No niin palstalaiset, katsotaanpa miten käy. Tein juuri kohteesta, joka on ollut helmikuusta asti myynnissä ja tyhjillään tarjouksen. Asunto tulisi minulle sijoituskäyttöön, käteisellä omalla rahalla. Asunnon pyynti oli samalla postinumerolla toteutuneiden hintojen perusteella ihan kohtuullinen, oikeastaan juuri keskiarvoa. Asunto myös ihan hyvää tasoa ja muutama erikoinen ja kiva juttu, joita ei kaikista asunnoista löydy. Paikkakunta on aika pieni ja olen seurannut asuntokantaa aktiivisesti viisi vuotta ja ostanut tänä aikana joitakin asuntoja. Itseasiassa tämä asunto olisi sijoitusasunnoistani ainoa sellainen, jossa voisin harkita itsekin asuvani, joskus.
Tein tarjouksen pyynti -15% ja raportoin myöhemmin miten eteni. Jos tarjous menee läpi, muutan mielipiteeni ja uskon, että rommaus on totta. Jos tarjous ei mene läpi, nostan tarjoustani.
Tein tarjouksen pyynti -15% ja raportoin myöhemmin miten eteni. Jos tarjous menee läpi, muutan mielipiteeni ja uskon, että rommaus on totta. Jos tarjous ei mene läpi, nostan tarjoustani.
Vastaukset 16
Vanhimmat
-15% on rommaus? Mihin on hävinneet ne -30/40/50/75% jutut on jääneet?
En ota edes kantaa tuollaiseen, koska minusta nuo prosentit on lähinnä vitsejä oikeassa elämässä, jota itse kuitenkin elän, enkä leikki/toivemaailmaa. Rommarit erikseen. Minusta to tarjoamani -15% on jo lähinnä lottovoitto, ellei sitten ole kyseessä kohde, jossa pyynti on jo lähtökohtaisesti ollut älytön.
Henkilökohtaisesti en usko, että -15% menee läpi, olen toki ilahtunut jos niin käy.
Tuntuu että kaikki todella varakkaat henkilöt asuvat vuokralla. Niin varmaan sinäkin.Omistat kymmenkunta siotusasuntoa ja asut jonkun muun vuokralaisena kustannussyistä.
RRRRuuuuuaahhaahahahahahahaaaa
En minä asu vuokralla, vaan ihan omassa ok-talossa. On myös mökkikin, joka on sekin oma. Pari sijoitusasuntoa vaan tääl hetkellä. Vuokralla olen asunut hetken opiskeluaikana.
Kerroppa ilmiselvästi "fiksuna" henkilönä, missä kohti sanoin asuvani vuokralla ? Minun asumiseni ei tässä ollut sisi lainkaan olennaista, vaan se, meneekö tarjous läpi vai ei.
No ei kai kukaan vakavissaan uskonut että aloittaja asuisi vuokralla, tarjoisi -15%, eikä edes uskoisi että tarjousta hyväksyttäisiin.
Realistesesta suhtautumisesta jo näkee että kyseessä on mieleltään vakaa ja järkevä omistusasuja.
Romppelit olisivat vain tuumailleet että ei kannata vielä tarjota kun sykysyllä on oikea hetki... tai kai ne pikku hiljaa siirtää tähtäimen taas puoli vuotta eteenpän eli ensi kevääseen.
Kyllähän noita kohteita löytyy, joissa on omistaja pahasti velkaantunut ja lähtenyt duuni alta. Jos sinä teet yksilönä yhdet hyvät kaupat ja vieläpä pienellä paikkakunnalla, niin onko se sinusta tosiaan romahdus?! Aika narsistinen täytyy olla ihmisen luonne jos näin kuvittelee. On se tyhmä jos myy nyt kun asuntojen hinnat ovat taas nousussa -->
http://stat.fi/til/ashi/2009/02/ashi_2009_02_2009-07-30_tie_001_fi.html
Näin ainakin vanhojen kerrostalojen kohdalla. Jos katsot taulukosta, niin kuvitteletko, että tämän hetken 1% koroilla tulee vastaava pudotus kuin 90-luvulla 15-17% koroilla?!
Onpa tunteikasta ilmaisua, onko niin, että ihmiset haluavat kuulla vain sitä, mikä sopii omiin suunnitelmiin ja sitten siihen käppyrä liitteeksi.
Kauppoihin tarvitaan aina kaksi, myyjän pitää myydä, että ostaja voi ostaa. Myynnin syyllä ei ole niinkään väliä, koska hyvässä kysyntätilanteessa ostajia löytyy kyllä, olkoon myyjän syy työttömyys tai pelkkä spekulatiivisuus. Huonossa tilanteessa päinvastoin.
Henkilökohtaisesti en usko romahdukseen, jos sellainen olisi/tulisi, mielelläni siitä tietysti otan kaiken irti.
No minä en kyllä voi sille mitään, että tilastokeskus on tuota mieltä. Siihen ei vaikuta minun mielipiteet vaan asuntomarkkinoiden tila. Ymmärrän kyllä, että on mahdollista vääristää joitain asioita tilastotieteellisin menetelmin, mutta tuossa ei mielestäni ole mitään väärinymmärrettävää tai puolueellista.
Mielestäni on mainitsemisen arvoista, että tilastokeskuksen mukaan hinnat ovat hienoisessa nousussa. Hetki sitten ne oli laskussa... so what. Mainitsit aloituksessa, että "... jos näin käy niin uskon rommauksen olevan totta."
Kävin tuossa katsomassa sijoitusmielessä yhtä läävää josta saisi remontilla hienon. Hp. 112000, sanoin etten ole kiinnostunut ja totesin asunnon arvon olevan maksimissaan 90000 .. myyjä kipitti melkeen perässä ja totesi, että kyllä hän oikeastaan itsekkin ajatteli sitä hintaa. Tiputus hinnasta siis 20% kolmen sekunnin "neuvottelulla"! Jos olisin oikeasti halunnut tehdä kaupat, niin varmaan olisi voinut vielä heittää ilmoille, että 80k kun 90k:n perässä pitää oikeen kipittää. Siinä olisi ollut siis melkein 30% tiputusta. Rommaa rommaa...
Toisaalla kävin katsomassa asuntoa alkukesästä joka oli paljon paremmalla sijainnilla ja paremmassa kunnossa, mutta koska myynnillä oli kiire kahden asunnon loukun vuoksi - hinta oli jo valmiiksi alhaisella tasolla. Tästä aiheutui tarjouskilpailu, joten hintapyyntö ylittyi. Nousee nousee...
Voisin todeta, että vuosi pari sitten myytiin lääviä ylihintaan. Paremmat tai sanoisinko potentiaaliset kohteet taas tulevat ehkä markkinoille, koska voi olla että ihmiset pelkäävät sijoitustensa arvon tippuvan vielä lisää. En tiedä tarkkaan mistä johtuu, oli se sitten pääoman sijoittaminen muualle, tai kenties omien velkataakkojen maksaminen. Jotkut taas vaihtavat yksinkertaisesti maisemaa tai muuttaa edullisempaan asuntoon... Vaihtoehtoja on paljon. Uskoa saa mihin tahansa, mutta en puhuisi yhden kohteen varjolla romahduksesta.
Pahoittelen ensimmäisen vastauksen negatiivista sävyä :) Toivotan onnea sijoituksellesi.
Tottahan töriset, itselläni oli avauksessa lyhyet speksit.
Tarjous ei mennyt muuten läpi, mutta -5% myyjä hyväksyy, tänään varmaan väännetään lisää, ei pari tonnia toki vielä keskustellaan pois. Eli ihan normaali tilanne markkinoilla tämän casen perusteella. Mutta olet aivan oikeassa, ei yhden tai kahdenkaan tapauksen perusteella voi mitään linjaa vetää. Itse ostin viime kesällä 2008 kesämökin -30% pyynnistä, vaikka markkinat oli kuumat. Pystyin tekemään kaupat nopeasti ja tiesin taustoista vähän etukäteen.
Viikonloppuja.
-15% on ihan nappulaa siihen verrattuna, mitä tuleman pitää. Ensi keväänä saat saman asunnon puoleen hintaan, etenkin jos joku käpykylä, jossa teollisuus saneeraa kaikki duunari ulos.
Olisit ostanu joulukuussa 2008, niin olisit saanu kuitattua odottelupöljäilystä jopa kaksi vuotta, nyt on jo myöhäistä, ensi keväänä ollaan kevään 2008 hinnoissa.
Senhän piti tapahtua jo tänä keväänä ja lisää alennusta nyt kesän jälkeen.
Ei mennyt tarjous läpi, kuten arvasinkin.
enää pessimistien ja verenimijä työnantajien propakandaa.yksityistalouksien taantumaa ei oikein päässy edes tulemaan.ostokäyttyminen vaan muuttui lamaa ruokkivaksi.jos joku käyrien piirtelijä haluaa vielä rypeä taantumassa niin siitä vaan.
työnantaja puoli haluaa aina pelotella lomautuksilla.menköön potalle sanon minä.
yritetään selvitä ilman lisäväkeä alkaneesta noususta.jos ei valoa näy nyt,saa johtoporras/myyntimiehet katsoa peiliin.
asuntojen hintakehitys voi olla korkeintaan muutaman prossan miinusta syys/talvi jaksolla.todennäkösempää on että nousee ens kesään mennessä reilusti.korot sekä asunnot.
Kaupat sovittu -5 % hintaan. Hyviä asuntokauppoja tai odotteluja, jokaiselle palstalaiselle makunsa mukaan. Nyt saunaan.
Sain saman verran hinnasta pois 2007.