Kävi just niinku arvelin. Opiskelijat käy tienvarressa ja pyörätiellä tupakalla. Natsoja hujanhajan eikä tuhkakupissa niinkuin ennen.
Ihan hölmöläisten hommaa!
Ihan hölmöläisten hommaa!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Ja ketkähän ne siellä KAO:ssa joutuvat opiskelemaan. Tämä ei koske ulkopuolisia mitenkään. Ihan sama vaikka uisivat omassa paskassa. Nuorten elämän viisautta :D
savuton kun ne pössyttelevät nyt siellä teiden varsilla ja bussipysäkeillä. Eivät ne ole KAO:n aluetta. Pössytelköön siellä kuka haluaa. Itse KAO:n alue on kuitenkin savuton ja kaikki voivat olla onnellisia. :)
Pössyttelijät ovat sittenkin ihan oma lajinsa.
myönteisiä vai positiivisia? Saavutetaanko kiellolla aitoa raitistumista vai koetaanko se ahdasmielisenä holhouksena ja lisääkö se tässä jälkimmäisessä tapauksessa kielteistä suhtautumista yhteiskuntaa kohtaan? Vahvistaako tällainen kieltäminen änkyräkulttuuria entisestään?
olla.
Tupakoitsija änkyröille sama laki kuin Amerikan intiaaneille. Yli seitsämän yhdessä olevan intiaanin katsotaan olevan sotajoukko ja heitä saa ampua laillisesti.
Idioottimaisia lakeja ympäri maailmaa:
http://www.elisanet.fi/wfan/text07.html
Ei mitään aitoa raitistumista, ongelma vaan siirretään pois pihapiiristä. Muistan kun Lyseon Lukiossa tupakoitiin Metsähallituksen portailla kun koulun alueella ei saanut polttaa. Hirveesti sotkuahan siitä tuli kun kymmeniä oppilaita kävi tupakalla samassa paikassa.
Ja ette kai te oikeasti kuvittele että kertaalleen tupakoinnin opetellut teini raitistuu tai lopettaa tupakoinnin jos sille sanoo "Ei saa!"? Se polttaa vaikka koulun vessassa jos ei muualle pääse.
Aamulla olen ajellut tuon pyörätien kautta, jossa nuoriso vetää Kaon pihassa (n. 50 m ulko-ovelle) tupakkaa. Parissa päivässä pyörätie on ihan täynnä natsoja, limppejä ja kivaa ei todellakana ole tupakansavussa ajelle. Ihan yliampuva tuo Kaon tupakointikielto. Tehdään hallaa muille sitten!
Nuorison kapinahenkeä.
ainutlaatuista. Suomi on jo ennestään täynnä savuttomia oppilaitoksia. KAO vain nyt seuraa muiden esimerkkiä vähän jälkijunassa. Eiköhän se käänny enemmän positiiviseksi kun muutama vuosi kuluu.
Savuton oppilaitos ja laitoksen alue on hyvä asia. Eivät joudu tupakoimattomat kärsimään savusta.
Mutta mitä puhetta tuo on, että ongelma siirtyy toisaalle? Eihän se siirry, jos sätkän vetäjät ei siirrä sitä!
Tällaisia avuttomia, lölleröitä sotkijoitako ovat suomalaiset nuoret vai koskeeko se vain tupakoijia.?
Eikö nuorilla ole yhtään järjeä päässä? Eivätkö he kykene ihan itsenäisesti ajattelemaan: tuolla on hyvä suojainen metsänreuna, jos poltan siellä se ei häiritse ketään, taidanpa tuoda kotoani suuren purkin, johon muutkin voivat laittaa tumppinsa, yritän olla mahdollisimman siisti ja muut huomioiva tässä sauhuttelussani.
vika ole jos nuoret polttavat ja räkivät bussipysäkeillä. Kyllä se on näiden tupakoitsijoiden ihan oma vika.
