Collie narttu

stella23

Minulla on narttu collie 5v. nyt se on alkanut tekemään sitä, että saan käydä sen kanssa lenkillä vaikka kuinka monta kertaa eikä se pissaa ollenkaan. Katsoo mua vaan ihanilla silmillään ja on sitä mieltä ettei ole hätä. Yleensä hän tekee vain kerran päivässä asiansa ja siinä se. Olen kyllä kuullut, että nartut voivat olla tällaisia sanotaanko ”kiusantekijöitä”. Osaako joku neuvoa vai onko asiaan mitään opastusta? Koirani on tietysti maailman ihanin koira ainakin mun elämässäni.

4

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain olisi kuiteski

      tultava ulos? Onko muuten oma itsensä, mietin vaan, että ei kai vain ole sairas? Montako kertaa pv:ssä on ennen tehnyt tarpeensa, vertaa siihen? Onko juoksuaika lähellä? Onko ulkona voinut sattua jotain pelottavaa, ettei sen takia tekisi? Oletko kokeillut vaihtaa reittiä, jos siinä reitissä jokin mättää?

    • Colliet on herkkiä

      Nyt on tyttösi pelästynyt jostain, oletko huutanut sille esim. TEE SE KUSI ÄKKIÄ vitsi vitsi
      mulla oli uros joka ei suostunut mieheni kanssa lähtemään lenkille eikä tekemään tarpeitaan,
      se voi olla niin pienestä kii koska Collie on erittäin herkkä koira.
      Yritä äänen painolla sanoa IHAANAA PISSATA. tuntuu että olen tollo mutta näin on joidenkin
      koirien kanssa.

      • stella23

        Koirani on maailman ihanin koira ja on perheenjäsenemme, en ole koskaan korottanut ääntäni hänelle (enkä aikaisemmillekaan koirillemme), ei tulisi edes mieleenikään. Sellaisesta kyllä koira pelästyisi. Olen halannut häntä aina tuolla metsässä ja kehunut, kun hän on pissinyt, että hän varmaan tietäisi, että teki tosi hienon homman. Tosiaan collie on herkkä koira. Jos joku naapuri juttelee meidän kanssa ja vähänkin ääni kohoaa määrätyn tason yli, niin koirani katsoo minua siten, että mitä nyt tapahtuu ja alkaa pikkuhiljaa siirtyä kotiin päin. Olen jutellut asiasta myös kasvattajan kans ja hän kertoi, että hänen koirakatraassakin on tälläkin hetkellä yksi narttu jolla on tällainen ns. seurapiirirakko. Onneksi asumme maalla ja voin pitää koirani ulkona vaikka koko päivän, joten ehkä hän on tehnyt asiansa juuri ennen kun me lähdemme oikein lenkille.


    • Mii..........

      Meidän vanhemmalla nartulla on seurapiirirakko, ei tarvetta pissata kuin kaks kertaa päivässä. Näin on ollut aina, aivan sama vaikka olisi koko päivän metsässä tai muuten vaan ulkona. Juoksuaikoina toki pissaa useamman kerran päivässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2557
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      118
      2176
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      103
      1861
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      123
      1852
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      10
      1584
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      142
      1172
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1051
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      22
      1042
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe