Hei! Teen esitelmää Intiasta, tai tarkemmin Goasta. Jos sinulla on kokemuksia kyseisestä paikasta, voisitko kertoa ne myös minulle. Voit myös meilata osoitteeseen [email protected]
Kiitos!
Kiitos!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hei!
Goa oli oikein lämmin, mukava paikka. Oli jo etukäteen tiedossa että intia on todellakin kolmannen maailman maa, ja se kyllä näkyi. osavaltiosta goa on ainut, missä on lapsille ilmainen koulu, mutta sitäkään eivät käyneet kaikki lapset. mutta ne ketkä kävivät, olivat siististi pukeutuneita, mukavan näköisiä pieniä ahertajia. koulupäivät goassa on noin kello 8-17, eli pitkiä päiviä.
työttömyyttä on paljon, ja niin on ihmisiäkin. miehet vaan istuskeli kadun kulmissa ja katselivat liikennettä, ei kai muuta tekemistä. mutta turisteille ihmiset olivat todella ystävälliä, ei vain pintapuolisesti vaan ihan ihan oikeasti. monissa kuppiloissa paikalliset tarjoilivat tulivat jopa pöytään istumaan, kyselemään kuulumisia. he ihmettelivät digitaalikameroita ja olivat ihan haltioissaan kaikista elektroniikka välineistä.
Ihmisillä oli ilmiömäinen muisti, ja monilla goalaisilla tuntui olevan kavereita suomesta. Kerjäläisiä näkyi kaduilla paljon, myös hevosia lehmiä kissoja koiria kaikkia sekaisin. lapsille ei kannattanut antaa rahaa, etteivät pääse liian helpolla.
paikoittain turisteja on todella paljon, ja kaupustelu on ahdistavaa. mutta en ihmettele miksi goa on niin suosittu! kokemisen arvoinen paikka!!
netistä löytyy matkakertomuksia paljon, googleen vaan ja hakusanaksi esimerkiksi goa matkakertomus tai vastaavaa. myös noin kuukauden vanhassa helsingin sanomien matkailuliitteessä oli kattava tarina goasta, lue!