oletteko

huomanneet

Olen seurannut että järven ranoilla on paljon pöllön mätiä, taitaa tulla hyvä pöllö vuosi.

22

2603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jatka vaan

      saman malliin luonnon tarkkailua..ja hyvä kun oot kiinnostunu luonnosta..ei pöllömpi harrastus..

    • Mätiböllö

      Huomattu on.

    • Jananaspuu

      Itse näin jananaspuun täynnä pöllön mätiä eilen täällä kaverini sateenvarjon mökillä Karstulassa. Tilasin seinäjokelaisesta pizzeriasta heille venepizzan ja pullon sitä itteään, kokista. Eikä kauaakaan kun heidän seuraansa liittyi nemes astronoviz, joka kotiinsapalauttaan sai tunnustuksekseen skodan ja 30 kiloa perunoita. Tähän simsansoo totesi: ottakaa nyt v'ttu kälijää.

      • böllöö

        Pöllön mätiä tavattu myös Hankasalmelta .


    • Jananaspuudeli

      Kiva että myös hankasalmella löytyy mätipussihavaintoja. On kiva kuulla, että ihmiset pitävät mädistä. Kallen raidallinen sopii hyvin mätipöllön mädin kanssa. Muuan itämaantietäjä seremias osti muuan henkilöltä yhden reippilonkeron. Muun mätihavainnoitsija miguel koeuitti mätiä pitkin maita ja mantuja😊

      • Joukahainen555

        Hyvää mätijuhannusta myös sinne teille. Toivottavasti paljon mätiä ilmassa :)


    • aaltokoppi

      Mitä ihmettä?

    • Juhannus.imaa

      Missä pöllön mätiä,
      siellä Huvimetsästysneuvoksen maitia.

      • dodobits

        Meinaatko huutaa tänään:

        "Dodonis no joo."

        ?


    • Mätikuningas

      Hei! Terveiset kauniista ja aikaboss Kyrköösjärveltä.
      Olin kaverin kanssa uistelemassa koko päivän Kyrkööösjärven Pohjoispuolella, ja lukuisien taimenien jälkeen näimme telkkäparven.
      Tässä ei kuitenkaan ole vielä kaikki.
      Näimme rannoilla lipuvan tsoutsenia sekä tsyitä.
      Tästä kaverin kanssa intouduimme lähtemään tsyyjärvelle, josta suuntasimme tsoirajärvelle kalaan.
      Tässä ei kuitenkaan ole vielä kaikki.
      Rannalla näimme hyönteestutkijan, joka selvästi metsästi vuoden kiireisimpään aikaan arvaatteko mitä?
      Hyönteeesiä.
      Tässä ei kuitenkaan ole vielä kaikki.
      Reissun ehdoton kohokohta oli viimeistä taimenvaappua kelatessa sisään, että suoraan veneemme yltä lensi, arvaatteko mikä?
      No tietenkin mätipöllöparvi.
      Tämä agressiivinen poikue levitti ilmaan pöllönmätiä,
      Jota hyönteestutkijan avustuksella haavitsimme.
      Arvaatteko mitä?
      reissun ehdoton kohokohta oli nähdä toverin lempikioski tsyyjärven paletin pihassa, toisena kohokohtana ns tsirtotsarkkipussi. Hei hei.

      • Loskuveiri

        Mitä vittya


      • juonu

        Ai minä taas


      • juonu

        Ai sinä taas juonu vai


    • naimma-aslakki

      Saattaapa tullakki. Van minkähänlainen vuosi se mahtaa joillekki tulla siitä, kun rannoilla on juhannusaaton jäläkeen paljo mulukunmätiä sellaisissa kumisissa rykimäsukissa ja on sitä mätiä näköjään ruiskahtanu joskus hiekalle ja nurmikolleki oikein mällitolokulla läjäpäin,

    • ihmeellinen_luonto

      Oikeesti se on pöllön maitia. Pöllöt on käyneet poikasakilla järven rannassa runkkaamassa?

      • naimma-aslakki

        Jaahas. Van eikös ne poijanrakkulat käykään enään naapurin rantasaunakamarissa käytettyjä tyttärien aluspöksyjä haistelemassa ja niihin mätiä runkkimassa,.


    • SEaitoJAoikeaMÄTIPASKA

      Iltaa. Seuraa uutistiedote:
      Länsi-Suomessa, Etelä-Pohjanmaalla, on raportoitu 11.12. kuluvaa vuotta massiivinen mätipaskahavainto. Mätipaska määritellään tieteellisesti mätipöllön nk. mätikierron oheistuotteeksi.

      Mätipaskahavainto tehtiin Seinäjoen Kyrkösjärven pohjois-osassa, sairaalan päädyssä. Mätihavainto paljastui, kun Zere oli pesemässä lohnopaskaa kera Janulin. Myös Januli pesi lohnopaskaa.

      Tiedotusta ei voida julkaista lakiteknillisesti suoraan tai välillisesti seuraavissa kaupungeissa: Kurikka, Vaasa ja Kajaani.

      Tiedotteen ovat laatineet Eu-rahoituksen kulutusyksikkö ja alkuperäisen käsitteen luojat, ns mätiböllöööt

    • Anonyymi

      On saapunut aika myrskyisän ja hangover richin yön.
      Tänään tapahtui kaameita, kun muuan zimppi näki aaveita. Täytyy myös todeta, että tunnelma oli katossaan sjk:n pelissä.
      Vaasan hurrit ottivat liput ja suuntasivat paskakaupunkiin pakoon uhmahenkisiä tangolaasia.
      Osa karkasi suoraan uumajaan.

      Sitten asiaan. Ensinnäkin kiitos, että jaksoit lukea tänne asti.
      Uskon, että asialla on joku kyläjuopoista, kuten seremias, son tikka masala, machomies, simsansoo tai panchovilla. Muille en koodinimiä keksinykkään.

      Niin, siihen asiaan.
      Sattui eräänä iltana koirajärvellä. Järvellä uiskenteli lintu, jonka kauempaa totesin vesilinnuksi. Lähempi tarkastelu kuitenkin osoitti sen mätipöllöksi.
      Mätipöllö uiskenteli taimenjärvellä ja yhtäkkiä mätipöllö kiljaisi, kun panssarilohi eli camolohi eli haukivanhus tarras mätipöllöstä kiinni.
      Mätipöllö kiljahti ja väänti paskakasat järveen.
      Tai, ainakin näin luulin.
      Lähempi tarkastelu nimittäin osoitti, että kyseessä on pöllön mätiä.

      Ilta siis pelastui.
      Vaikka hauki söi mätipöllön, voi suku jatkua mädin turvin.
      Soudin hakemaan mädin povariin. Kotiin päästyäni laitoin mätäpaskan pakkaseen.
      Tänään tangomarkkinoilla keksin idean. Haenpas mätäpaskan ja vapautan sen tangokadun rasvakeittimeen, sillä näin mäti voi siirtyä ihmisolentoon.

      Luulen, että myös sinä ensi vuonna tangoillessasi kuset mätiä miettien, että mikähän vittu siinä on, kun kusi ei enää kaaressa lennä.
      Kivaa kesää ja mätihavaintoja. :)))

    • Anonyymi

      Vittu mä oon perseet, ny alkaa vöhö tuntumaap

    • Anonyymi

      Pöllöt pitäisi rauhoitaa viideksi vuodeksi! Kele!

    • Anonyymi

      Onko totta että mätipöllöjen rauhoitusta ollaan purkamassa 14.5? 🤔

      • Anonyymi

        Mätihavaintoja tehtiin tänä kesänä todella vähän! Nyt kun syksy tekee tuloaan ja harvenevat mädit ovat kuoriutuneet pöllöistään on aika todeta, että seuraavat mädit ovat turvattava kaikin mahdollisin keinoin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      36
      2941
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      130
      2705
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2562
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      189
      2266
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      125
      1730
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1169
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      85
      939
    8. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      164
      837
    9. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      827
    10. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      782
    Aihe