psykologin kysymykset

Olen menossa väestöliiton psykologin juttusille ja haluaisin tietää minkälaisista asioista siellä kysellään. Olen ns. itsellinen nainen eli tekemässä yksin lasta eli varsinkin toisten yksin lasta tehneiden vastaukset kiinnostaa. Entä onko kellään tietoa miten he suhtautuvat masennusta sairastavaan lasta haluavaan? Tiedoista kiitollinen!
2311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No en oo ollut tuossa tilanteessa kun tulinkin raskaaksi sitten miehen kanssa..
eli aiemmissa suhteissa kärsinyt lapsettomuudesta joka johtanut aina masennukseen. eli olin aikeissa mennä lapsettomuushoitoihin yksin koska en pitänyt mielekkäänä sitä että miehet kituuttavat siinä ahistukseni kohteena.
kannattaa miettiä kysymyksiä miksi haluat lapsen ja mitä voit hänelle antaa. Kykenetkö huolehtimaan lapsesta. Voiko lapsi kärsiä masennuksestasi. luotatko itseesi äitinä. minkälainen tuki ja turvaverkko sinulla on vanhempana. sisaruksesi ja perhetaustasi. onko lapsella miesesikuvaa. minkälainen asuinpaikka teillä olisi. Ja varsinkin jaksamisesta varmasti kyselevät ja masennuksesi laadusta.

Itsellä kaikkein vaikeinta oli miettiä miksi haluan lapsia. Syyt jotka tulivat mieleen olivat mulla tietenkin se että tarvitsi elämänsisältöä. jonkun jolle antaa ehdotonta rakkautta. jopa syy elää. antaa isovanhemmalle ilon aihetta. poistaa yksinäisyyttä. syy että naisen elämäntarkoitus naisena on olla äiti. mutta ne on juuri niitä asioita mitä ei kannata liikaa hehkuttaa(ainakaan missään adoptioneuvonnassa) vaikka ne olisivatkin rehellisiä vastauksia. Itse tuossa tilanteessa, varsinkin jos psykologia kuunnellaan esim. juuri tälläsessä adoptioprosessissa.. kirjoittaisin itelleni listaa ja ettisin niitä syitä.. koska psykologikin on vaan erehtyvä ihminen jolle pitää näyttää hyvältä. jos kyseessä on psykologi joka ei tee mitään arviota niin asia on tietenkin toinen. Kun valmistauduin asiaan niin mietin omia tarpeitani sen kautta mitä voisin lapselle antaa. Kaksi ammattialaakin on käyty lapsen tarpeita silmällä pitäen. autokoulua käyn parhaillaan.
jos psykologi tekee arvion kannattaa todella miettiä mitä sanoo. Kannattaa lukea vauvanhoitokirjoja ja yrittää tutustua tuttavien lapsiin vaikka se koskisikin.

Äänestä
  • Ole rehellinen itsellesi ja sille psykologille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mie12345 kirjoitti:

Olen menossa väestöliiton psykologin juttusille ja haluaisin tietää minkälaisista asioista siellä kysellään. Olen ns. itsellinen nainen eli tekemässä yksin lasta eli varsinkin toisten yksin lasta tehneiden vastaukset kiinnostaa. Entä onko kellään tietoa miten he suhtautuvat masennusta sairastavaan lasta haluavaan? Tiedoista kiitollinen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu