Helsingin Kaupunginvaltuuston päätös .
"KHS Kaupunginvaltuusto päättänee siirtää Kustaankartanon vanhustenkeskuksen ruokapalvelutehtävät ja niitä nykyisin hoitavan henkilöstön sosiaalivirastosta Palmiaan 1.1.2010 alkaen.
Samalla kaupunginvaltuusto päättänee siirtää sosiaaliviraston lasten päiväkotien ruokapalvelutehtävät ja niitä nykyisin hoitavan henkilökunnan sosiaalivirastosta Palmiaan 1.8.2010 alkaen."
Samaan aikaan ollaan puuhamaassa Helsingin Kaupungin omistaman liikelaitos Palmian yhtiöittämistä .
Tuleeko tapahtumaan samoin kuin Helsingin bussiliikenteen kilpailuttamisessa ,tuleeko päiväkotien caterin palvelut jakautumaan tulevaisuudessa useammalle yksityiselle catering palveluntuottajalle ?.
Mitä yhtiöittäminen tulee merkitsemään koko palmialle ja sen henkilöstölle?
Siirretäänkö kaikki helsingin tukipalvelut liikelaitos Palmian alaisuuteen? helpommin kilpailutettavaan konseptiin .
Onko tulevaisuuden visiona Yksityisten palveluntuottajien helsinki , onko helsingin kaupungin työntekijät uhanalainen laji tai jo tietämättään sukupuuttoon tuomittuja tulevaisuudessa?
Mitä nämä muutokset merkitsevät tulevaisuudessa.
Palmia
6
1582
Vastaukset
- sossun asiakkaita
" Mitä nämä muutokset merkitsevät tulevaisuudessa"
Kiristyvää tahtia ja paskaa ruokaa ne tarkoittavat. Samaten siivouksen alasajoa yksityisille firmoille ja palkkojen pienenemistä. Just sitä! - nähty on
vanhukset kuolevat ruuan puutteeseen,lapset lakkaavat jo päiväkoti aikana syömästä,koululaisethan tämän ovat suurimmaksi osaksi tehneet.Kyllä nyt syntyy säästöä!Ps,Meillä on hymyileminen sallittua.
- jos on huonoakin
Sosiaalivirastossa keittiöväen ja siivousalan työn aliarvostus on jatkunut jo pitkään. Voihan olla että meidän työpanosta aletaan arvostamaan kun me sanellaan annetaanko me maitotilkkanen heidän kahviinsa vai ei. Ainakin meidän päiväkodissa teetetään hulluna pikkupiian hommia just keittiöllä ja päiväkotiapulaisella. hyvä ettei tarvi käydä peppuja aikuisilta pyyhkimässä. Esim. homeisia eväitä olemme saaneet siivota viimeiset 20 vuotta, maidot ja heidän jugurttinsa ovat hapanneet puolivuotta sitten yhteisiin jääkaappeihin. Olemme jopa löytäneet likaisia lusikoita vaatekaappien päältä n. 10 kpl... ihan vain mainitekseni tätä aikuisten naisten käytöstapoja, kyllä pikkupiika hoitaa systeemiä.
Onko ihme mistä uusavuttomat lapset ja nuoret aikuiset tulevat. Ehkä ei aina vika ole äideissä ja isissä, jotain virikkeitä tulee myös niin kaikkitietävistä päiväkotitädeistäkin.
Sorry vaan jos loukkaa jotain tyyppejä mutta kerrankin sanon jotain ääneen vaikkakin anonyyminä. - tehdä hyvää ruokaa
jos on huonoakin kirjoitti:
Sosiaalivirastossa keittiöväen ja siivousalan työn aliarvostus on jatkunut jo pitkään. Voihan olla että meidän työpanosta aletaan arvostamaan kun me sanellaan annetaanko me maitotilkkanen heidän kahviinsa vai ei. Ainakin meidän päiväkodissa teetetään hulluna pikkupiian hommia just keittiöllä ja päiväkotiapulaisella. hyvä ettei tarvi käydä peppuja aikuisilta pyyhkimässä. Esim. homeisia eväitä olemme saaneet siivota viimeiset 20 vuotta, maidot ja heidän jugurttinsa ovat hapanneet puolivuotta sitten yhteisiin jääkaappeihin. Olemme jopa löytäneet likaisia lusikoita vaatekaappien päältä n. 10 kpl... ihan vain mainitekseni tätä aikuisten naisten käytöstapoja, kyllä pikkupiika hoitaa systeemiä.
Onko ihme mistä uusavuttomat lapset ja nuoret aikuiset tulevat. Ehkä ei aina vika ole äideissä ja isissä, jotain virikkeitä tulee myös niin kaikkitietävistä päiväkotitädeistäkin.
Sorry vaan jos loukkaa jotain tyyppejä mutta kerrankin sanon jotain ääneen vaikkakin anonyyminä.olemme kenen palveluksessa sitten olemmekin, samoin on itsestämme kiinni työmoraali ja siivouksen taso.
Kyllä sen verran täytyy löytyä itsekunnioitusta ja ylpeyttä omasta työstä että pystyy sanomaan, että tämä on minun työpaikkani ja että kehtaa esitellä sen muille.
samoin ruan saa maistumaan hyvälle ja että sitä on riittävästi, olemme Palmian palveluksessa tai ihan kenen firman vaan. Olemme sen näköisiä ja sen laatuisia kun sen itse haluamme olla.
Arvosta omaa työtäsi ja ole ylpeä työstäsi ja ammmatistasi." Kuka sen kissan hännän nostaa jos ei kissa itse."
- Pulmia
Aamu uutisssa oli että koko päiväkotien keittiö kapasiteetti meni palmialle .
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/1984011.html
Ja kun kaupungin kilpailuttamis vimma kiihtyy , herra tietää kenellä ne keittiöt sitten onkaan.- Miksi?
Näin tässä todella kävi.!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2204962Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html354125Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2403956Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1623131Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1353097Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis652984Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162871Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos692665Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien962419En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132225