Kymppi takana. Malli Ave Wagon 2.0, sol, vm. 08. Kulutus kesällä ollut 6.5-7.3. Ajettu kuta kunkin nopeusrajoitusten mukaan sillä erolla,että taloudellisen ajon kikat käytössä. Motaria suurin osa, vähän kaupunkia ja pikkuteitä. Ei niin paha syöppö kuin pelkäsin. Auto on erittäin helppo ajaa, hyvin varusteltu ja erittäin suuntavakaa. Melu motarilla ja karheilla asfalteilla saisi olla pienempi. Suhinat tai moottorin melu eivät häiritseviä. Mutta rengasmelu on. Renkaat 215/17/50. Rengasmelu haittaa motareilla jo radionkin kuuntelua. Ave ykkönen oli paljon hiljaisempi suremmilla nopeuksilla. Toivottavasti kolmonen on ykkösen tasoa tai parempi. Melu on ikävä seuralainen autossa. Muutoin auto on erinomainen ja istuimet todella hyvät. Niissä ei paikat puudu pitkälläkään matkalla. Vain melu kyrsii. Muutoin auto ehdottomasti lajinsa parhaimmistoa.
Kakkonen -08
6.5-7.3
14390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Pääsääntöisesti nuo kehumasi seikat on lytätty päinvastaisiksi edellismallin Aven koeajoissa. Toisaalta ellei sitten tiedä paremmasta...
aivan oikein. Pääsääntöisesti. Mutta lehdethän eivät ole mikään absoluuttinen totuus. TM arvosteli Passatin ohjauksen viime vertailussa "täyden kympin arvoiseksi". Itse pidin autosta muuten, paitsi juuri liian kevyen ohjauksen osalta.
TM kun on mieltynyt Volkkareihin, niin silloin se kanssa on.
Joten itselläni ei merkki ainakaan vielä vaihtunut. Minullakin on Ave II 2.4. Nyt itse 55 tkm ajaneena. Kyllä siinä nuo ominaisuudet ovat juuri noin kuin tuo aloittaja sanoo. Tosin itse jättäisin nuo korostavat sanat kuten "erittäin" ja "todella" sanat pois..
No täkäläiset tiet on nastojen karhentamia, sille emme voi mitään. Rengasvalinnoille voimme. Talvella 08 avessa oli Contin 16" nastarenkaat ja oli hiljainen ja mukava, pidä ne ei niikun Nokialaiset, mutta oli "ok". Nyt kesällä GoodYear:n renkaat 17" vanteilla ja jyrinä kuuluu sisälle, pitänee hävittää nuo tai löytää hiljaisemmat kumit. Toisinaan auttaa, kun ajaa urien virellä...
Tuo penkki asia alkuun arvelutti. Tuohon on nyt tottunut ja kun välillä ajan vaimon oculla 500 Km:n lenkkiä, huomio: Aventuoli ei puuduta niin paljoa, vaikka on pienempi ja vähemmän kaikkea.
Ajomelu on sitten oma juttunsa, hinnanero tuntuu siellä konkreettisimmin.
Käyppä aja välillä joku muu auto, niin saat vertailupohjaa.
Nuo lehdet tai niiden lapsenasteelle jäänet toimittajat ovat mollanneet Aven ominaisuuksia syyttä eli puhuneet paljon silkkaa paskaa. Kyllä noita autoja on aika paljon ajeltu ja huomattu mikä on niissä olennaista. Esim. Aven penkit ovat todellisuudessa erinomaiset. Niitä ei ole ylimuotoiltu kuten monissa muissa. Asia paljastuu kun ajelee Oulusta Hesaan. TM ja TL tykkäävät persettä painavista muhkuroista. Mutta kylmä tosiasia on, että ylimuoitoillut penkit penkit aiheuttavat kiputiloja nopeasti pitkällä matkalla. Sitä asiaa kaikki eivät ymmärrä. Esim. Volvon ja Volkkareiden istuimet ovat lehdissä aivan yliarvostettuja. Aven pukit ovat käytännössä parempia. Selkä kertoo totuuden.
Kyse on tietysti myös ruumiinrakenteesta. Itse 183/95 en pidä Avensiksen (kakkoskori) ergonomiaa kovin kummoisena. 200 km ajo vaatii jo jaloittelua. Reisien ja ristiselän tuet eivät kertakaikkiaan osu kohdalleen. Ero esim. Passattiin tai uuteen V70:ään on suuri.
Makuasiota nuo on, mutta tuota juuri tarkoitinkin epäluulollani. Edellinen auto kun oli V70. Aven penkki on pienempi joka suhteessa, sivuttaistuki talvivaatteissa arvelutti myös. Enkä ole pikkuista tekoa itsekkään 181/98.
Mukavaa oli yllättyä positiivisesti, tuohon penkkiin sopeutuminen vei aikansa ja ajoasento tuli hakea paljon pystymmän penkin selkänojan avulla. Avessa kun ei ole ristiseläntuen säätöä, enkä sitä ole kyllä enää kaivannutkaan. Nyt takana jo 9kk ja lähes 30 000 Km.
varmaan kaikki ketkä tuota penkkiä haukkuvat tai kehuvat ovat oikeassa, sen verran yksilöllisiä tuppaa nuo ihmisten selät olemaan. Jollekin se sopii hyvin ja joku ei varmasti tykkää pätkääkään. Itselleni (184/82) Ave ykkösen penkki sopii ja selkä ei puudu pitemmälläkään matkalla. Ave kakkosta en ole sataa kilometriä pitempää matkaa yhteen kyytiin ajanut, mutta sillä matkalla en vielä oikein osannut kehua enkä haukkua sen penkkiä.
Aven eduksi ja paljon. Toyota tutkinut penkkiasioitakin paljon enemmän kuin joku konkka-Volvo tai volsu.
Toijota mitään penkkejä ole tutkinut, sen penkkejä on arvosteltu kehnoiksi kautta aikain. Volvolla ehkä parhaat?
130 km ajo Avella kipeyttää selän. Siinä ei ole edes ristiselänsäätöä joka on melkeinpä tärkein säädöistä (jos penkin paikkan säätöä ei oteta lukuun).
Toyota ei ole osannut koskaan tehdä penkkejä, lienee hintakysymys.
Volvo on ollut aina pelkkä vikapesä. Muussa ei ole päässyt koskaan ykköseksi. Ja sen penkit olleet paskoja aina, viritelmiä vanhasta hetekasta..
soopaa itsekään? Kinnerikokemuksella ei kannattaisi kirjoitella autopalstalle.
Minun selkäni pitää Ave IIn penkistä, kesällä 800 km putkeen, yhdellä ruokatauolla ja selkä ei renanu yhtään (190cm 100kg) (ja useampana seuraavina päivinä 500-800 km ajoja), toisin on aiempien ristiselkäsäätöisten penkkien kanssa ollut muissa merkeissä.
1100 km yhteen putkeen, kerran kävin pissimässä. Eikä tuntunut missään. Välillä vaihdoin soittimessa levyä. Jaakko Teppo oli hyvä.