ZX-10 1988-90

kertokaa jotain

Onko porukoilla kokemuksia/muistoja otsikon vehkeestä eli wanhasta kymppikawasta? Taisi olla aikoinaan kova menijä, liekö nopein kaupan pyörä koko 80-luvulla? Vieläkö paljon liikenteessä noita, alkaako jo olla harvinainen?

6

2327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jorkkula

      Paat pari tonnia lissää rahaa niin saat ihan toimivanki pelin ja jopa uudemman!
      Kyllähän se aikanaan kova peli olikin mut nyt vaan on se aika ajanu siitä ohi ja lujaa, ei kä niin hirveesti niitä enään näy!
      Tosin jos tykkää vanhemmista malleista siksi kun ne jopa näyttää moottoripyöriltä niin mikäs siinä ja sellasella ajellessa!
      Omaan silmään tän vuosituhannen puoleiset plit ei istu sitte millään ja varsinkin nää uudet takapäät ja änkkärit, kamalannäkösiä sanon mä!!!
      Senpä tähden tarvii iteki tyytyä toistaseks 90 puolenvälin laitteisiin kun ei vielä mun budjetilla saa sitä mikä miellyttää!
      Ja velakshan en kulkineita osta!!!

    • _ZX10_

      on tullut bongattua tänä kesänä ja tämä sattui olemaan NesteOil-Rallin aikoihin, jossain tuolla Multian suunnalla... Terveissi vaan :)

    • zx-10

      minulla on ollut zx10-88 vuodesta 92. Oli silloin mittarissa n 33t ja nyt n. 115 t. Viime vuosina tullut km noin 1500 vuodessa. 90-luvulla tuli ajettua enemmän. Lomareissuja kotimaassa ja ulkomailla. 100 t:ssa laitettiin wisecot kun halusin vähän virkistää sitä (n 132 hv takapyörältä). Silloin tuli siis männät ja venttiilit. Sitä ennen vaihdettiin vesipumppu kun stefa alkoi vuotamaan ja huoltomiehen mukaan ei saanut stefaa erikseen, vilkun. Toinen korjaus oli startin ketju, joka piti vaihtaa kun alkoi pitämään ääntä. Kuulemma kulutustavaraa.
      Ai niin, kaksi kertaa on nopeusmittarin vaijeri katkennut ja vilkun rele on vaihdettu. En muista muuta.
      Ei ois minulla ollut näin kauan jos en olisi tykännyt. Mulle sopiva leppoisa ajettava.
      Olen harkinnut välillä uudemman hankkimista, mutta ei ole tullut hommattua ja voi olla että jääkin. Kuitenkin Kawan Eddie Lawson Replica, zzr1400 ja Hondan tuplaäksä kiinnostavat.
      Kymppiä en hävitä. Se on ollut jo niin kauan että suhteemme on jo vakiintunut.

    • kertokaa jotain

      Pyörät joita ei tule vastaa koko ajan on kiinnostavia, ja tuo kymppihän tavallaan aloitti Kawan nykyisten tehokkaiden "sport-touring" -pyörien aikakauden, sen suora seuraajahan oli suosittu ZZR1100 joita on vielä paljonkin liikkeellä. Minusta kymppikawa on vieläkin hyvän näköinen, jotenkin muhkea pyörä. Selvää klassikkoainesta, moottoripyörien "youngtimer" -osastoa!

      Lisääkin saa kertoa... (vaikka en ole tosin ko. pyörää nyt hankkimassa, mutta ehkä joskus pistän talteen sopivan)

      • Anonyymi

        Mulla 3kpl puna valko mustaa. Yhden valmistenumero on 000055


      • Tuon ketjun aloitti itseltäkin löytyvä Kawasaki Gpz 900 R jonka aihiosta kehitettiin RX-10 ja siitä ZX-10 josta edelleen ZZR 1100 joka myös löytyy itseltä.

        Noista juuri tuo 900 ja 1100 oli onnistuneita pyöriä, tonniset jäi häviölle kun väännettiin kilpailijoiden kanssa. Varsinkin Honda CBR 1000-89- pesi tuota ZX mallia pahasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      119
      3444
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      128
      2546
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2086
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      5
      1939
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      24
      1580
    6. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1560
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1525
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      27
      980
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      952
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      63
      900
    Aihe