Keskisuomalaisen nettisivujen uutiset ovat alkaneet olla usean päivän ikäisiä. Keskustelut päivittyvät monta tuntia myöhässä. Lisäksi siellä pitää käyttää samaa nimimerkkiä.
Ehdotan, että vapautamme Keskisuomalaisen nettisivujen ylläpitovaivasta ja panemme ne boikottiin. Netin suuret keskustelijat voisivat siirtyä tälle palstalle, koska täällä moderointi toimii järkevästi ja nimimerkkiä saa vaihdella mielensä mukaan.
Ehdotan, että vapautamme Keskisuomalaisen nettisivujen ylläpitovaivasta ja panemme ne boikottiin. Netin suuret keskustelijat voisivat siirtyä tälle palstalle, koska täällä moderointi toimii järkevästi ja nimimerkkiä saa vaihdella mielensä mukaan.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kuka noita enää käyttää?
Kannatetaan. Lehti on uuden päätoimittajan aikana mennyt aivan surkeaksi. Ei palvele maakuntaa, vaan pientä sisäpiiriä ja lehden johtoa.
Tosissaan boikottiin vaan ! Ne nettisivut on masentavan heikot käytettävyydeltään,ei uskoisi lehden olevan yliopistokaupungin ykkösaviisi.
Päätoimittajan maailmankuva ei vastaa juuri kenenkään muun ihmisen käsitystä ympäröivästä maailmasta.Jonkinlainen riidankylväjän tyyppinen ukko.Mustavalkoisia avauksia ja mielipiteitä,kasvaisi jo isoksi pojaksi.
Mikähän Keskisuomalaista oikein riivaa ?
Myös keskustelupalstan moderointi tuntuu löytäneen delete-napin.
Poistoja tapahtuu samantien, mikäli satut eriävän näkemyksen esittämään.
Hihhuleita koko sakki?
Kun Keskisuomalainen alkoi säännöstellä pääsyä nettisivuilleen, siirryin lukemaan Aamulehteä ja Turun Sanomia. Kun ne joskus tekevät saman tempun, siirryn Ilkkaan, Keskipohjanmaahan jne. Lopuksi sitten Dagens Nyheter, FAZnet, NY Times, näitähän riittää. Uusin löytöni on NewNews.fi. Siellä on linkit uusimpiin juttuihin koko Suomessa.
Menee aikaa ennen kuin perinteiset lehtiyhtiöt pystyvät henkisesti siirtymään nettiaikaan siten ettei uutisia tehdä kuin jumalan sanaa ja oteta jäyhiä kuvia arvovaltaisista tilanteista, vaan eletään mukana siinä mistä puhutaan, mitä linkitetään ja mitä peukutetaan.
Siihen ei pääse koulutuksella, vaan täytyy ehkä sukupolven vaihtua ennen kuin jutut ja uutiset ovat elämässä mukana.
Kun muutin nelikymppisenä keski-suomeen, pidin lehteä erittäin vanhoillisena, nyt kun olen viisikymppinen, en voi lukea lehteä, jos luen, voin pahoin. Kyllä me iäkkäämmätkin ollaan ihan elossa, mutta "Keskis" tuntuu hengittävän aina vaan raskaammin.
Itseäni häiritsee lähinnä se, että miksi ennen keskustan niin toimiva live webkamera muutettiin itse päivitettäväksi.
Muualla suomessa tehdään juurikin toisin päin, eli livekuvaa koko kansalle.
Tulisiko tuossa sitten euron tai kahen säästö tällä tavalla, ei voi tietää.
Mutta joka tapauksessa naurettavaa meinikiä, eikö me eletä kuitenkin 2000 luvulla?
Kamerat ja tekstit sensuroidaan, koittakapa keskutelupalstalla kertoa totuuksia vähemmistöistä... ei onnaa!
Vähän Eläköön sensuuri ja ksml!
Yleisesti se menee siten ettei mitään totuuksia pidä kertoa. Se ei ole yleisesti mitenkään sivistävää.
Täytyy marista kaikenlaisista pikkuasioista ja olla tyytymätön saamiinsa palveluihin.
Se 2000-luvun älymystön toimintaa.
No ei ole ihme, että alkoivat YT:t. Levikki putoaa, sisältö ohenee ja palvellaan vain sisäpiiriä.
YT-lehti. Oliko jotain muuta odotettavissa?
Nuo Yt-neuvotteluthan koskevat vain näitä pieniä paikallislehtiä. Aika plajon saa jengi kenkää. 45 kpl.
Olihan tuo odotettavissa kun ostivat sen Lehtiyhtymänkin. 26miljoonaa meni sinne.
Kirjoitin aikaisemmin että tuokohan yritysosto uusia työpaikkoja niin ei tuonu. Vaan vie niitä pois.
7 miljoonaa pitäisi säästää niin eihän tuo 45 vielä riitä mihinkään.
Otetaan laskelma.
45 henkilöä joiden keskipalkka on noin 36,000€/vuosi.
Palkkakulut ovat = 1,62miljoonaa
Tuohon päälle vielä työnantajakulut eli summa kerrotaan 1,6
Säästöä tulee 2,5 miljoonaa.
Lisääs pitää vielä potkia jengiä ulos. Lähteekö kaikkia keskisuomesta? Toivottavasti ei. Ei ole kivaa kattoo kun kaverit saa fuduja.
Myös lehtitalojen tulee pystyä seuraamaan aikaa eikä elää vanhoissa jäänteissä.
Ellei lehti ole luontevasti nettimaailmassa,ei se myöskään tuota.
Vanhojen lehtipatujen sitä ehkä vaikea ymmärtää ja heille tulisi antaa ensimmäisenä kenkää.