perätön lausuma

Deder

Minkälaista rangaistusta tulee perättömästä lausumasta viranomaismenettelyssä? Olen asianosainen ja rikoksen esitutkinnassa en tuonut esiin syytetyn kannalta edullisia seikkoja ja salasin omaa osuuttani tapahtumiin. Onko tämä perätön lausuma? Minulla ei ollut vaateita syytettyä kohtaan. Voiko esitutkintaa täydentää? Kehen otan yhteyttä?

5

1031

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lausuma

      Tarkoittanet siis, että olet asianomistaja rikosasiassa. Asianomistajalla on negatiivinen totuudessa pysymisvelvollisuus. Tarkoittaa sitä, että kaikki mitä sanoo, on oltava totta. Itselleen vastaisia seikkoja ei tarvitse tuoda esiin eikä puolustella epäiltyä.

      Mikäli kuitenkin esitutkinnassa salatut seikat saattavat johtaa epäillyn aiheettomaan rankaisemiseen, kyseeseen voi tulla perätön lausuma.

    • oik.tiet. opisk.

      Vastasin jo toisessa ketjussa mutta laitetaan tännekin niin löydät. Lisäksi viel se, että jos sinulla ei ollut mitään vaateita, on mahdollista ettei "vastapuolellasi" ole vaateita perättömän lausuman suhteen, joten voit yrittää olla häneenkin yhteydessä.

      Alkup. vastaukseni:

      Esitutkinnan täydentäminen tuskin on mahdollista. Itseäsi vastaan olevia seikkoja sinun ei kuitenkaan ole esitutkinnassa tuoda esille. Rikokseen olet syyllistynyt, jos olet ikään kuin vierittänyt syyn jostain tapahtumasta toisen niskoille, liioitellut jonkun tekoja, antanut väärää tietoa tapahtumista, salannut tarkoituksella jotain tutkimuksen kannalta olennaista siten, että joku saattaa saada vakavamman syytteen kuin muuten saisi tms. Ylipäänsä jos olet sanonut jotain, mikä ei ole totta, on kyse perättömästä lausumasta.

      Kaikkein parhaiten asiassa pääsee aina eteenpäin olemalla yhteydessä poliisiin ja kertomalla totuuden. Tietenkin kannattaa myös konsultoida asianajajaa, mutta ikinä ei ole liian myöhäistä puhua totta. Rangaistus on tuskin sakkoa suurempi jos asian tuo itse esille ja jos on yhteistyöhaluinen. Totuudella kun on ikävä tapa ennemmin tai myöhemmin tulla esiin. Seuraksia voi tulla vuosienkin/vuosikymmenienkin päästä, joten paras saada asia käsiteltyä heti. Tämä näin omana mielipiteenäni ilman oikeustieteiden tutkintoa (vasta opintojen alkuvaiheissa...).

      • ;;;;

        Mitä, on näköjään vielä monta tenttiä tekemättä. Perätön lausuma viranomaismenettelyssä on virallisen syytteen alainen rikos, missä vastapuolen vaatimuksilla ei ole merkitystä. Ei hän voi vaatia esim. korvauksia siitä, että joku on valehdellut poliisille kuulustelussa.


      • oiktied opisk.
        ;;;; kirjoitti:

        Mitä, on näköjään vielä monta tenttiä tekemättä. Perätön lausuma viranomaismenettelyssä on virallisen syytteen alainen rikos, missä vastapuolen vaatimuksilla ei ole merkitystä. Ei hän voi vaatia esim. korvauksia siitä, että joku on valehdellut poliisille kuulustelussa.

        Myös virallisten syytteiden alaisista rikoksista voi rikoksen uhri vaatia korvauksia syntyneistä kärsimyksistä/haitoista/taloudellisista menetyksistä. Vrt. esim. raiskausten korvausvaatimukset.


    • Anonyymi

      Mites sitten edetään kun perättömän lausunnon antaja on hallintopäätöksen tehnyt virkamies?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      139
      3346
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      82
      2940
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      2411
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2310
    5. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2225
    6. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      32
      2178
    7. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      145
      2106
    8. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      16
      1771
    9. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1506
    10. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1393
    Aihe