Itse opiskelen kao:ssa, tosin toimipisteeni ei ole vimpelin alueella. Ja arvaa, olemme tuoneet luokan kesken sen kyseisen purnukan, jota tuhkakupiksi kutsumme. Ei mennyt kuin päivä ja purkki vietiin pois. Meille ilmoitettiiin vain, että koulun ollessa savuton, ei tuhkakuppeja saa olla. Aivan järjetöntä! Kaikista hauskinta tilanteessa, että nykyisin meillä "salaa" se perkeleen tuhkakuppi kiven takana! että tällainen avuton, löllerö sotkijahan minä olen..kiitoksia vain!
savuttomassa oppilaitoksessa tekee tuhkakupeilla? Ei niin mitään. Se on eriasia jos viet sen purkin oppilaitoksen alueen ulkopuolelle ja poltat siellä. Tietenkin huolehdit myös itse tumpit siitä asianmukaiseen jätteen keräyspaikkaan. Näinhän se toimii. Vai onko mielestäsi jonkun muun velvollisuus kerätä sinun tumppisi?
vaikka on kielletty rikot sääntöjä, saatanan nuorisokriminaali. tommoset pitäs ampua.
Tämä savuton oppilaitos on muualla Suomessa jo yleinen.
Lainaus tupakkalaista :
12 § (21.7.2006/700)
Tupakointi on kielletty:
1) päiväkotien lapsille ja oppilaitosten oppilaille tarkoitetuissa sisätiloissa sekä niiden pääasiassa kahdeksaatoista vuotta nuoremmille tarkoitetuilla ulkoalueilla.
Joten turha mäkättää!! Ku laki kieltää niin LAKI KIELTÄÄ!!!
Siinä ensimmäinen joka on katsoo vaan lakikirjasta.
"Ei puoluetuki ole laitonta eli turpa kiinni!"
"Ei liikenneympyrästä poistuttaessa vilkuttamatta jättäminen ole laitonta eli turpa kiinni!"
"Ei taloyhtiön pihassa toisen parkkipaikalle pysäköiminen ole laitonta eli turpa kiinni"
Voi tätä idioottien valtakuntaa!
Myös huumeiden käyttö ja hallussapito on laitonta kaikkialla. Siksihän varmaan voidaaan lakkauttaa huumeklinikat ja neulojen vaihtopisteet kun turha urputtaa "kun laki kieltää niin laki kieltää".
It happens. Vaikka kuinka kiellettäisiin.
Todella typerä temppu lopettaa tupakkapaikat kaon koulujen aluella nyt sitten sotketaan ympäristöä koulujen läheisyydessä, olisi kannattanut ajatella ensteks.
kao:llahan on oppilaitos myös aseman lähellä! tämän oppilaitoksen opiskelijoitten on huomattu käyvän tupakalla lähistön kerrostalojen pihoissa ja katoksissa
ja kylvävän tumppeja ja limaklönttejä maahan.
nuoret ovat itse vastuussa tekemisistään mutta koskapa heillä ei näy olevan riittävästi järkeä hiuspehkojensa alla, lienee rehrorin puhuttelu ja asiaan puuttuminen paikallaan.
vetää sätkää pyörätiellä yleensä seisaallaan, joskus sitten väsyneenä pitkällään pyöräiellä !
Pitäiskö papiskalla ajaa yli vai että mitä ?
On erittäin hyvä asia kannustaa nuoria savuttomuuteen, mutta tapa millä se tehdään on väärä. Nyt kun koulujen pihoissa ei saa polttaa, siirtyvät tupakanpolttajat koulun lähialueille. Mm. Timperintiellä opiskelijat tukkivat koko ohi menevän kevyenliikenteenväylän eikä ohi meinaa päästä millään, opiskelijat kun eivät tunnu tajuavan olevansa väistämisvelvollisia.
meiltä vietiin tupakkipaikka pois.. ja jossain se on käytävä! Kiltisti toimme lasipurkin tuhkakupiksi tien toiselle puolella lähelle kerrostaloa mutta kuitenkin riittävän kauas ettei kenenkään tarvitsisi valittaa, emme ole kuitenkaan kerrostalon piha-alueella .. Mutta kappas kun joku mummo sai päähänsä viedä sen pois.. ja näin kävi jo muutaman kerran.. mielellämme siivoamme omat tumppimme pois mutta itse te estätte sen! Antaisitte sen tuhkakupin olla siellä pusikossa josta sitä ei kukaan nää ees.. ellei tietty kyylää meidän tekemisiä päivät pitkät ikkunoista.
