Isäni sain ruokaa henkitorveen ja makaa nyt teholla hengityskoneessa. Hengittelee kuitenkin osin itse. Hapenpuute oli maksimissaan 10 minuuttia. Nyt ollut nukutuksessa ja nyt jättävät nukutusaineen pois ja odotellaan mahdollista heräämistä. Eka yritys ei onnistunut - toista siis jo viedään. Onko kellään kokemuksia? Kauan aivot selviää ilman happea? Googletin, mutta en löytänyt mitään järkevää tulosta. Isäni on 55-v. Refleksit jaloissa toimii.
Aivot ilman happea 10min, kokemuksia!
huolestunut tytär
27542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ihmisessä ensimmäiset, jotka kärsivät hapenpuutteesta. Aivojen alueella on happea vain noin 10-15 sekunttia kestäväksi ajaksi. Aivot kuitenkin saavat verenkieron kautta happea ko. tapauksessa ellei sydän kerinnyt jo pysähtyä. Ihminen menettää nopeasti tajuntansa hapen loppumisen jälkeen. Aivojen vaurioituminen alkaa 4-6 minuutin sisällä.
Vaurioiden laajuutta ei pystytä ennelta arvaamaan. Sen näyttää vain aika. Aivokuolluthan hän ei ole, koska hengitysyrityksiä on.
Miten kävi?