totuus koiran omistamisesta ja allergiasta, kiitos!

devina

Allergiset koiranomistajat, kertokaa kokemuksianne! Onnistuuko elämä koiran kanssa? Minkä rotuinen koiranne on? siivoatteko hirvittävän usein ja pesettekö koiraanne koko ajan? Omistatteko ilmanpuhdistajan? Onko joku kenties joutunut luopumaan koirastaan, tai onko elämä kärsimystä kun yrittää sinnitellä nenä vuotaen kun koira aiheuttaakin allergiaa? Enkä kaipaa nyt niitä "mikään koira ei ole allergisoimaton"(tiedetään!), ja "saat vain luvan elää ilman koiraa jos olet kerran allerginen" (hyvä sanoa, kun itsellä varmaan makaa koira vieressä rapsutettavana) -vastauksia, sillä niitä olen näillä palstoilla lukenut jo tarpeeksi monta. tahdon siis tietää millaista on arki oikeasti, kun on allerginen ja omistaa koiran! Oma koira kun olisi toiveissa, mutta lievä koira-allergia vaivaa. En millään tahtoisi elää loppuelämääni ilman lemmikkejä!

9

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hukka-Musti

      Minulla oli kakarana sekä kissa- että koira-allergia. Lääkäri kielsi minua menemästä lähellekään kumpiakaan, mutta minä en siihen suostunut. Koira-allergia yhtäkkiä hävisikin minulta, kun päätin vastoin lääkärin varoituksia tapailla paljon koiria, vaikka kovaa nuhaa ja silmien vuotoa niistä sain. Nyt koira-allergiasta ei itselläni ole merkkiäkään.

      Päätin kokeilla samaa systeemiä kissa-allergiaan ja se tehosi. Noin kerran viikossa menin johonkin paikkaan, jossa on paljon kissoja ja hirveää flunssaa oli tuloksena. Mutta lopputuloksena oli kissojen sietäminen!

      Allergia ei ole mikään luontainen oire, vaan se tarkoittaa sitä, ettei ole tottunut. Parasta lääkettä koira-allergiaan ovat koirat itse. Mitä enemmän koiria välttelee, sitä alttiimmaksi niille tulee. Niin moni tuttunikin on kertonut kokeneensa.

      Tämä ei ole mitään allergian kanssa leikkimistä, vaan luonnollista siedätyshoitoa. Tuskan ja sisun kautta pääsee hyvään lopputulokseen:-)

      • Hukka-Musti

        Myös lääkkeiden käyttö hidastaa koiriin siedättymistä.


      • miiuu
        Hukka-Musti kirjoitti:

        Myös lääkkeiden käyttö hidastaa koiriin siedättymistä.

        mua on ennenkin naurattanut nää sun allergiakommentit. "Allergia tarkoittaa, ettei ole tottunut". Ei muuten pidä paikkaansa..


      • Hukka-Musti
        miiuu kirjoitti:

        mua on ennenkin naurattanut nää sun allergiakommentit. "Allergia tarkoittaa, ettei ole tottunut". Ei muuten pidä paikkaansa..

        Minä en silti muuta tuota käsitystäni...


    • tämä keksustelu lukea
    • Meillä on ollut hoidossa useita villakoiria; sekä minä että mies ollaan kaikille muille roduille paitsi villakoirille allergisia. Villiksisitä ei lähde karvaa, hilsettä ja pölyä, joten mitään kummempia toimenpiteitä ei olla tehty, eikä allergiakohtauksia ole meille tai kenellekään vieraallemme tullut.

      • "allergia-vapaata" rotua

        Ja se ei varmaan sitten eritä sylkeäkään, joka myös aiheuttaa joillekin oireita? Kaikista koirista kun lähtee hilsettä/pölyä... Oli rotu mikä hyvänsä.


    • TAKIA ETTÄ OMISTAJALLA

      allergia. Siinä nimittäin käy niin, että koiran ihon (ph-tasap, ym kuten ihmiselläkin) muuttuvat ja menevät liiallisesta pesusta päin prinkkalaa. Koiran iho voi tällöin alkaa tulehtua tai hänelle kehittyä allergia. Myös turkki kärsii, se alkaa menettää normaalia suojakerrostaan, rasvaisuuttaan, joka suojaa monen turkkia nimenomaan lialta ja kosteudelta, turkki alkaa katkeilla, takkuuntuu, iho muhii raskaan takkuisen karvan ala, jne...

      Eli on eläinrääkkäystä alkaa pestä koiraa LIIAN usein, sen takia, että on itsekkäästi hankkinut koiran eikä kuitenkaan kestä sitä.

      Ota kilpikonna, kissa, akvaario, hamsteri tai mikä tahansa muu, mutta älä koiraa, jos edes kehtaat miettiä että pesisit koiraa yhtämittaa ITSESI vuoksi. Älytöntä. Todella ajattelematonta.

      On rotuja joita kuuluu pestä usein, ota sitten ehdottomasti sellainen, jos pakko, mutta rajansa niidenkin pesulla on.

      • muistattehan:

        Jos on todettu allergia,lieväkin,niin harkitkaa nyt oikeasti tosi tarkkaan mihin ryhdytte.

        valitettavasti kaikilla ihmisillä ei edes lievene ne oireet kaikista edellämainituista konsteista huolimatta,ja rotu,joka toiselle ei tee lainkaan oireita, voi olla jopa kohtalokkaan allergisoiva toiselle. Ja on totta,että allergiavapaata rotua EI OLE. Se on tosiasia mitä ei ehkä haluaisi uskoa,mutta kun näin on.

        joten kysykää ensin itseltänne: Miksi haluan sen koiran/kissan?
        Olenko varmasti tosissani,enkä vain "lemmikkikuumeessa"?
        Olenko todella valmis yrittämään?
        Entä jos se ei onnistu? Pystynkö luopumaan siitä pennusta/aikuisesta, jo rakkaasta lemmikistä jos elämä käy mahdottomaksi,sillä lääkityskään ei aina auta.

        Joudun päivittäin tekemisiin hylättyjen sekä "pitovaikeuksien" vuoksi luovutettujen lemmikkien kanssa. Osa on hylätty ns.laiskuuden takia mutta joukossa on myös niitä,joita omistaja ei oikeasti pysty enään pitämään. Uuden kodin etsintä ja omistajan vaihtuminen on AINA rankkaa eläimelle. Osa joudutaan lopettamaan sillä kodin vaihto ei aina suju onnellisesti.

        joten jos koette olevanne eläinystäviä niin mietittehän näitä juttuja ennen sitä lemmikin hankintaa. Sekä itsenne että koira/kissa ystäviemme takia....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3930
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      189
      3195
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2986
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      70
      2570
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      368
      2310
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      172
      1971
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1595
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      33
      1515
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1408
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1382
    Aihe