Liittyyköhän vuoden pimeimpään päivään elikkäs talvipäivänseisaukseen mitään tiettyjä uskomuksia tai vastaavaa.? Ois mukava kuulla. Oon netistä koittanut selailla, löytyy mm. et ois monien pakanajumalien syntymäpäivä, auringonjuhla ja vastaavaa mutta eipä paljon muuta tietoa löydy. :/
Oon syntynyt kyseisenä päivänä ja ois mukava kuulla erilaisia uskomuksia kyseiseen päivään liittyen, jos sellaisia on.
Ihan mielenkiinnosta, ja myös hiukan siksi kun olen ajatellut tatuointia joka liittyisi kyseiseen päivään. Tähän mennessä en ole muita sopivia aiheita/symboleja löytänyt kuin tuon auringon/aurinkopyörän..
Oon syntynyt kyseisenä päivänä ja ois mukava kuulla erilaisia uskomuksia kyseiseen päivään liittyen, jos sellaisia on.
Ihan mielenkiinnosta, ja myös hiukan siksi kun olen ajatellut tatuointia joka liittyisi kyseiseen päivään. Tähän mennessä en ole muita sopivia aiheita/symboleja löytänyt kuin tuon auringon/aurinkopyörän..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Talvipäivänseisaus, Yule, on ikivanha muinaiskansojen juhla. Silloin juhlitaan auringon uudelleensyntymää. (Useat kristilliset juhlat perustuvat vanhoihin ns. pakanauskontojen juhliin. Yule on siis alkuperäinen joulu.)
Mielenkiintoista on myös, että väliamerikan Maya-intiaanien mukaan pitkä elämänsykli päättyy 21.12.2012, talvipäivänseisauksena.
Jep..Nuo asiat historiasta jo tiesinkin. Kiinnostaa vaan kaikenlaiset
symbolit ja muut. Olen siis syntynyt 22.12 talvipäivänseisauksena ja vielä klo 12.00 ja sen ajan kalenterissa luki myös tuo kellon aika(en oikein ymmärrä sen merkitystä. Jotenkin vain luin että talvipäivänseisauksen tarkka vaihtelee ja tuo merkitsee jotenki sitä..)No..taitaa olla ettei kauheasti symboleita tuohon päivään liittyen ole, harmi kyllä. Täytyy kai vain"tyytyä"tatuoimaan semmonen musta aurinko selkään, kuten olen tässä suunnitellut. :) ja tuo'yule' teksti on käynyt myös mielessä. Ajattelin vain et oisko muita mahdollisia ideoita. :)
jälkeen valokin tuntuu valolle.
Pimeys väistyy kun valo valtaa alaa
Osaatko englantia? Jos osaat edes auttavasti, niin englanniksi löytyy "alan" kirjoja vaikka millä mitalla:
http://www.amazon.com/Pagan-Book-Days-Festivals-Traditions/dp/0892818670/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1252661106&sr=1-1
Ja noita voi tilata ainakin www.bookplus.fi :stä (et siis tarvitse luottokorttia, tilauksen mukana tulee lasku suomalaiseen pankkiin). Myös tässä kirjassa on noita vanhojen juhlapäivien merkityksiä:
http://www.bookplus.fi/kirjat/partanen,_markus/uusi_ulkokultaisen_käytöksen_kirja-4229118
Ja paras kirja lienee (oh, painos loppunut!) Ari Turunen: "Hyvän ja pahan merkit". Esittely on tässä:
http://www.kiiltomato.net/?rcat=Tietokirjallisuus&rid=661
Nuo Turusen kirjat ovat tosi hauskasti kirjoitettuja (eivät tylsiä), ja kannattaa tutustua muihinkin herran opuksiin.
Voiskin käydä lukaisemassa. :) englannin kielikin on kohtalaisen hyvin hallussa.