Hurghada ja Magawish Swiss

Ensimmäistä kertaa menossa Egyptiin ja haluaisin kuulla kokemuksia, vinkkejä yms. erityisesti Hurghadasta, retkistä sekä Magawish Swiss hotellista.
1270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hotellialue oli suuri ja joka ilta oli erillisellä areenalla leikkejä, esityksiä joihin katsojat saivat osallistua.
Huoneissa oli välillä lyhyitä sähkökatkoja, jolloin ilmastointikin sammui. Kaikki tälläiset asiat ovat hotellista riippumattomia ja vaikka joillekin muutama sähkökatko näytti olevan liikaa, niin paljon matkustaneena voisin sanoa, että se joka ottaa asenteen että joka asiassa valitetaan, niin pitää ymmärtää erilaiset olot tai pysyä Suomessa.
Hotellin henkilökunta oli ystävällistä ja mukavaa, eikä minkaanlaista tunkeilua ollut. Venäläisiä oli jonkin verran, mutta heitä tuntuu olevan jo jokapaikassa (oli ainakin Tunisiassa ja Dubaissa viimevuonna) ja heidän käytöksensä on aika röyhkeää. Itseäni en ole koskaan antanut asian haitata, sillä pyrin menemään esim. rannalla eri puolelle.
Ranta oli hieno ja jo rannasta pystyi jonkivrran snorklailemaan.
Kaksi kertaa olimme hotellin rannalla olleen sukellusfirman mukana (colona drivers)sorklausreissulla ja erittäin asiantuntevaa porukkaa, jopa suomalainenkin opas mukana. Merenalainen maailma ihana satumaailma ! En olisi ikinä uskonut. Tykkäsin käydä myös El daharissa, jossa paikalliset käyvät kauppaa. Siellä oli turistipoliiseja ihan joka paikassa joten mitään pelättävää ei ollut. Eräs suomenkieltä osaava kauppias (oli asunut Suomessa ja sattumalta tapasimme) kertoi, että kauppiaat uskovat heti, jos poliisilla pelottelee, sillä nykyään myyntilupa otetaan tietyksi aikaa pois.
Toisaalta pitää ymmärtää että kaupankäyntikulttuuri on tyystin erilainen siinä maassa ja vaikkakin kauppiaat ovat innokkaita, arvuuttelevat mistä maasta tulet jne, niin ihan rauhassa saimme kaksi naista olla. Tämä kauppias kertoi, että venäläiset käyttäytymisellään (flirttailu yms.)saavat kyllä huomiota, mutta miehet vain käyttävät heitä tavallaan hyväkseen, mutta mielessään halveksuvat sellaisia naisia. Miesten halu kaikkialla kaupoissa kuviin sinun kanssasi johtuu kuulemma siitä, etä haluavat päästä naista lähelle, koska siinä uskonnollisessa kulttuurissa se on muutoin kuin aviossa kiellettyä. Tässä vanhan kaupungin osassa minua viehätti juuri paikallisten seuraaminen! Ja ehdottomasti kannattaa ostoksille mennä vasta illalla, silloin heitä on liikkeellä paljon ja on mukavan viileää. Ostakaa erityisesti naisten pitämistä liikkeistä! Sieltä löytyy myös paikallisten suosima "tavaratalo" , jossa kiinteät hinnat ja erittäin HALPAA..

Emme saaneet mitään pöpöä, puhtaalla vedellä pesimme kätemme, se riitti. Hotellissa söimme kaikkea ja ruoka oli hyvää ja sitä oli riittävästi.

Sekkalan kaupungin osasta en niin pitänyt, siellä oli erittäin likaisia paikkoja ja taksikuskit ajoivat henkensä kaupalla-mutta kokemus sekin.

Kaikenkaikkiaan pidin hotellialueesta, joka laaja alue, erillinen suljettu lomakylä, se oli siisti ja turvallinen (vartijat).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ensimmäistä kertaa kirjoitti:

Ensimmäistä kertaa menossa Egyptiin ja haluaisin kuulla kokemuksia, vinkkejä yms. erityisesti Hurghadasta, retkistä sekä Magawish Swiss hotellista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu