valoja päin suojatiellä taikka autolla iltaisin/yöllä kun ei ketään muita näy mailla eikä halmeilla. Minun on myönnettävä että päivisin tunnen itseni hölmöksi jos esim. suojatiellä kaikki ylittävät kadun punaisissa ja nökötän yksin tien poskessa odottamassa vihreää valoa. Öisin en ainakaan odottele mitään vihreitä valoja kävellessäni tai fillaroidessani.
Mutta mikä kiusaus olisi autolla liikkuessa öisin, kun kukaan ei ehkä näe mitä teet. Ja onko se samanlainen rike kuin jalankulkijoilla?
Mutta mikä kiusaus olisi autolla liikkuessa öisin, kun kukaan ei ehkä näe mitä teet. Ja onko se samanlainen rike kuin jalankulkijoilla?
Vastaukset 20
Vanhimmat
eikä täällä ole edes liikennevaloja.
Paitsi nyt on tuossa valtatiellä, kun tekevät uutta siltaa, mutta sinne en mene kävelemään, edes päivällä.
Päiväsaikaan jos liikun kaupungeissa, noudatan lakia, tietysti ;)))
Rike on rike, teki sen kuka tahansa.
on rike, mutta miksi juuri minunlaiset viis veisaavat siitä? Koskaan en ole nähnyt autoilijan käyttäytyvän samoin. Kiltisti ne odottavat öisinkin valojen vaihtumista.
Kymmenen euron rikesakko ei paljoa hetkauta jalankulkijaa, mutta mitä mahtaa autoilija saada sakkoa, sitä en tiedä.
sadan euron kieppeillä.
se noin iso autoilijoille? Aika karmee sakko, huh kun tuli oikein hiki ajatellessa moista summaa.
nykyään ainakin viiskyteuroo saatikka sit liikennerikkomus yks tuttu sai just ylinopeussakot ja se oli sataviistoista ja rikesakko on ainakin ennen tullu alle kahdenkympin ylityksestä ja sen verran sillä oli ylinopeutta tietty jos sillä nopeudellaan vielä vaarantaa liikennettä niin ei taida ihan rikesakolla pärjätä.
en kävele päin punaisia vaikka kaikki muut käveliskin enkä tunne itseäni yhtään hölmöksi öiseen aikaan en oo kävelly enkä fillaroinu mutta autolla liikkuessa en aja yölläkään päin punaisia vaikkei oiskaan muuta liikennettä.
oli pakko joitakin vuosia sitten liikkua öisin lehdenjakajana ja mulla ainakaan ollut aikaa jäädä norkkumaan mihkään valoihin. Johan siinä olis urakat pissineet kintuille.
vielä kaupungissa valot oli öiseen aikaan vilkulla ja nykyään ne taitaa olla jo hiljaiseen aikaan niin ohjattuja että kun auto tulee ja toiselta suunnalta ei tule niin vihree vaihtuu automaattisesti.
tääl espoossa ainakaan ei osata pistää valoja joka paikkaan vilkkumaan tai muutenkaan toimimaan. Punasia näyttää aika monessa paikassa.
ehkä enemmän liikennettä kun pienissä kaupungeissa.
myös päiväsaikaan, jos ei minkäänlaista liikennettä näkyvillä joilla se vihreä loistaisi.
Ne vihreät saisivat kyllä palaa hieman pidemmän ajan kaupungeissa. Näkee kun nuo, vielä vanhemmat ihmiset kuin me, eivät millään tahdo keretä yli leveän kadun vihreiden palaessa.
Myös hirvittää ne nuoret äidit ja isät kun he pitävät niitä vaunujaan/kärryjään itsensä suojana odottaessaan valojen vaihtumista, seisovat liian lähellä tien reunaa useinmiten puhuen puhelimessa.
ongelmahan on tuo että vanhukset taikka muut hitaammin kulkevat eivät kerkeä kadun yli.
Pakko mennä risteyksissä punasissa, siinä vaiheessa kun kulman takana autoille ei vielä pala vihree valo, muuten jää auton alle.
Illalla tai yöllä jos kulkee se on yks hailee, kattoo vaan ettei tule autoja.
Sellasissa kohdissa mis ei oo risteystä odotan päivällä tietysti vihreetä valoa.
lapsia eikä muuta liikennettä näkyvissä, saatan joskus kävellä päin punaisia.
Autolla ajaessa kynnys kohoaa korkeammaksi ja vain tosi kiireessä saattaisi tulla houkutus ajaa päin pitkään täysin tyhjässä risteyksessä palavia punaisia. - Se voisi tulla näin valvontakameroiden aikaan melkoisen kalliiksi.
itselläni ei ole ollut koskaan korttia saati autoa, niin en tiedä kuinka itse ratissa käyttäytyisin. Onko niitä kameroita jo joka risteyksessä, sen tiedän että ainakin isommissa kaupungeissa niitä jonkin verran on, mutta onko ne niitä rikesakko kameroita?
en osaa vastata kysymykseesi, mutta tiedän monissa risteyksissä olevan sellaisia. Jos ajaa päin punaista valoa, saattaa hyvinkin joutua poliisilaitokselle vastaamaan asiasta ja seuraamukset ovat luultavasti rikesakkoa suuremmat.
yövuoroon mennessä ja aamuvuoroon mennessä jos ei ole liikennettä.
Kävelijöille on muutenkin niin lyhyet valot että yhdessäkin risteyksesssä jossa autot menee kahteen suuntaan joutuu keskellä odottamaan jos tulee kauempaa.
Joskus hiljaiseen aikaan menen jopa päivällä, minä suuri syntinen.
Jos lapsia on lähistöllä silloin seison kiltisti punaiset.
jos on näköpiirissä en silloin minäkään kyllä ylitä tietä. Muutaman kerran olen jopa sanonut muille punasilla ylittelijöille et eikö liikenne säänöt koske sinua ja annat esimerkkiä lapsille. Vastaukseksi olen saanut vihaisen katseen.
sopii hyvin
Ipanapa liikenteessä
http://www.youtube.com/watch?v=TW_g1JvpQuM
Myös Jonna Tervomaan kappale 'Hän kävelee' kyseisellä levyllä on hyvä. Ei ollut tuolla vielä. Uusia nämä ovat.
hyvin sopi tähän aloitukseen :)