Mulla on siis maito(maitoproteiini)-ja kananmuna allergia, ja niitähän nyt on joka toisessa ruoassa ties missä muodossa. Pystyn kyllä syömään esim. tavallista pullaa, kerta siihen ei laiteta kananmunaa kovin paljon. Mutta jokin kermakastike tai majoneesi-peruna-salaatti.. En kuole, mutta varmasti alkaa suuta ja kurkkua kutittamaan, ja mahakin tulee kipeäksi. Allergialääkkeillä tätähän voi hillitä, mutta nekin menettävät vuosien saatossa tehonsa.
Este ammatille? Olen tällä hetkellä lukiossa, mutta ajattelin kyllä kouluttautua sieltä päästessäni kokiksi, jos se vain on mahdollista.
Samaiseen asiaan liittyen, mahtaako Suomessa olla koulua, jossa pystyttäisiin tehokkaasti ottamaan huomioon allergiat? Opetettaisiin ihan normaalien ruoka-aineiden käyttö, mutta ikäänkuin lisä-bonuksena oppisi korvaamaan näitä aineita. Oli jo yläasteella kotitaloustunnilla riittävän stressaavaa allergioiden kanssa, kun ihmiset eivät sitä läheskään aina muistaneet, ja olin asian takia inhottavasti usein esillä.
Allergikosta kokki?
4
457
Vastaukset
- ka'tet
Kokki joka ei pysty maistamaan omia tuotoksiaan ei pitkään keittiössä töitä tee.
En ole tavannut/kuullut ennakkotapauksesta alalla.
Toisaalta jos mielii paistaa pizzoja tahi burgereit ei ei estettä taida olla mut ammattikeittiöstä pysy poissa.- Kokki .
Tottakai voit opiskella kokiksi. Valitset vain erikoisruokavaliokokki koulutuksen tai dieettikokin koulutuksen. Dieettikokki on suunnilleen sama kuin erikoisruokavalioon erikoistunut. Peruskokin taidot joudut varmasti kuitenkin opettelemaan, mutta en näe mitään estettä valitsemallesi alalle. Päinvastoin, sinusta tulee mitä parhain alallasi, koska omakohtaisesti ymmärrät, mistä allergioissa on kyse.
Koulusta tai koulutuspaikoista en osaa sanoa mitään. Voisit netin kautta koluta ensin vaikka lähiseutujen suurtalous- ja ravintola-alan koulut. Jos löytyy kiinnostavia linjoja, niin sitten voit vaikka soittaa kyseiseen oppilaitokseen ja ottaa enemmän selville kyseisistä asioissa. Äläkä lannistu vaan seuraa unelmaasi. Jossain on juuri sinua varten opiskelupaikka odottamassa. - ------------
Kokki . kirjoitti:
Tottakai voit opiskella kokiksi. Valitset vain erikoisruokavaliokokki koulutuksen tai dieettikokin koulutuksen. Dieettikokki on suunnilleen sama kuin erikoisruokavalioon erikoistunut. Peruskokin taidot joudut varmasti kuitenkin opettelemaan, mutta en näe mitään estettä valitsemallesi alalle. Päinvastoin, sinusta tulee mitä parhain alallasi, koska omakohtaisesti ymmärrät, mistä allergioissa on kyse.
Koulusta tai koulutuspaikoista en osaa sanoa mitään. Voisit netin kautta koluta ensin vaikka lähiseutujen suurtalous- ja ravintola-alan koulut. Jos löytyy kiinnostavia linjoja, niin sitten voit vaikka soittaa kyseiseen oppilaitokseen ja ottaa enemmän selville kyseisistä asioissa. Äläkä lannistu vaan seuraa unelmaasi. Jossain on juuri sinua varten opiskelupaikka odottamassa.Vaan Suomessapa ei ole kun catering- ravintola- ja laivakokkilinjoja, eli ei noin vaan lähetä mitään hienoiluja valitsemaan...
- pupu25
Mulla on astma ja allergia. Olen allerginen kaikille hedelmille, vihannikseille, pähkinöille, manteleille ja kaikille muille allergiaa aiheuttaville ruuille. Kyllä saat mennä kouluun ihan niin kun haluat. Kukaan ei saa sua estää hakemasta ammattia.
Terveisin suurtalouskokki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1059483
- 494641
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021976Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421921- 241630
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131391Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,381307Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54927Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30903Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31902