Helsingin Kaupunginvaltuuston päätös .
"KHS Kaupunginvaltuusto päättänee siirtää Kustaankartanon vanhustenkeskuksen ruokapalvelutehtävät ja niitä nykyisin hoitavan henkilöstön sosiaalivirastosta Palmiaan 1.1.2010 alkaen.
Samalla kaupunginvaltuusto päättänee siirtää sosiaaliviraston lasten päiväkotien ruokapalvelutehtävät ja niitä nykyisin hoitavan henkilökunnan sosiaalivirastosta Palmiaan 1.8.2010 alkaen."
Samaan aikaan ollaan puuhamaassa Helsingin Kaupungin omistaman liikelaitos Palmian yhtiöittämistä .
Tuleeko tapahtumaan samoin kuin Helsingin bussiliikenteen kilpailuttamisessa ,tuleeko päiväkotien caterin palvelut jakautumaan tulevaisuudessa useammalle yksityiselle catering palveluntuottajalle ?.
Mitä yhtiöittäminen tulee merkitsemään koko palmialle ja sen henkilöstölle?
Siirretäänkö kaikki helsingin tukipalvelut liikelaitos Palmian alaisuuteen? helpommin kilpailutettavaan konseptiin .
Onko tulevaisuuden visiona Yksityisten palveluntuottajien helsinki , onko helsingin kaupungin työntekijät uhanalainen laji tai jo tietämättään sukupuuttoon tuomittuja tulevaisuudessa?
Mitä nämä muutokset merkitsevät tulevaisuudessa.
Palmia
6
1537
Vastaukset
- sossun asiakkaita
" Mitä nämä muutokset merkitsevät tulevaisuudessa"
Kiristyvää tahtia ja paskaa ruokaa ne tarkoittavat. Samaten siivouksen alasajoa yksityisille firmoille ja palkkojen pienenemistä. Just sitä! - nähty on
vanhukset kuolevat ruuan puutteeseen,lapset lakkaavat jo päiväkoti aikana syömästä,koululaisethan tämän ovat suurimmaksi osaksi tehneet.Kyllä nyt syntyy säästöä!Ps,Meillä on hymyileminen sallittua.
- jos on huonoakin
Sosiaalivirastossa keittiöväen ja siivousalan työn aliarvostus on jatkunut jo pitkään. Voihan olla että meidän työpanosta aletaan arvostamaan kun me sanellaan annetaanko me maitotilkkanen heidän kahviinsa vai ei. Ainakin meidän päiväkodissa teetetään hulluna pikkupiian hommia just keittiöllä ja päiväkotiapulaisella. hyvä ettei tarvi käydä peppuja aikuisilta pyyhkimässä. Esim. homeisia eväitä olemme saaneet siivota viimeiset 20 vuotta, maidot ja heidän jugurttinsa ovat hapanneet puolivuotta sitten yhteisiin jääkaappeihin. Olemme jopa löytäneet likaisia lusikoita vaatekaappien päältä n. 10 kpl... ihan vain mainitekseni tätä aikuisten naisten käytöstapoja, kyllä pikkupiika hoitaa systeemiä.
Onko ihme mistä uusavuttomat lapset ja nuoret aikuiset tulevat. Ehkä ei aina vika ole äideissä ja isissä, jotain virikkeitä tulee myös niin kaikkitietävistä päiväkotitädeistäkin.
Sorry vaan jos loukkaa jotain tyyppejä mutta kerrankin sanon jotain ääneen vaikkakin anonyyminä. - tehdä hyvää ruokaa
jos on huonoakin kirjoitti:
Sosiaalivirastossa keittiöväen ja siivousalan työn aliarvostus on jatkunut jo pitkään. Voihan olla että meidän työpanosta aletaan arvostamaan kun me sanellaan annetaanko me maitotilkkanen heidän kahviinsa vai ei. Ainakin meidän päiväkodissa teetetään hulluna pikkupiian hommia just keittiöllä ja päiväkotiapulaisella. hyvä ettei tarvi käydä peppuja aikuisilta pyyhkimässä. Esim. homeisia eväitä olemme saaneet siivota viimeiset 20 vuotta, maidot ja heidän jugurttinsa ovat hapanneet puolivuotta sitten yhteisiin jääkaappeihin. Olemme jopa löytäneet likaisia lusikoita vaatekaappien päältä n. 10 kpl... ihan vain mainitekseni tätä aikuisten naisten käytöstapoja, kyllä pikkupiika hoitaa systeemiä.
Onko ihme mistä uusavuttomat lapset ja nuoret aikuiset tulevat. Ehkä ei aina vika ole äideissä ja isissä, jotain virikkeitä tulee myös niin kaikkitietävistä päiväkotitädeistäkin.
Sorry vaan jos loukkaa jotain tyyppejä mutta kerrankin sanon jotain ääneen vaikkakin anonyyminä.olemme kenen palveluksessa sitten olemmekin, samoin on itsestämme kiinni työmoraali ja siivouksen taso.
Kyllä sen verran täytyy löytyä itsekunnioitusta ja ylpeyttä omasta työstä että pystyy sanomaan, että tämä on minun työpaikkani ja että kehtaa esitellä sen muille.
samoin ruan saa maistumaan hyvälle ja että sitä on riittävästi, olemme Palmian palveluksessa tai ihan kenen firman vaan. Olemme sen näköisiä ja sen laatuisia kun sen itse haluamme olla.
Arvosta omaa työtäsi ja ole ylpeä työstäsi ja ammmatistasi." Kuka sen kissan hännän nostaa jos ei kissa itse."
- Pulmia
Aamu uutisssa oli että koko päiväkotien keittiö kapasiteetti meni palmialle .
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/1984011.html
Ja kun kaupungin kilpailuttamis vimma kiihtyy , herra tietää kenellä ne keittiöt sitten onkaan.- Miksi?
Näin tässä todella kävi.!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4688422Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195790Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2544738Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli564589Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624089Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603910SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673712- 901678
- 911154
- 42837