Pääsin tänä syksynä opiskelemaan sairaanhoitajaksi ja haluaisin kysyä neuvoa jatko-opiskeluista. (Vaikka pitäisi keskittyä ensimmäiseen tulevaan ammattiin, niin olen jo tulevassa):D
Onko minulla mahdollisuutta opiskella terveystieteiden maisteriksi tulevaisuudessa, vaikka asuisin esim. Helsingissä?
Pystyisinkö silti käymään kandinaatti tutkinnon avoimessa yliopistossa ja jatkaa siitä maisteriksi? Vai kuinka eteminen tapahtuu?
Mitä tarkoitetaan yleensä ylemmällä ammattikorkeakoulu tutkinnolla? Vastaako se yliopiston maisteri-tutkintoa?
Kuinka kauan kestää ylemmän ammattikorkeakoulu tutkinnon suorittaminen? Esimerkiksi Metropoliassa täytyy olla työkokemusta 1-2 vuotta ennen kuin voi edes hakea ylempään ammattikorkeakoulu tutkintoon. Jossaikin sanotaan 90 opinto pistettä tai enemmän...
Onko ylemmästä ammattikorkeakoulu tutkinnosta hyötyä tulevaisuudessa tai yliopisto tutkinnosta?
Olisin kiitollinen fiksuista vastauksista, jotka antaisivat suuntaa:) Olen usein miettinyt näitä, mutta en tiiä kaikkiin vastauksia=) Kiitos jo etukäteen!
Jyväskylän avoin yliopisto
5
1144
Vastaukset
- Sairaanhoitaja 234
Miten muuten on, jos opiskelee avoimessa yliopistossa, niin pystyykö asumaan opiskelijakämpässä?:) Kiitos vastauksista!
- Anonyymi
Avoin yliopisto on erittäin hyvä yliopisto-opiskeluun tutusmiseksi tai harrastuksena. Avoimen opiskelija ei kuitenkaan ole varsinainen opiskelija eikä hänellä ole oikeutta mihinkään opintososiaalisiin etuihin.
Avoimessa yliopistossa ei voi suorittaa tutkintoja, mutta suoritetut opinnot voidaan lukea hyväksi, jos pääsee yliopistoon tutkinto-opiskelijaksi.
- Supsi
Avoimessa yliopistossa ei voi suorittaa minkäänlaisia tutkintoja, ainoastaan osakokonaisuuksia, jotka voidaan hyväksilukea tutkintoon, jos pääsee valintakokeista sisään yliopistoon. Avoimen yliopiston opiskelija ei siis näin ollen ole minkään koulun varsinainen opiskelija, eikä oikeutettu opiskelija-asuntoon.
Etäopiskelun mahdollisuus riippuu todella paljon alasta. Jos kontaktiopetusta on vähän ja homman voi hoitaa tenttimällä kirjallisuus, etäopiskelu on jo huomattavasti helpompaa. Avoimessa on myös aika usein paikkakunnasta riippumattomia opintokokonaisuuksia, ne kannattaapi katsastaa.
Ylemmästä ammattikorkeakoulututkinnosta:
http://www.opintoluotsi.fi/fi-FI/Opiskelu/Ammattikorkeakouluopinnot/Ylempi_ammattikorkeakoulututkinto/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ylempi_ammattikorkeakoulututkinto
Tutkinnoista on yleensä ottaen hyötyä, jos ne istuvat omiin tulevaisuudensuunnitelmiin, eivätkä ole sisällöltään ihan täysiä härpäkkeitä (ts. mallia ovennupin sielunelämän syventävät opinnot) -- kannattaa kuitenkin muistaa, että mikään tutkinto itsessään ei takaa töitä, sillä työllistyminen on kiinni muistakin asioista.
Toivottavasti tästä oli jotain hyötyä? Muut saavat korjailla, jos puhuin puutaheinää. Tsemppiä! - Anonyymi
Tänään en kyennyt kirjautumaan jyväskylän avoimen yliopiston moodle oppimisympäristöön. Jokin virheviesti tulee. Turhauttavaa tuollainen, kun vihdoin löytyy hieman aikaa opiskella niin paikan kirjautumisjärjestelmä ei toimi.
- Anonyymi
Tuommoiset digiopinnot ovat kaiken kaikkiaan todella turhauttavia.
Meille ei oteta töihin yhtäkään digiopintojen pohjalta, vaan ohjataan digitöihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1448097
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t464573törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/504165Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4272151Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi811900- 351508
- 321497
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k201484Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2021371Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt331227