Kun syö haarukalla ja veitsellä niin onko sillä tosiaan merkitystä miten päin haarukka LAITETAAN suuhun?Kiinnitättekö te huomiota miten päin kanssaihmisenne haarukan suuhun laittaa? Itse en ole koskaan siihen kiinnittänyt huomiota, muuta kuulin/luin taannoin jostain, että haarukka pitää laittaa suuhun piikit alaspäin.
Muuttuuko suhtautumisenne toiseen ihmiseen hänen huonojen ruokailutapojen vuoksi? Entä mitä ajattelette aikuisesta ihmisestä joka; 1) vie haarukan suuhun piikit ylöspäin, eli oikein päin 2) tiputtaa aina syödessään ruokaa pöydälle/vaatteilleen/lattialle?
Haarukan käyttö ja sotkeminen
4
1443
Vastaukset 4
- ja poikittain
tietenkin.
- Haa rukka
Ei kai sillä yleensä ole suurtakaan merkitystä miten päin haarukka on. Mielestäni nyrkkisääntönä voisi pitää sitä, että hienoissa juhlissa ja vastaavissa tilaisuuksissa haarukan piikit ovat alaspäin ja ruoka syödään tyylikkäästi. Tällöin haarukkaan otetaan myös vähemmän ruokaa, jotta se ei tipahda syliin tai pöydälle.
Työpaikan ruokalassa ja tavallisessa ravintolassa tärkeintä on syöminen eikä niinkään tyylikkyys. Silloin haarukka voi olla piikit ylöspäin, koska siten syöminen on helpompaa.
Kannattaa myös huomioida syötävän ruuan koostumus, jos ruoka ei pysy kunnolla haarukassa, niin sen voi kääntää helpompaan asentoon, koska suurempi moka on tiputella ruokaa pitkin pöytää, kuin se, miten päin pitää haarukkaa. - hieman täydennän
Haa rukka kirjoitti:
Ei kai sillä yleensä ole suurtakaan merkitystä miten päin haarukka on. Mielestäni nyrkkisääntönä voisi pitää sitä, että hienoissa juhlissa ja vastaavissa tilaisuuksissa haarukan piikit ovat alaspäin ja ruoka syödään tyylikkäästi. Tällöin haarukkaan otetaan myös vähemmän ruokaa, jotta se ei tipahda syliin tai pöydälle.
Työpaikan ruokalassa ja tavallisessa ravintolassa tärkeintä on syöminen eikä niinkään tyylikkyys. Silloin haarukka voi olla piikit ylöspäin, koska siten syöminen on helpompaa.
Kannattaa myös huomioida syötävän ruuan koostumus, jos ruoka ei pysy kunnolla haarukassa, niin sen voi kääntää helpompaan asentoon, koska suurempi moka on tiputella ruokaa pitkin pöytää, kuin se, miten päin pitää haarukkaa.Juuri noin se menee ja itse asiassa en ole eläissäni kuullut mistään haarukkaetiketistä.
Myös juhlapöydässä on joskus pakko kääntää haarukka ylös, jos ruoka on pehmeää ja irtonaista, esim. worshmack. Samoin mäti smetana (ilman blinejä). Ja tulipa mieleen vielä yhdistelmä perunamuusi poronkäristys, jota on usein tarjolla pohjoisen reissuilla.
Sen sijaan on olemassa veitsietiketti, joka jo lapsena taottiin ainakin minulle kaaliin, eli veistä ei koskaan saa laittaa suuhun. Valitettavan usein näkee tästä surullisia poikkeuksia.
- käyttävät vain
lapset tai muuten vajakit. Tosimies syö morapuukolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l239754- 67655
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36610Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34538En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45427- 30424
- 38416
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona27406- 37387
- 41371