Tutustuminen Fiestaan

Jiveman

Kävin koeajamassa Ford Fiestan. Ulkoapäin auton perusmuotoilu on onnistunut, paitsi ajovalot. Nykysuuntaus venyttää valonheittimet auton sivulle on mahdollisimman tyylitöntä muotokielen potaskaa. Hyi että pistää vihaksi. Sisältä auton materiaalit vaikuttavat hyviltä ja työn laatu moitteeton. Sisustan suunnittelussa on lähdetty selvästi kosiskelemaan peli- ja rok radiokansan makutottumuksia. Ei kännyköiden ja kannettavien musiikkilaitteiden muoto ole tyylikästä. Tulee mieleen sirkushuvia kaikille. Todella ahdistavaa. Onko autolla ajaminen videopeliä? Sitten päästiin ajamaan. Auto tuntui koko huomioiden ihan pirteältä ja näppärältä ajaa. Oikea kaupunkiauto. Vaikka moottorina oli pieni 1.25 (82 hv) se tuntui riittävän vallan mainiosti Suomen nopeusrajoituksille. Ohjaus moitteeton. Suuntavakavuus hyvä. Polkimista tuli mieleen halpa kosketinsoitin. Jarru ja kytkinpolkimet olivat liian keveät käyttää. Tuli väistämättä mieleen leluauto. Verratkaapa kunnon oikean pianon ja halvan kosketinsoittimen tuntumaa. Sitä samaa on havaittavissa fiestassa (lelu kosketinsoitin) vaikkapa kunnon Mersuun (oikea mekaanin piano) verrattuna.

7

1141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ransittimies

      Joo, on se Fiesta koko- ja hintaluokassaan parhaimpia, jollei peräti paras tällä haavaa. Ehkä vertaaminen Mersuun ei kuitenkaan liene kovin järkevää
      Jos mesen hinta on kuusin tai seitsenkertainen Fiestaan verrattuna, niin kyllä sen kuuluu jämäkkä ollakkin. Mutta onko hintansa väärtti, niin se on toinen juttu.
      Kummasti tuolla Fiestallakin vaan sadattuhannet kilometrit matkaa taittaa. Erittäin luotettava ollut ainakin tämä omalle kohdalle osunut yksilö. Pieni kulutus, hyvä ajettava ja korjauskustannukset olemattomat, kun tekee ne vähätkin itse.

    • Koeajaja

      En tajua että noin voi pistää vihaksi, kun puhutaan erittäin hyvästä "pikkuautosta",
      Itselläni on yli 50tuhanneneuron 15km ajettu tuore auto, ja uusi fiesta niin kyllä fiestalla lähden mieluimmin ajamaan. Polkimissa en ole havainnut mitään poikkeevaa, enkä myös ajovaloissa joita on testeiissä kehuttu. Tuulilasin vuoden auto 2009, jossa oli myös todella kalliita autoja, fiesta teki niistäkin selvän eron, ja vuoden auto euroopassa, fiesta hävisi vain pisteellä, TM testivoittaja myös. HS? testi ajo-ominaisuudet 9½ . Oma kokemukseni, paras ja kätevin pikkuauto jolla lähtee mieluisten naittimaan tienpäälle.

      • ollapi

        intialaisen hyndain myyjän provo?pelle mikä pelle!


    • Lefa

      Varmaan paras pikkuauto tällä hetkellä jos ei tarvitse suuria tiloja. Jos tarvitsee niin kannattaa valita Jazz tai joku isomman kokoluokan auto. Uusi Polo tullee kuitenkin antamaan kovan vastuksen, vaikka onkin omasta mielestäni tylsempi auto.

    • moottori on

      Harmi että moottori on niin pieni jos olisi 1.6 niin ostajia olisi enemmän, minulla ainakin ostohalut tyrehtyi pieneen moottoriin. Vanhemman mallin fiestojahan tehtiin jopa 2 litran koneella. Kummallista ettei suuntaus jatkunut uudemmassa mallissa = iso töppäys fordilta.

      • Järkevät moottorit

        Mihin sinä isompaa moottoria tarvitset suomessa.


      • Lefa

        Eiköhän sieltä ole tulossa jonkinlainen ST-malli parilitraisella tai sitten pienemmällä mutta ahdetulla koneella. 1.6-litrainen mallikin on tuotannossa, mutta sitä ei jostain syystä tuodä Suomeen. Omasta mielestäni 1.4:nen bensakone on kyllä Fiestaan ihan riittävä, 90-heppasesta dieselistä puhumattakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      264
      14350
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      65
      7271
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      210
      7082
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      50
      5104
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4862
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4714
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      89
      4474
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      20
      4401
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      76
      4154
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3948
    Aihe