Suunnitelmissa olisi ostaa max. 100tkm. ajettu k100rs bmw 16venttiilisellä koneella saksasta . En ole aiemmin omistanut bmw:tä mutta kyseinen malli kiinnostaisi. Tarkoituksena olisi tuoda pyörä ajamalla suomeen.
Kyseistä mallia en tullin taulukoista löytänyt kuin yhden kappaleen vuodelta 2004 ja silloin vero oli n.900€. Olettaisin ettei se nykyään ole kuin max.500€. Pyörät saksassa maksavat n.2000€ eli hinta ei hakukuluineen ja veroineen päätä huimaa.
Mihin kyseisessä mallissa kannattaa erityisesti kiinnittää huomiota? Kardaanin boorit ovat ilmeisesti yksi heikko kohta?
BMW K100RS saksasta
3
1436
Vastaukset
- K100RS
Ehkä kuitenkin harkitset toisenkin kerran 16v ostamista. Ilkeä tehokuoppa välillä 3500 - 6000 rpm ja lisäksi venttiilihuolto on huomattavasti kalliimpi. Tämä oli vain lyhyen aikaa tuotannossa ja korvattiin mallilla 1100. K100RS 8v on hieman alempitehoinen mutta käytössä jouhevampi. Das Motorradin testissä vuonna 1990 (?) vanha päihitti matkailukäytössä uudemman.
Tämä välimalli ei koskaan noussut suosioon Saksassa ja siksi sen hintakin on huokeampi kuin ensimmäisen mallisarjan pyörien.
Ei ole ihme jos tullin taulukoissa ei ole näitä kun vanhemmat ovat parempia käyttöpyöriä !
Olen ajellut molemmilla mutta 8v enemmän. Runsaat 200tkm ja itse huoltaen - korjattavaa on harvoin ;-) Kardaanin vaihtoväli on runsaat 100tkm joten sitä ei voi pitää heikkona kohtana, ehee..- kuin
K100RS. Luottomekaanikkoni, joka löysi mystisen vian Italianpyörästäni, kertoi myös nimenomaisista 16v Bemarien heikkouksista. Hän tiesi poliisikäytössä olleista pyöristä paljon.
Vanhemmat 8v K100-mallit ovat paremmassa maineessa. Täydellinen sekään ei ole.
Omassani polttoaineen paineensäädin meni vaihtoon, oli pari sähkövikaa jotka aiempi omistaja olisi voinut hyvällä huollolla estää.
Neloskoneen tärinä kahvoissa ei ole kovin mukavaa, tarkoitus olisi selvittää, voiko siihen vaikuttaa säädättämällä p-aineruiskulaitteisto.
- R 1100 RT
Toin Saksasta v.2005 K 100 RS:n. Pyörällä oli ajettu tuolloin mittarin mukaan reilut 100.000 km. Edelleenkin se oli pomminvarma peli. Kolmena kesänä tuli ajettua parikymmentätuhatta lisää mittariin, ja ainoat korjaustoimenpiteet koko aikana olivat etuhaarukan stefat ja akku. Uudemmasta 16 V koneesta en osaa sanoa mitään, koska pyöräni oli vanhempaa mallia, eikä siinä mm. ollut ABS-jarruja, jotka sivumennen sanoen ovatkin Suomen olosuhteissa turhat ja vika-alttiit. Tuon asian olen huomannut nykyisen pyöräni R 1100 RT:n yhteydessä. Veroa maahantuotaessa pyörästäni maksoin n. 500 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1976342Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p2484266"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1423535Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m523360Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää923320Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492846Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.742412Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2432377- 252336
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1001927