Onko tietoa

että ei tarvi olla sama

Tiedetäänkö vielä, että myös kirkkoon kuuluvat vanhemmat voivat jättää lapsensa kastamatta eli liittämättä kirkkoon?? (Peruste, esimerkiksi: lapsihan voi sitten itse liittyä, jos haluaa...)

Tämä kirkkoon kuuluvien oikeus olla liittämättä lasta kirkkoon on ollut olemassa vasta viitisen vuotta, joten kaikki eivät ehkä siitä tiedä. Kiinnostaisi kuulla arvioita, miten lähipiirissänne tiedetään tästä.

Kirkkoon liitetyn, kastetun lapsen voi erottaa kirkosta, vaikka vanhemmat eivät itse eroa. Kuitenkin 12 vuotiaalta pitää saada suostumus.

Jos kirkkoon kuuluvat vanhemmat haluavat saada lapsensa peruskoulussa elämänkatsomustiedon ryhmään, he voivat saada tämän mahdollisuuden vain erottamalla lapsen kirkosta, koska "oma uskonto" on pakollinen kirkon jäsenille ainakin toistaiseksi.

1

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoa alkaa olla

      Ilmeisesti tieto on aivan viime vuosina lisääntynyt, tilastoista päätellen...
      Kastettujen %-osuus syntyneistä:
      1980: 91.8%
      1982: 91.2%
      1984: 92.3%
      1986: 91.6%
      1988: 89.9%
      1990: 90.5%
      1992: 89.6%
      1994: 88.6%
      1996: 88.9%
      1998: 88.6%
      2000: 88.7%
      2002: 87.1%
      2004: 86.0%
      2006: 84.2%
      2007: 84.0%
      2008: 82.5%

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      153
      3410
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      83
      2952
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      58
      2440
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2330
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      50
      2243
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2235
    7. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      151
      2149
    8. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      16
      2041
    9. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1526
    10. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1503
    Aihe