Lapselliseen käytökseen suhtaudutaan asianmukaisella tavalla. Housuun paskantaville lapsille laitetaan vaipat ja nuoria kohdellaan samanlailla.
AMK:n tupakkipaikalla käyvät kans tupakalla. Aika täynnä ovat joskus ne kopit kun kahden talon väki pakkaa samaan paikkaan.
Sinun ja tovereidesi kaltaisia oppilaita kaivattaisiin täälläkin!
Onhan se KAKSikin savuton = tupakkakatoksissa kulkee kaikkia, potilaita, vierailijoita, työntekijöitä, esimiehiä ja lääkäreitäkin... Naurettavia tällaset koppien poistot "vapaassa" maassa...
teet?Imemisrefleksi kun vauvan saa syömään ja kun hampaat kasvavat,normaalikehitys vie refleksin.Vaan jos jollain lailla jääpi jälkeen niin...
Peruskoululaiset juoksee kanssa pitkin naapurin pihoja röyhyytteelemässä ja räkimässä. Niitä saa sitten vahtia kaikki kahvipaussit.
Parempi olisi, kun pistettäisiin tupakkikatokset kaikkien koulujen pihalle, niin pysyisivät penskat pihalla eivätkä häiritsisi naapureita. Tupakoihan ne kumminkin. Jotkut.
Minun ja monien muiden harmiksi meidän kaupungin KAO:n ympärillä on enemmän kuin muutama kerrostalo. Natsojen keräily jää joko asukkaille tai sitten se maksaa rahaa, kun kiinteistönhuolto siivoaa!
Näillä "uusilla tupakkapaikoilla" asuu sen verran värikästä porukkaa että saattaa alkaa vähitellen tulla osumaa, jos tupakointi lähtee aivan käsistä.
alkua. Kai olette jo kuulleet Savuton Savo-hankkeesta? Pikkuhiljaa koko Suomi muuttuu savuttomaksi. Hieno homma.
Savuttomuutta ei saada ellei kielletä tupakan myynti, hallussapito ja käyttö.
Tee ympäristörikoksesta ilmoitus viranomaisille.
Jos joku vie pois roskikset, onko rikollinen roskaaja vai se joka vei roskiksen?
roskaamaan ympäristöä? Mielenkiintoinen perustelu.
Seppälän koulun kohdalla on aamuisin riveittäin opisekelijoita tupakilla pyörätiellä ja piertanolla. Juoksevat vallattomina tien yli ja meinaavat jäädä auton alle. Koko tienoo on täynnä tumppeja ja limaisia ysköksiä.
Mitä mieltä oli poistaa tupakkikopit koulujen alueelta, kun tällaista haittaa ja vaaraa seuraa? Tupakkipaikat takaisin ja peruskouluihin kanssa, etteivä penikat juokse pitkin naapureiden pihoja sauhuttelemassa ja rykimässä.
Jaa mitä mieltä? No sitä mieltä että nyt voidaan hyvillä mielin julistaa että KAO on savuton koska lakikirjassa lukee että ei saa polttaa. Auditointeja voidaan ylistää ja tarkastajia kierrättää "Kattokaa nyt, ei oo savua täällä."
KS 2.9.2009
Tulipalo Ketunpolun opiskelija-asuntolassa
Opiskelija-asuntolan porrashuoneessa Ketunpolulla syttyi tulipalo keskiviikkona aamulla. Palokunta sai hälytyksen paikalle hiukan ennen kello 7.30:tä.
Palo saatiin taltutetuksi muutamassa minuutissa. Henkilövahinkoja ei palosta aiheutunut, ja aineellisetkin vahingot jäivät verrattain vähäisiksi. Syttymissyystä ei vielä ole tietoa. Poliisi tutkii asiaa.
KS 2.9.2009
Tulipalo Ketunpolun opiskelija-asuntolassa
Opiskelija-asuntolan porrashuoneessa Ketunpolulla syttyi tulipalo keskiviikkona aamulla. Palokunta sai hälytyksen paikalle hiukan ennen kello 7.30:tä.
Palo saatiin taltutetuksi muutamassa minuutissa. Henkilövahinkoja ei palosta aiheutunut, ja aineellisetkin vahingot jäivät verrattain vähäisiksi. Syttymissyystä ei vielä ole tietoa. Poliisi tutkii asiaa.