Mitä te touhuatte tämän ikäisten vauvojen kanssa kotona? Teettekö kaikki kotityöt vauvan nukkuessa ja sitten hereillä ollessa olette "intensiivisesti" vauvan kanssa? Vai miten te toteutatte kotityöt ja vauvan hoidon?
6kk vauvan päivän "touhut"
äiti
45796
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mielestäni tarvitse koko ajan olla jotain tekemässä,riittää kun hän näkee tai kuulee äidin tai muun hoitajan äänet ja että äiti/hoitaja on koko ajan tietoinen vauvan tekemisistä.Meillä esim.tyttö nousi eka kerran tukia vasten seisomaan samana päivänä kun täytti 6kk niin sillon piti kyllä vahtia koko ajan.Minä ainakin teen sellaiset kotityöt vauvan nukkuessa mitkä vaatii enemmän esim.ikkunan,saunan,kaappien yms. pesut ja esim.ruuan laiton ajaksi vauvan voi laittaa kiikkuun jos semmoinen on tai jos vauva pysyy vielä paikoillaan niin siihen lähelle katselemaan ja tutkimaan omia juttujaan.Kyllä musta oman lapsen kanssa on paljon helpompaa ja luonnollisempaa noiden kotitöiden jakaminen päivän rytmiin kun esim. hoitolasten kanssa.
Meidän lapset (2v., 1v. ja 2kk) ovat alusta pitäen mukana touhuilussa. Leivon, siivoan, tiskaan, laitan ruokaa jne. ja lapset seurailevat vieressä. Siivoamiseen nämä kaksi isompaa jo osallistuvat itsekin, imuri käteen ja rätti kouraan lapset tykkää sellasesta "oikeesta" touhuamisesta.
on 6 kk ikäinen vauva. Touhuan /leikin vauvan kanssa aina välillä, mutta hän viihtyy itsekseenkin ja sinä aikana luen, roikun netissä, teen keittiö-kotihommia.... Kaikkea en ennätä enkä viitsikään tehdä vauvan päikkäreiden aikaan - silloin käymme kaupassa ja ulkona kävelyllä, vauva nukkuu vaunuissa.
Joihinkin juttuihin on pakko ottaa vauva mukaan, esim. kun käyn pyykkituvalla otan vauvan turvakaukalossa mukaan :)
Joitakin asioita ei voi edes tehdä vauvan aikana.. ne pitää suosiolla siirtää kunnes mies tulee tai vauva nukkuu tai yöllä vaikka.. riippuu kuinka paljon vauva jo liikkuu, ryömii tms.
Vauvoja on monenlaisia persoonasta riippuen.. toiset vaativat enemmän viihdykettä ja viihdyttäjää, toiset viihtyvät itsekseenkin. Olisi kuitenkin hyvä jos lapsi oppisi leikkimään ja olemaan myös itsekseen . Tämä on ihan mun mielipide, ei mikään kasvatustieteellinen juttu.
6kk lapsi seurailee oman leikin lomasta kun äiti touhuilee keittiössä ja milloin missäkin. välillä leikitään pieni hetki, tehdään sellaista mistä neiti tykkää (peuhaaminen, lauleskelu, hassuttelu, kirjan katseleminen jne). Ruoan laiton lomassa annan vispilän tms käteen, eli pientä osallistumista kotitöihin pienestä pitäen ;0) Touhuan kyl sillonki ku neiti nukkkuu, mut nytki syön täs popcorneja ja istun tietokoneella ku vauva koisii..