oletteko

huomanneet

Olen seurannut että järven ranoilla on paljon pöllön mätiä, taitaa tulla hyvä pöllö vuosi.

22

2584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jatka vaan

      saman malliin luonnon tarkkailua..ja hyvä kun oot kiinnostunu luonnosta..ei pöllömpi harrastus..

    • Mätiböllö

      Huomattu on.

    • Jananaspuu

      Itse näin jananaspuun täynnä pöllön mätiä eilen täällä kaverini sateenvarjon mökillä Karstulassa. Tilasin seinäjokelaisesta pizzeriasta heille venepizzan ja pullon sitä itteään, kokista. Eikä kauaakaan kun heidän seuraansa liittyi nemes astronoviz, joka kotiinsapalauttaan sai tunnustuksekseen skodan ja 30 kiloa perunoita. Tähän simsansoo totesi: ottakaa nyt v'ttu kälijää.

      • böllöö

        Pöllön mätiä tavattu myös Hankasalmelta .


    • Jananaspuudeli

      Kiva että myös hankasalmella löytyy mätipussihavaintoja. On kiva kuulla, että ihmiset pitävät mädistä. Kallen raidallinen sopii hyvin mätipöllön mädin kanssa. Muuan itämaantietäjä seremias osti muuan henkilöltä yhden reippilonkeron. Muun mätihavainnoitsija miguel koeuitti mätiä pitkin maita ja mantuja😊

      • Joukahainen555

        Hyvää mätijuhannusta myös sinne teille. Toivottavasti paljon mätiä ilmassa :)


    • aaltokoppi

      Mitä ihmettä?

    • Juhannus.imaa

      Missä pöllön mätiä,
      siellä Huvimetsästysneuvoksen maitia.

      • dodobits

        Meinaatko huutaa tänään:

        "Dodonis no joo."

        ?


    • Mätikuningas

      Hei! Terveiset kauniista ja aikaboss Kyrköösjärveltä.
      Olin kaverin kanssa uistelemassa koko päivän Kyrkööösjärven Pohjoispuolella, ja lukuisien taimenien jälkeen näimme telkkäparven.
      Tässä ei kuitenkaan ole vielä kaikki.
      Näimme rannoilla lipuvan tsoutsenia sekä tsyitä.
      Tästä kaverin kanssa intouduimme lähtemään tsyyjärvelle, josta suuntasimme tsoirajärvelle kalaan.
      Tässä ei kuitenkaan ole vielä kaikki.
      Rannalla näimme hyönteestutkijan, joka selvästi metsästi vuoden kiireisimpään aikaan arvaatteko mitä?
      Hyönteeesiä.
      Tässä ei kuitenkaan ole vielä kaikki.
      Reissun ehdoton kohokohta oli viimeistä taimenvaappua kelatessa sisään, että suoraan veneemme yltä lensi, arvaatteko mikä?
      No tietenkin mätipöllöparvi.
      Tämä agressiivinen poikue levitti ilmaan pöllönmätiä,
      Jota hyönteestutkijan avustuksella haavitsimme.
      Arvaatteko mitä?
      reissun ehdoton kohokohta oli nähdä toverin lempikioski tsyyjärven paletin pihassa, toisena kohokohtana ns tsirtotsarkkipussi. Hei hei.

      • Loskuveiri

        Mitä vittya


      • juonu

        Ai minä taas


      • juonu

        Ai sinä taas juonu vai


    • naimma-aslakki

      Saattaapa tullakki. Van minkähänlainen vuosi se mahtaa joillekki tulla siitä, kun rannoilla on juhannusaaton jäläkeen paljo mulukunmätiä sellaisissa kumisissa rykimäsukissa ja on sitä mätiä näköjään ruiskahtanu joskus hiekalle ja nurmikolleki oikein mällitolokulla läjäpäin,

    • ihmeellinen_luonto

      Oikeesti se on pöllön maitia. Pöllöt on käyneet poikasakilla järven rannassa runkkaamassa?

