Kanadassa asuvat / Kanadaan muuttavat

Annas452

Hei!

Onko täällä ketään joka olisi juuri nyt Kanadassa tai olisi lähdössä sinne syksyn aikana?

Olen itse lähdössä Torontoon syyskuun alussa puoleksi vuodeksi ja olisi kiva tietää pyöriikö siellä päin muita suomalaisia tällä hetkellä.:)

Olen lähdössä yksin reissuun ja täytyy kyllä myöntää, että hiukan jännittää! Vielä pari kuukautta sitten en ollut koskaan edes harkinnutkaan lähteväni Kanadaan ja en tunne sieltä ketään.

4

633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toria

      asun ihan toisessa päässä kanadaa, bc:ssa, victoriassa.

      • Adelheidd

        No olisko jotain vinkkejä ihan yleisesti Kanadaan liittyen =)


    • Adelheidd

      Mitenkä muuten on ajokortin laita, kun juuri oon ajokortin saanut että saanko siellä sitten autoa kuitenki ajaa? kun jossain maissa (esim kyproksella) ei saa ajaa kun vasta yli 21 v. muistaakseni ?

      • toria...

        ite en ole ajanut, mutta suomalaisella kortilla saa ajella puolisen vuotta. täälä ajelevat jo 17-vuotiaina autolla. ei siis hätiä mitiä. eri asia sitten, vuokraavatko autoa sulle. bussithan kulkevat loistavasti.
        mukavia ihmisiä, auttavaisia, ystävällisiä jne. ei mitään negatiivista sanomista. eivät ole mitään teeskentelijöitä, vaan aidosti ihmisiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      66
      4500
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3208
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2628
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2523
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      197
      1913
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1552
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1418
    Aihe