Ajattelin laittaa tälle palstalle omat parhaat vinkkini lasten kanssa lentämiseen, varsinkin siihen korvakipuiluun koneessa.
Korvakipuun voi auttaa nenäsuihke n. 1-2h ennen matkaa otettuna, korvatulpat (ear planes), särkylääke/matkapahoinvointilääke, puuduttavat korvatipat (laita ajoissa), nenästä kiinni ja puhallus, purkka. Pienimmille tutti/ tuttipullo nousujen ja laskujen ajaksi.
"Mikkihiirikorvat" eivät toimi tieteellisesti, mutta niillä voi olla psykologinen vaikutus ja siksi nekin saattavat auttaa.
Lapselle koneeseen mukaan esim. kirjoja, pieni palapeli, jotain pientä syötävää (keksejä, naksuja), matkapeli. Joillakin olen nähnyt jopa kannettavan dvd-soittimen jossa lapsen suosikit.
Mukavaa matkaa!
Tässä vinkit korvakipuun
3
906
Vastaukset 3
- ei mikään
se uusi kikka kun nuo kaikki on ikivanhoja ja kaikkien tiedossa. Suurin osa on vielä ettei edes auta. Tuli varmaan hyvä ole kun sai päteä ja lentoemo mukamasti. Jos sinä ole lentoeno niin minä olen astronautti.
- mitään uutta..
Eihän aloittaja mitään uusia vinkkejä mainostanutkaan, vaan parhaita ja hyviksi todettuja.
Mielestäni on hyvä, että niistä puhutaan, koska yllättävän moni ei edes tiedä, että vauva/pikkulapsi kannattaa syöttää nousun/laskun aikana, koska nieleminen estää korvien lukkiutumisen. Monet kaverinikin ovat olleet ihan ihmeissään.
Omana huomiona olen todennut, että laskeutuminen lukitsee korvat todennäköisemmin kuin nousu. Jopa uniaan nukkuva vauva herää huutamaan, jos ei ole tuttia suussa. - päivän selvää
mitään uutta.. kirjoitti:
Eihän aloittaja mitään uusia vinkkejä mainostanutkaan, vaan parhaita ja hyviksi todettuja.
Mielestäni on hyvä, että niistä puhutaan, koska yllättävän moni ei edes tiedä, että vauva/pikkulapsi kannattaa syöttää nousun/laskun aikana, koska nieleminen estää korvien lukkiutumisen. Monet kaverinikin ovat olleet ihan ihmeissään.
Omana huomiona olen todennut, että laskeutuminen lukitsee korvat todennäköisemmin kuin nousu. Jopa uniaan nukkuva vauva herää huutamaan, jos ei ole tuttia suussa.ymmärtää kun tätä palstaa on enemmän seurannut. Täällä se tyhmyys tiivistyy ja nyt kaikki äidit syöttämään lapsia nousun ja laskun aikana? Se on valitettavasti kiellettyä mutta eihän sitä kukaan heistä vielä tiedä. On sata varmaa että kaikki nuo on kokeiltu eikä mikään auta kun ilmanpaine vaihtelee. Jopa aikuisten korvissa on kipeää teki sitten vaikka mitään ja ei vaikka olisi banaani kurkussa. Mutta ne jotka uskoo niin uskokoon mutta käytäntö onkin sitä oikeaa elämää ja arkea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53907
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64657- 55650
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli46589Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33563En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32528Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5513- 75457
- 37446
- 33435