekin ostin samaisen paketin ja ykkösen huitaisin vaikeammalla läpi vaikka hermot olikin välillä melko kireällä, mutta jos aikanaan nintendo version hakkasi niin kyllä oli tuokin pakko. Kokoonpanolla Knight, Ninja, White Wizard ja Black Wizard joista ainoastaan Thief/Ninja osoittautui melko surkeaksi. Mutta loppuvaiheissa kaikki muut olivatkin sitten hyvä tiimi. Ninja ilmeisesti osaa vain juosta hyvin karkuun :) Monkia en kyllä ihan heti suosittelisi, ennemmin kaksi Warrior/Knightia.

Kakkosen pelaaminen jäänyt hieman pienemmälle, mutta jos pientä laillista cheattia kaipaat niin kannattaa jossain kylän ympärillä pyöriä ja taisteluissa iskeä itseensä (koko ryhmään) joillain alkupään loitsuilla jolloin kestävyys ja kestopisteet kohoavat mukavaa tahtia, sekä loitsus keräävät kehityspisteitä. Kannattaa pitäytyä pääasiallisesti vain ja ainoastaan yhdessä aselajissa sillä asekykyjen 3-5 paikkeilla niitä saa käyttää hikihatussa saadakseen tasoja. Parannusloitsuja on hyvä käyttää jokaisella hahmolla melko tiheään, että ei sitten tosipaikan tullen taistelussa tarvitse tuhlata vuoroja cure ykkösten tai heal potioinien kanssa.

Aivan hemmetin mukiinmenevä pakkaus kyllä, tosin juonet ei pärjää likimainkaan sarjan kahdelle kirkkaimmalle tähdelle (FF VI ja VII), mutta eipä sitä tosin alunperin 8bittiselle formaatille tehdyiltä peleiltä liikoja ole lupaa odottaakaan.

Hitto, tässähän pitää kaivaa anthology kaapista kun kotio tästä töistä pääsee ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Firion kirjoitti:

Moi Olen juuri saanut FinalFantasy 1:sen ja 2:sen yksissä kansissa Playstation 1:lle. Olen toivoton tunari 1:ssä, mutta 2:nen onkin paljon helpompi.

Jos täällä on joitakin muita, jotka ovat pelanneet/tietävät koodeja/osaavat kertoa joitakin vinkkejä peleistä esim. Parhaat aseet,taiat,kaupat, erillaisten vihollisten tuhoamis tiedot ja ennen kaikkea tietoja paikoista(en sitten millään osaa pelata ilman karttaa).

Vastatkaa mulle.Kiitos jo valmiiksi! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu