Elikkäs mikä sopisi ekaksi omaksi koiraksi? kokemusta löytyy vanhempien luona asuvista koirista, sekarotuinen (ajokoira, paimenkoira) sekä mopsista..
Avopuoliso haaveilee leonberginkoirasta ja ihänellä o hieman enemmän kokemusta koirista mm. sekarotuisesta leonbergista..
Olemme muuttamassa rivitaloon ja olemme hankkimassa ensikesänä ihan omaa koiraa:)
Kiitos kaikille vastanneille:)
Mikä ensimmäiseksi koiraksi?
9
465
Vastaukset
- Koiraystäwä
Leonberginkoira on ihan mahtirotu, mutta hieman minua arvelluttaa että tuleeko se pärjäämään rivitalossa. Nimittäin kaikista onnellisimpana Leonbergi on maalaisympäristössä suuren kokonsa vuoksi. Ystävälläni on Leonberginkoira joka viihtyy suurimmaksi osan päivästä ulkona. Mutta kaipa noita poikkeustapauksiakin löytyy, kunhan vaan jaksaa ulkoiluttaa koiraa paljon ja pitkään :)
Mitä mieltä olet jostain pienemmistä seurakoiraroduista? Esim. juuri Mopsi, Cavalier kingcharlesinspanieli, Kääpiösnautseri, Bichon Frise, Pomeranian, Maltankoira? Nuo viimeisimmät mainitsemani rodut tarvitsevat säännöllistä jokapäiväistäkin turkinhoitoa. Mitä mieltä olet terriereistä?
Keskikokoisia rotuja on mm. Kultainennoutaja, Sileäkarvainen noutaja, Labradorinnoutaja, Dalmatiankoira...
Pystykorvaa en suosittele, koska ne ovat usein herkkähaukkuisia ja häiritsevät ennenpitkää naapuria :)- päivää!
>>Leonberginkoira on ihan mahtirotu, mutta hieman minua arvelluttaa että tuleeko se pärjäämään rivitalossa. Nimittäin kaikista onnellisimpana Leonbergi on maalaisympäristössä suuren kokonsa vuoksi.>>
Meillä oli leonberginkoiraa ja venäjänajokoira ja asuimme kerrostalokaksiossa. Hyvin ne siellä viihtyivät. - ei hyvää päivää
"Bichon Frise, Pomeranian, Maltankoira" Nämäkö eivät hauku?
"Pystykorvaa en suosittele, koska ne ovat usein herkkähaukkuisia ja häiritsevät ennenpitkää naapuria :)"
Meillä on pystykorva kerrostalossa ja eipä tuo ole naapureita haukullansa häirinnyt. Se on koulutuksesta kiinni. Pystykorva on juntti isolla J:llä, mutta helpommin sen saa hiljaiseksi oppimaan kuin nuo pikkuräksyt jotka haukultaan ei meinaa henkeä ehtiä välissä vetämään.
Ota pystykorva jos haluat koiran isolla K:lla. - pystykorvasta,
ei hyvää päivää kirjoitti:
"Bichon Frise, Pomeranian, Maltankoira" Nämäkö eivät hauku?
"Pystykorvaa en suosittele, koska ne ovat usein herkkähaukkuisia ja häiritsevät ennenpitkää naapuria :)"
Meillä on pystykorva kerrostalossa ja eipä tuo ole naapureita haukullansa häirinnyt. Se on koulutuksesta kiinni. Pystykorva on juntti isolla J:llä, mutta helpommin sen saa hiljaiseksi oppimaan kuin nuo pikkuräksyt jotka haukultaan ei meinaa henkeä ehtiä välissä vetämään.
Ota pystykorva jos haluat koiran isolla K:lla.mutta suomenpystykorvalle on luonnollista haukkua kun siihenhän se on "tehty" eli haukkuvaksi lintukoiraksi. Mielestäni on aika epäeettistä kouluttaa ainakaan suomenpystis hiljaiseksi kerrostalokoiraksi, sillä sen kuuluu haukkua ja olla mahdollisimman paljon ulkona sekä maastossa.
- eihän sitä nyt
pystykorvasta, kirjoitti:
mutta suomenpystykorvalle on luonnollista haukkua kun siihenhän se on "tehty" eli haukkuvaksi lintukoiraksi. Mielestäni on aika epäeettistä kouluttaa ainakaan suomenpystis hiljaiseksi kerrostalokoiraksi, sillä sen kuuluu haukkua ja olla mahdollisimman paljon ulkona sekä maastossa.
kukaan kai koiraa sisäkoiraksi ota. Vai tunnustaako joku?
Kyllä me nyt enimmäkseen mettässä rymytään kun vapaata aikaa hiukankin jää. Ja tää mettä on kaupungin puisto. Ja siellähän ääntä riittää... - hiljaa muka
pystykorvasta, kirjoitti:
mutta suomenpystykorvalle on luonnollista haukkua kun siihenhän se on "tehty" eli haukkuvaksi lintukoiraksi. Mielestäni on aika epäeettistä kouluttaa ainakaan suomenpystis hiljaiseksi kerrostalokoiraksi, sillä sen kuuluu haukkua ja olla mahdollisimman paljon ulkona sekä maastossa.
Lapinkoira haukkuu tuolla naapurissani jatkuvasti kaikille maailman äänille, mutta tuttuni suomenpystykorva on hiljainen ja haukkuu tuskin ovikellon soidessa. Mielummin suosittelisin suomenpystykorvan kuin suomenlapinkoiran hankkimistam jos näistä kahdesta rodusta olisi pakko valita jompi kumpi hiljaiseksi koulutettavaksi.
- Anonyymi
Ehre on paras rotu, Markku nimeksi mahtirodulle
- Anonyymi
Otappa miikku iso koira. Siitä avopuolisolle apuja iltapäiviin.
- Anonyymi
Lelurakki ensimmäiseksi ja viimeiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1896726- 1551933
- 1131638
- 511360
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️511143Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢421041Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu981002Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6937Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan249908- 41879