Eli kun ajan n.100 kmh tai yli alkaa hehkunvalo vilkkumaan. Eli jotain vikaa dieselmoottorin ohjausjärjestelmässä. Auto kuitenkin toimii aivan kuten ennenkin. Taajamassa ja pienemmissä nopeuksissa valo ei välky. Tämä alkoi eilen. Auton saan VW huoltoon vasta ensiviikon lopulla.
Mikä vikana SDI:ssä
mmm
71088
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
jarrupolkimen luota. Itsellä se oli viallinen ja aiheutti merkkivalon vilkkumisen.
Tarkista,etteivät molemmat jarruvalolamput ole palaneet. Myös kosketushäiriö jarruvaloissa saattaa aiheuttaa hehkuvalon vilkkumisen.
Täytyy sanoa että eipä olisi tullut mieleen tarkistaa jarruvaloja kun ohjekirjassa puhutaan häiriöstä moottorin ohjausjärjestelmässä. Tää on kai sitten saksalaisen insinöörin logiikkaa... Kiitoksia tiedosta tarkastan heti ensisijassa.
Mun Octaviassa hehku alkoi vilkkumaan ajon aikana, kun takavalon polttimo kärähti. Vilkkuminen tosin loppui, kun ekan kerran "boottasin" koneen. Myös cruise tipahti pois päältä samalla hetkellä. Sekin vika korjaantui ekalla bootilla. Sellainen vika jäi, että torvi soi, kun painoi jarrua ja avaimet oli pois virtalukosta. Tää vika lähti vasta kun vaihdoin polttimon.
Eittämättä tosi loogisia vikoja... Tätä se hieno nykytekniikka teettää.
Itselläni oli 1991 Orionissa samantyylinen loogisuus. Takavaloissa olleen johtovian vuoksi kierroslukumittarin sulake paloi. Samalla jarrujen merkkivalo alkoi himmeästi kiilua. Mutta itse valot toimi edelleen.
Eli kuten arvailtukin. Auton jarruvalot eivät todellakaan toimi. Ajattelin tarkistaa ensiksi sulakkeen. Otin sulakkeen joka ohjekirjan mukaan vaikuttaa vain jarruvaloihin irti ja kas kummaa auto ei lähtenyt enään käyntiin. Sulake takas jaa taas kehrää... Mahtaakohan tuolla jarruvalojen sulakkeella olla jotain muutakin merkitystä mikä on jäänyt dokumentoimatta ohjekirjaa vai oliko vaan sattumaa että auto ei tälläkertaa lähtenyt käyntiin (Eka kerta)?
niin mullakin hehkunvalo palaa välillä,öljykannun kuva palaa melkein aina ajoonlähtiessä ,moottorissa on öljyä ylämerkissä,summeri huutaa,niinkuin olis suurempi hätä,taitaa olla autonvaihto edessä vanhempaan,kun ei uskalla 2001 sdi:llä enää pihasta lähteä