      • naimma-aslakki

        Jaahas. Van eikös ne poijanrakkulat käykään enään naapurin rantasaunakamarissa käytettyjä tyttärien aluspöksyjä haistelemassa ja niihin mätiä runkkimassa,.


    • SEaitoJAoikeaMÄTIPASKA

      Iltaa. Seuraa uutistiedote:
      Länsi-Suomessa, Etelä-Pohjanmaalla, on raportoitu 11.12. kuluvaa vuotta massiivinen mätipaskahavainto. Mätipaska määritellään tieteellisesti mätipöllön nk. mätikierron oheistuotteeksi.

      Mätipaskahavainto tehtiin Seinäjoen Kyrkösjärven pohjois-osassa, sairaalan päädyssä. Mätihavainto paljastui, kun Zere oli pesemässä lohnopaskaa kera Janulin. Myös Januli pesi lohnopaskaa.

      Tiedotusta ei voida julkaista lakiteknillisesti suoraan tai välillisesti seuraavissa kaupungeissa: Kurikka, Vaasa ja Kajaani.

      Tiedotteen ovat laatineet Eu-rahoituksen kulutusyksikkö ja alkuperäisen käsitteen luojat, ns mätiböllöööt

    • Anonyymi

      On saapunut aika myrskyisän ja hangover richin yön.
      Tänään tapahtui kaameita, kun muuan zimppi näki aaveita. Täytyy myös todeta, että tunnelma oli katossaan sjk:n pelissä.
      Vaasan hurrit ottivat liput ja suuntasivat paskakaupunkiin pakoon uhmahenkisiä tangolaasia.
      Osa karkasi suoraan uumajaan.

      Sitten asiaan. Ensinnäkin kiitos, että jaksoit lukea tänne asti.
      Uskon, että asialla on joku kyläjuopoista, kuten seremias, son tikka masala, machomies, simsansoo tai panchovilla. Muille en koodinimiä keksinykkään.

      Niin, siihen asiaan.
      Sattui eräänä iltana koirajärvellä. Järvellä uiskenteli lintu, jonka kauempaa totesin vesilinnuksi. Lähempi tarkastelu kuitenkin osoitti sen mätipöllöksi.
      Mätipöllö uiskenteli taimenjärvellä ja yhtäkkiä mätipöllö kiljaisi, kun panssarilohi eli camolohi eli haukivanhus tarras mätipöllöstä kiinni.
      Mätipöllö kiljahti ja väänti paskakasat järveen.
      Tai, ainakin näin luulin.
      Lähempi tarkastelu nimittäin osoitti, että kyseessä on pöllön mätiä.

      Ilta siis pelastui.
      Vaikka hauki söi mätipöllön, voi suku jatkua mädin turvin.
      Soudin hakemaan mädin povariin. Kotiin päästyäni laitoin mätäpaskan pakkaseen.
      Tänään tangomarkkinoilla keksin idean. Haenpas mätäpaskan ja vapautan sen tangokadun rasvakeittimeen, sillä näin mäti voi siirtyä ihmisolentoon.

      Luulen, että myös sinä ensi vuonna tangoillessasi kuset mätiä miettien, että mikähän vittu siinä on, kun kusi ei enää kaaressa lennä.
      Kivaa kesää ja mätihavaintoja. :)))

    • Anonyymi

      Vittu mä oon perseet, ny alkaa vöhö tuntumaap

    • Anonyymi

      Pöllöt pitäisi rauhoitaa viideksi vuodeksi! Kele!

    • Anonyymi

      Onko totta että mätipöllöjen rauhoitusta ollaan purkamassa 14.5? 🤔

      • Anonyymi

        Mätihavaintoja tehtiin tänä kesänä todella vähän! Nyt kun syksy tekee tuloaan ja harvenevat mädit ovat kuoriutuneet pöllöistään on aika todeta, että seuraavat mädit ovat turvattava kaikin mahdollisin keinoin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      53
      4182
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      287
      4088
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      142
      3579
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      92
      3525
    5. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      70
      3025
    6. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      30
      2417
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      36
      1865
    8. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      67
      1769
    9. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1670
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      99
      1609
    Aihe