FreeBSD Unix

Miten helppoa/vaikeaaa on laittaa tommonen ihan weppi serveriksi... Jos ei mitään ohjelmaa meinaa asentaa siihen...
3389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eikös siihen pidä yleensä muka ohjelmia asentaa, jos sen nettiserveriksi haluaa laittaa? :D

Äänestä

Miun mielestä on helpointa: Asentaa mikä tahansa linux ja pistää siihen yleensä mukana tuleva apcahe. Se ei oo kovin vaikee konffattava (itekki onnistuin).

Äänestä
  • Olen itse asentanut useita Linux-palvelimia,
    mutta ensimmäistä kertaa FreeBSD:tä asentaessa
    kaikki meni paremmin kuin hyvin. Ei mitää
    ongelmia, jopa langaton verkkokortti toimi
    defaulttiasennuksen kanssa. Suosittelen
    palvelinkäyttöön lämpimästi. FreeBSD yllättää
    myös nätillä hakemistohierarkiallaan. www-
    palvelimen tiedostot ovat esim.
    kaikki /usr/local -alla toisin kuin Linuxissa
    jossa apachekin käsitetään "systeemi"-softaksi ja
    tiedostot hajautetaan ympäriinsä pitkin poikin...

    Tosin ihan aloittelijoille voi olla parempi, jos
    vaikka asentaa ylläpito työkaluksi Webminin tms
    muun webistä käytettävän hallinnoinnin ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Cool kirjoitti:

Miten helppoa/vaikeaaa on laittaa tommonen ihan weppi serveriksi... Jos ei mitään ohjelmaa meinaa asentaa siihen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu