Onko joku huomannut saman?

mörrikkäinen

Nykyään kultaisetnoutajat ovat keskimäärin ärhäkämpiä kuin ennenvanhaa.

11

1329

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T_A-R_Y

      Ei pidä paikkaansa ainakaan mun hauvan kohalla.Joittenkin voi mut ei mun:D

    • nina1

      joo samalta on musta tuntunnut...mulla itselläni narttu 10kk jossa on sakua ja kultsia 1/3,pennusta lähtien kun tuli meille 8 viikon ikäisenä kiinnitin heti huomiota siihen ettei ole ollenkaan ensinnäkään niin palvelualtis kuin puhtaat sakut yleensä,miettii hetken ennen kuin tottelee että haluaako totella vai ei,joskus kun ollaan tulossa sisälle miettii ettei haluaisi tulla vielä sisälle ja kokeilee onko pakko vaikka takana olisi pitkä lenkki...koskaan ei kotona rikkonnut mitään mutta esim murahtelee yölläkin jos rapusta kuuluu ääniä...ei ole yhtään vihanen mutta nyt alkannut joskus haukkua ihmisille kun kävelevät esim tiellä vastaan,voin kyllä pitää vapaana mutta saa olla tosi tarkkana koko ajan jos esim tulee toisia koiria vastaan,pitää ennakoida itse se tilanne paljon aiemmin kuin kokemusta esim aiemmista puhtaista sakuista.mun kokemus ainakin ettei ollenkaan ole nykyajan kultsit enään niin perhekoiria kuin ennen olivat,esim meidän nasua ei lapset voisi viedä ulos ollenkaan ja enen kultsia pysty ulkoiluttamaan kuka tahansa perheenjäsenestä...eläinlääkärikin piti mua ihan pöllönä kuin puhuin tästä samasta asiasta hänen kanssaan,ei uskonnut mua olenkaan,ja myös aiempaa kokemusta kaverin 6v kultsista narttu mutta pennusta lähtien ollut hyvin pomotteleva ihmisiä sekä muita koiria kohtaan irvistää herkästi ihmisillekin ja helposti nappaa kunnolla toista koiraa kiinni vaikkapa kepistä...onko muilla mielipiteitä tai neuvoja?

    • kellero

      Kyllä se ihmisestä kiinni, millanen siitä koirasta tulee.Rakkautta ja rajoja pitää olla, vaikkakin se rajojen asettaminen saattaa olla välillä kovaakin.Itselläni 3 vee kultsi narttu ja pahimmat karikot takana, koira aina mukana touhuissa joten tulee toimeen kaikkien kanssa.

      • tsibu

        Itselläni on 5v uros-kultsu joka stressaantuu helposti ja josta mulla on alusta asti ollut sellainen fiilis että poikaan ei voi ihan 100% luottaa. Normaalioloissa kaveri on oikein läheisyydenkipeä ja palvelunhaluinen ja siihen saa tosi hyvin kontaktin. Ja omaa perhettä palvoo.

        Mutta ei pidä lapsista eikä humalaisista vieraista ihmisistä ja ne saattavat saada hampaasta käteen jos yrittävät käsitellä koiraa. Tapahtunut muutaman kerran vuosien varrella. Onneksi kyseessä on ollut näykkäisy käteen, eikä vammoja ole tullut. Koira ei siis ole pyrkinyt vahingoittamaan vaan lähinnä karkoittamaan tunkeilijan jos murina ei ole tehonnut.

        Mutta yhtäkaikki ei rodun mukaista käytöstä.

        Nyt vaan mennään minimoimalla stressaavat tilanteet eikä päästetä humalaisa tai lapsia koiran lähelle.

        Onko muilla samanlaisia ongelmia kultsujen kanssa vai onko tää meidän tapaus todella poikkeus?


      • Hufvufärrrr
        tsibu kirjoitti:

        Itselläni on 5v uros-kultsu joka stressaantuu helposti ja josta mulla on alusta asti ollut sellainen fiilis että poikaan ei voi ihan 100% luottaa. Normaalioloissa kaveri on oikein läheisyydenkipeä ja palvelunhaluinen ja siihen saa tosi hyvin kontaktin. Ja omaa perhettä palvoo.

        Mutta ei pidä lapsista eikä humalaisista vieraista ihmisistä ja ne saattavat saada hampaasta käteen jos yrittävät käsitellä koiraa. Tapahtunut muutaman kerran vuosien varrella. Onneksi kyseessä on ollut näykkäisy käteen, eikä vammoja ole tullut. Koira ei siis ole pyrkinyt vahingoittamaan vaan lähinnä karkoittamaan tunkeilijan jos murina ei ole tehonnut.

        Mutta yhtäkaikki ei rodun mukaista käytöstä.

        Nyt vaan mennään minimoimalla stressaavat tilanteet eikä päästetä humalaisa tai lapsia koiran lähelle.

        Onko muilla samanlaisia ongelmia kultsujen kanssa vai onko tää meidän tapaus todella poikkeus?

        Mikään koira koskaan ei voi olla 100 varma, ei edes ihminen. Se että koira murisee joissakin tilanteissa on koiran omaa kieltä ja käyttäytymistä. Aina on ollut koiria jotka käyttäytyvät varoittavasti tietyissä tilanteissa ja aina niitä tulee olemaan. Ei ole koiran vika olla koira eikä pehmolelu!


