eli mikroaaltouunin pyörivä alusta ei pyöri. Meneekö roskiin ja uus hankintaan? vai onko sillä käytön kannalta muuta merkitystä kuin se että miten ruoka lämpeää.
mikroaaltouunin pyörivä alusta
9
9224
Vastaukset
- maallikkona...
pyörivä alusta on kehitetty tasaamaan ruuan lämpenemistä, jos ei pyöri tasaisuus kärsii.
- uuden alustan
niitä saa varaosana merkkihuollosta.
se vika nyt alustassa, vaan siinä pyörittäjässä. lasilautasia toki saa halvalla. Suosittelen tutkimaan pystyykö fiksaamaan sen osan jos on murtunut.
- meillä Whirlpool
Meillä sen lasilautasen alla on muovinen kolmisakarainen kehikko, jonka keskiosassa on puolipyöreä reikä, ja reikää vastaava tappi löytyy mikroaaltouunin pohjassa olevasta reiästä. Aina mikron siivoamisen jälkeen on katsottava tarkkaan, että tappi menee reikään, muuten alusta ei pyöri. Joskus olen ottanut tuon kehikon pois, kun käytössä on ollut iso kulmikas vuoka, joka ei olisi mahtunut pyörimään siinä mikrossa.
- rewwer
Ei todellakaan kannata edes miettiä, ellei mikro ole kalusteisiin upotettavaa mallia (eli maksaa n. 500 €). Jos normaaliin mikroon edes saa osia niin ne maksavat melkein saman verran kuin uusi koko mikro marketissa.
Sama koskee edullisia pölynimureita jne. - rt7yser
rewwer kirjoitti:
Ei todellakaan kannata edes miettiä, ellei mikro ole kalusteisiin upotettavaa mallia (eli maksaa n. 500 €). Jos normaaliin mikroon edes saa osia niin ne maksavat melkein saman verran kuin uusi koko mikro marketissa.
Sama koskee edullisia pölynimureita jne.ei tosta mun mikrosta sitä mustaa sakaraa pohjasta irti saa eli sitä joka pyörittää koko systeemiä. ja en usko että noita vehkeitä itellä kannattaa no kovasti purkamaan alkaa
- asfra
ei kyl ole näköjään mitään merkitystä että pyörii vai ei ruoka kyl lämpeää siltikin.
- ++++
että, se pieni askelmoottori on sanonut sopimuksen irti, ja NEDIS esim. myy niitä noin 8 euron hintaan, se osa löytyy mikron alta ja aika monessa mallissa sen osaa vaihtaa vaikka itse. Yleensä se on peltiläpän alla, josta pitää katkaista kiinnityskynnet, mutta siinä pellissä on ruuvinreiät valmiina joten sen saa myös takas. Itse moottori on kiinni kahdella ruuvilla, ja moottoriin menee kaksi piuhaa. Kannattaa katsoa !
- Anonyymi
Hyvä tieto, pitääpä tsekata. Kiitos .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793