Kysymys ?

Onko kellään kokemuksia tai tietoa IT ja elektroniikka-alalla työskentelevistä, joilla on todettu lievää värinäön heikkoutta ? Miten on vaikuttanut työn saantiin jne.???
2366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Elektroniikka-alan laitteet perustuvat hyvin pitkälle värikkodeihin sekä johdoissa että erityisesti komponenteissa; näin ollen lieväkin värisokeus tekee työskentelystä arpapeliä. Valitan!

Äänestä

Kaverillani on lievä punavihersokeus, ja hän työskentelee elektroniikka-alalla. Ei ole vaikuttanut työn saantiin tai työn tekoon hänen kohdallaan mitenkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raipe kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia tai tietoa IT ja elektroniikka-alalla työskentelevistä, joilla on todettu lievää värinäön heikkoutta ? Miten on vaikuttanut työn saantiin jne.???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu