Nähtävyyksien aukioloajat?

Entä miten on nähtävyyksien laita? Esimerkiksi moneen Buckinghamin palatsi on auki lauantaina? Tai London Eye (lauantaina)?
5557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Googlaa nähtävyyksien nimillä, eiköhän kotisivut ko. nähtävyyksiin löydy. Sieltä saat aukioloajat ja muuta tietoa.

Äänestä

Viikko sitten maanantaina olimme Lontoossa koko päivän. Olimme London Eyen jonossa noin klo 15 ja juuri kun olimme maksamassa (klo 15.40), tuli ilmoitus, että London Eye suljetaan. Ja rahoja sai takaisin saman tien.
Klo 16 Eye lakkasi pyörimästä..

Joten kaikkeen saa varautua. Palatsiin ei käsittääkseni pääse?? Sielläkin palloiltiin maanantaina ei tosin vahdinvaihdon aikaan vaan iltasella klo 18 aikoihin.

Kannattaa hommata Lontoon opas tai katsoa jonkun matkanjärjestäjän sivuilta muutama tärppi, mitä haluaa katsoa. Mun mielestä parasta on vain fiilistellä keskustassa ilman mitään sen kummempia suunnitelmia. Ja kävellen.

Äänestä

Netistä tuo kaikki selviää kun googlaat.

London eye pääsääntöisesti on auki klo 10-20, viimeinen pyörähdys taisi olla 19.20, sen jälkeen ei oteta enää jonoon.

Buckinghamin palatsin vahdinvaihto on kerran pvässä, klo 11.30, jos ei mitään poikkeuksellista. Sisälle palatsiin ei pääse, se on kuninkaallisten käytössä.
Vieressä olevaan puutarhaan kyllä ja porttien taakse valokuvaamaan.

Kannattaa ostaa London eyen lippu etukäteen vaikka lentokentän turisti-infosta, jos haluaa vältää pahimpaa ruuhkaa ja lippukassoilla jonottamista. Jonottaa saa silti lippukin kädessä ihan tarpeeksi.

Äänestä

  • nina a kirjoitti:

    Buckinghamin palatsi on yleisölle auki 26.7.-30.9.

    "26 July – 30 September 2009, 09:45-18:00 (last admission 15:45). Admission is by timed ticket with entry every 15 minutes."

    http://www.visitlondon.com/attractions/detail/427311

    Yleensä tuonne Buckinghamin palatsin alueelle pääsee sisään vain hevostalleille tai siihen kuningattaren taidegalleriaan, jossa aina vaihtuvia näyttelyitä-

    Syy ovien avoimuuteen löytyi myös netistä, kuningatar on poissa palatsista ja matkoilla.

    "Today the State Rooms are used extensively by The Queen and Members of the Royal Family to receive and entertain their guests on State, ceremonial and official occasions.

    During August and September when The Queen makes her annual visit to Scotland, the Palace's nineteen state rooms are open to visitors."

    Eli sisään pääsee ryhmissä vartin välein.

    Tosin poikkeuksi tuohonkin aikaan on, kun itse vierailimme juuri reilut viikko sitten, ovet olivat kiinni. Jokin valtion neuvottelujuttu oli menossa tms, eikä sisäänpääsyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiiitos kirjoitti:

Entä miten on nähtävyyksien laita? Esimerkiksi moneen Buckinghamin palatsi on auki lauantaina? Tai London Eye (lauantaina)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu