Minkä ikäisenä teidän lapsenne on alkanut itse kasata tupperwaren palapalloa? Minulla lapsia on yksi (vertailukohteet siis puuttuvat), ja hän alkoi 1v2kk iässä löytää joillekkin paloille oikean paikan. Aikaisemmin on kyllä sovitellut palasia mutta nyt ensin etsii oikeaa paikkaa. Nyt kuukautta vanhempana löytääkin oikeastaan kaikki palaset oikeille paikoilleen ihan itse, jotkut muodot on kuitenkin vaikeampia vielä. Onko lapseni kehityksestä jäljessä, kun jotenkin tupperwaren sivuilta jäi sellainen käsitys että jo pienen lapsen pitäisi osata löytää oikeat palaset paikoilleen.
Tupperwaren palapallo
joasojassaoj
21071
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En usko että lapsesi jälessä ois kehityksessä.. pikemminki toisinpäin, Aika etevä kun pystyy tuon ikäisenä laittaan ne palaset oikeisiin reikiin. Meillä on 2,5v tyttö ja se osaa laittaa ne.. en usko että alle 2v vaaditaankaan sen tasoista tehtävää. jokainen lapsi oppii eri asiat eri aikaan..
... hoitaja pyys pojaltamme, että laitappa palikat tuonne laatikkoon (siis sellanen fröbelin palikat- laatikko) poika hetken mietti, yritti tunkea väkisin, kun ei onnistunut osumaan reikiin, niin avas kannen ja laittoi palikat laatikkoon, oli silloin 1,5v... Varman pari vuotiaana oppi vasta laittamaan ne oikein.