    • 2 labbista

      Nykyään saa lukea lehdistä usein kultsujen päälle käynnistä. Se ei ole enää mikään kiltti sohvaperuna ja lasten ystävä, kuten ennen oli. Mistä mahtaa johtua, onko liikaa jalostettu, ainakin luonne on muuttunut.
      Pojallani on kultsu, joka on myös vanhemmiten muuttunut ärtyisämmäksi. Edellinen oli säyseämpi.

      • asasasasasas

        "Nykyään saa lukea lehdistä usein kultsujen päälle käynnistä."

        Mitähän lehtiä luet ja voisitko heittää linkkejä sanotaan vaikka kolmeen viimeisimpään tapaukseen. Kuinka pitkälle historiaa tarvitsee mennä? "Kultaisen wärinen koira puri wälskäriä"

        "Se ei ole enää mikään kiltti sohvaperuna ja lasten ystävä, kuten ennen oli."

        Tuntemani kultsut ovat juuri tuota, kaikkien *ystävällisten* ihmisten kavereita. En ole koskaan nähnyt aggressiivista kultsua. Ehkä kultsun pieninkin murahdus katsotaan aggressiivisuudeksi siinä kun saksanpaimenkoiralla sama katsottaisiin "luonteeksi". Hyvä kultsu ei ole sama kuin sohvaperuna. Sohvaperunoita haluavan kannattaa hankkia isoja pehmoleluja.


    • Koiruuus

      Meidän 6 vuotias uros on ainakin kaikkien kaveri. Jopa meidän kissan ja mahdollisesti myös murtovarkaiden. Toivottavasti ei koskaan selviä tuo asia.
      Monasti olen huomannut lenkillä, että rodusta huolimatta vastaantulevat koirat syystä tai toisesta ärhentelevät koirallemme. Koiramme ei näitä juuri noteeraa, mutta alkutalvesta vastaantuleva koira (minusta näytti joltakin pystykorvan ja karjalan karhukoiran sekoitukselta?) pääsi irti ja koiramme kimppuun. Jotenkin kerkesin tempaista lenkin koiramme pään yli, ajatuksella että pääsee edes karkuun vapaasti. Tappelu tuli. Yllätyin tai oikeastaan pelästyin noutajamme käytöstä. En uskonut, että kultaisesta on tuollaiseen. Tämä aloittanut riitapukari sai aika pahasti siipeensä, ennenkuin saimme(uskalsimme) koirat eroitettua toisestaan. Siinä vaihessa koiramme piti toista kurkusta paikallaan.
      Ei jäänyt suurempia vammoja nujakasta, enkä ole huomannut poikkeavaa käytöstä toisia koiria kohtaan. Samaa koiraa emme ole tosin onneksi kohdanneet. Eli ainakin osaavat puoliaan pitää, mitä en juuri aikaisemmin uskonut.

      • -------------

        Moni pitää kultaista ehkä nimensä mukaisesti kultaisena ja hieman nössönä. Kyllä niistä löytyy tulta ja tappuraa tarvittaessa. Omastani välillä vähän liikaakin. Ihmisille ja tutuille koirille ollaan parhaita kamuja, mutta muut urokset saa sellaiset räyhäämiset että oksat pois. Muutenkin on isännän otteita, yllättävän ärhäkkä, viitaten alkuperäisen kysyjän viestiin. Suojeluvaistoa löytyy, myös vahtii pihaa. Ärhäkkyys ei ole sitä, että kultsuni olisi pelokas tai säikky, päin vastoin.


      • jeps
        ------------- kirjoitti:

        Moni pitää kultaista ehkä nimensä mukaisesti kultaisena ja hieman nössönä. Kyllä niistä löytyy tulta ja tappuraa tarvittaessa. Omastani välillä vähän liikaakin. Ihmisille ja tutuille koirille ollaan parhaita kamuja, mutta muut urokset saa sellaiset räyhäämiset että oksat pois. Muutenkin on isännän otteita, yllättävän ärhäkkä, viitaten alkuperäisen kysyjän viestiin. Suojeluvaistoa löytyy, myös vahtii pihaa. Ärhäkkyys ei ole sitä, että kultsuni olisi pelokas tai säikky, päin vastoin.

        Meidän puppe on oikee kaikkien kaveri,aina pitäs kaikkii päästä katsomaa ja morjestamaa.Tulee kaikkien kanssa toimeen.On se muutaman kerran ottanu parin koiran kans yhteen kesken esim.leikin mut eikös se nyt kuulu siihen aikuistumisee ja arvojärjestys kamppailuu.Kerran ku se yhen koiran kans rähisee,ni ei rähise enää uudestaan.Vahtimisviettiä löytyy sen verran että aina ilmottaa (haukahataa) jos joku soittaa ovikelloa tai jos koira on pihalla ni sillon jos joku kävelee ohi.
        Toi on kyllä jännä juttu noi humalas olevat ihmiset.Oma koiranikaan ei pidä niistä.Pentuna pelkäs aina poikakaveriani jos se oli humalassa,mut ei onneks enää.


    • omistajaA

      Näinhän se on. Rotu on hyvin suosittu. Rekisteröimättömät pennut menevät hyvin kaupaksi, ja näistähän omistajat puhuvat vain kultaisinnoutajina, vaikka eivät koiransa vanhempia tiedä.

      kaikki kasvattajat eivät kiinnitä huomioita luonteeseen, joten sieltä sitten tulee mitä sattuu, kun ei karsita jalostuksesta niitä huonompia yksilöitä

      kultaisia noutajia myydään myös paljon paperittomina, joten mistäpä sen tietää mitä koiria on käytetty "jalostuksen" pohjana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      861
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      90
      818
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      696
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      664
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      529
    9. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      60
      513
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      496
    Aihe