Aruba: eagle beach vai palm beach??

aruballe

Olemme lähdössä ensi talvena Aruballe, mutta nyt pitäisi vielä päättää lähteäkö eagle beachille vai palm beachille. Eagle beachillä hotellina olisi Divi Aruba ja palm beachillä taas Riu palace aruba. Mikä näiden rantojen ero on käytännössä, kumpi on parempi? Ja jos joku osaisi kertoa noista hotelleistakin, niin tietoja otetaan mielellään vastaan :-).

5

1189

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viihtyneet

      Hei!
      Viime syksynä majailimme Divi Arubassa (jossa todella viihdyimme!), ja paikan päällä jäin käsitykseen, että Divi olisi oikeastaan Druifbeach:llä, mutta hiuksia halkomatta:
      Eagle- ja Palmbeach ovat "periaatteessa samaa pitkää rantaa; Eaglebeach on ns. low-rice-aluetta, eli hotellit matalahkoja ja rannoilla väljempää, ja lähempänä keskustaa, kun taas Palmbeach
      on high-rice-aluetta, eli hotellit korkeita "turistihelvettejä" ja rantojen tunku sen mukaista. Eli jos hiukan väljemmin tykkäät lököillä, on Eaglebeach parempi ranta (mahtavaa, puuterin pehmeää valkoista korallihiekkaa, kirkas, lämmin, turkoosi vesi, ranta jatkuu tosi pitkään kahlailusyvyisenä...) Nyt tuli kova ikävä takaisin...
      ompa päätöksenne mikä hyvänsä, ihanaa matkaa!

    • Stargazer737

      Jos haluatte enemmän menoa niin Palm Beachille,joka on todellinen turistirysä.Mutta pääseehän sieltä bussilla kaupungille helposti.Iltaelämä loppuu aika varhain verrattuna keskustan discoihin.
      Kaupungin ja Palm Beachin välissä olevat rannat ovat rauhallisempia.
      Mutta joka tapauksessa Aruballahan ei ole tasan mitään,jos ei merta lasketa.Ja jenkkituristeja.

    • anjax

      hei! me oltiin aruballa syyskuussa 2009. meillä hotellina oli amsterdam manor, joka sijaitsi eagle beachilla. eagle beach on niinkuin aiemmin on jo mainittu todella rauhallinen ranta ja ihmisiäkin paljon vähemmin kuin palm beachilla... useimmat retket tehdään palm beachilta käsin elikkä mekin mentiin snorklaamaan ja mieheni kävi sukellusretkillä niin molemmat lähti palmilta... tosin sinne sai kyydin :) meillä mukana oli 1-vuotias ja sen puoleen olin oikein tyytyväinen, kun olimme eagle beachilla. jos lähtisin mieheni kanssa kahden, valitsisin palm beachin, siellä on enemmin ruokapaikkoja sekä myös ostettavaa. molemmilta rannoilta pääsee kätevästi bussilla oranjestadiin. palm taitaa olla jenkkien suosima erityisesti... mutta ootte valinneet kummin vaan niin ihanat rannat ovat molemmissa ja lämpöä varmasti piisaa. meillä oli joka päivä 35-39 astetta ja merivesi oli noin 29 asteista, yhtenä päivänä satoi ja ukosti; oli muuten elämäni kovin ukonilma! oikein mukavaa matkaa!

      • Ei ihan vielä...

        Hei,

        Meidän olisi tarkoitus suunnata 2011 häämatkalle Aruballe :) Miten matkan järjestäminen olisi kätevintä? oletteko olleet valmis- vai omatoimimatkalla? Suositelkaa hyviä hotelleja ja lentoja?

        Lisäksi olisi ihana lukea Arubassa käynneiden matkakertomuksia:)


      • anjax
        Ei ihan vielä... kirjoitti:

        Hei,

        Meidän olisi tarkoitus suunnata 2011 häämatkalle Aruballe :) Miten matkan järjestäminen olisi kätevintä? oletteko olleet valmis- vai omatoimimatkalla? Suositelkaa hyviä hotelleja ja lentoja?

        Lisäksi olisi ihana lukea Arubassa käynneiden matkakertomuksia:)

        oli matkatoimistona Helin matkat ja räätälöity paketti... lensimme suomesta ensin new yorkiin muutamaksi päiväksi ja nykistä sitten aruballe rentoutumaan kaupungin vilskeen vastapainoksi. Meillä oli myös häämatka, mutta emme ottaneet all inclusivea Aruballe... jos oikein helpon loman haluaa, niin se kannattaa ottaa (tosin joistain se on tysäkin, kun syö samantapaisia ruokia päivästä toiseen). Matkailimme kaksi viikkoa. Aruballa yhtenä päivänä vuokrasimme auton ja kiersimme saaren; yksi päivä riittää siihen mainiosti... Mieheni sukelsi yhden päivän ja minä lekottelin silloin rannalla pojan kanssa... vastaavasti hän oli sitten yllätykseksi varannut minulle hierontaan ja "altaille" ajan jonnekin golf-hotellille (en muista nimeä) ja menin sinne taksilla (raahasin miehen ja pojan kyllä matkaan), taksilla menimme sieltä sitten palm beachille ja sieltä hiljalleen illalla kävelimme eagleen ja kuvailimme merta matkalla... väliä noilla rannoilla on noin 2km... päivällä en olisi siellä jaksanut kävellä. Hmm...jonain päivänä shoppailimme Oranjestadissa, jonne huristimme bussilla...siellä oli saaren kokoon nähden hyvä ostosvalikoima, tosin hinnat ei mitään kovin edullisia ja yhtenä päivänä kävimme snorklausretkellä koko porukka! Ruoat olivat tuhteja ja hyviä. Me söimme ulkona, vaikka hotellihuoneessa olisi ollut keittomahdollisuus... Ilta/yöelämään ei pystytty tutustumaan, kun oli napero mukana, mutta ainakaan eagle beachilla ei sellaista kuulunut olevankaan... luulisin että palm beachillä ja oranjestadissa taas on mainiot biletyspaikat :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      372
      1682
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1256
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1211
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      148
      1111
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      954
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      852
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      57
      611
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      607
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      113
      544
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      510
    Aihe