Kuinka hakea korvauksia poliisilta, jos tämä on virassa toimiessaan tehnyt päätöksen joka on jälkikäteen valitusmenettelyssä todettu laittomaksi ja alkuperäinen päätös on aiheuttanut isoja taloudellisia vahinkoja ?
Rikosilmoitus ? Siviilikanne ? Mitenkään ?
Rikosilmoitus ? Siviilikanne ? Mitenkään ?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ilmeisesti kyse on ns. paskajutusta, mistä ei ole käynnistetty viran puolesta virkarikostutkintaa, koska sellaista ei ole tapahtunut, eikä korvausta vaativallakaan ole kanttia sitä käynnistää häviön ja kuluriskin vuoksi.
Silloin ei ole muuta mahdollisuutta, kuin siviilikanne valtiota vastaan. Valtio vastaa virkamiestensä päätöksistä aina törkeään tuottamukseen saakka.
Juttelin tänään oikeusavustajan kanssa. Siviilikanteena lähdemme asiaa eteenpäin viemään, eli siis hakemaan vahingonkorvauksia.