Azorien karjakoira?

http://www.autodefe.net
Sao miguelin saarella ja ovatko ne hurjia ?
51140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Aihe tällä palstalla nousee esiin silloin tällöin. Seuravassa linkit aikaisempiin viestiketjuihin teemasta:


http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/karjakoira tid:5550?perpage=25&term_keywords=karjakoira

http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/cão de fila tid:5550?perpage=25&term_keywords=cão de fila

Matkailija, joka ei jalkaudu luontoon, ei esim. patikoi, ei välttämättä näe, puhumattakaan siitä, että "tapaisi" Azorien karjakoiraa Azorien matkansa aikana.

Saarta autolla kiertävän kohdalla todennäköisyys nähdä karjakoira on aika pieni, etenkin jos pysähtyy pelkästään tunnetuissa luonnonnähtävyyksissä. Koira saattaa joskun olla isäntänsä mukana esim. kuljettamassa maitoa, mutta silloin se on kiinni auton lavalla tilatankin vieressä.

Azoreilla koiralta typistetään häntä ja korvat. Niinpä rodun edustajat São Miguelilla näyttävät kovin erilaisilta Autodefen sivujen koirien kuvista.

Rodusta liikkuu sitä tuntemattomien liikkeelle panemia huhuja ja kuulopuheita alan suomalaisilla keskustelupalstoilla. Viimeisen kahden ja puolen vuoden aikana ei saaren tiedotusvälineissä ole raportoitu ainoastakaan tapauksesta, joissa koira olisi käyttäynyt hyökkäävästi ihmistä, sen enempää matkailijaa kuin paikallista asukastakaan kohtaan ja aiheuttanut loukkaantumisia.

Äänestä
  • ja asiallisesta vastauksesta.

    Äänestä

  • hyvästä kirjoitti:

    ja asiallisesta vastauksesta.

    edes näkee, koska ne ovat lehmien laidunmailla.

    Äänestä

Näin vaeltaessani monia tuollaisia koiria, mutta yksikään ei reagoinut millään lailla. Ainoa joka vähän rähisi oli ketjun päässä jollain pihalla aidan takana.

Äänestä

Osa taitaa olla kyllä ihan seurakoiria. Furnaksessa oli oikein mukava ja kiltti koira, joka halusi lähteä välttämättä meidän mukaan vaellukselle. Vähän pelottavaltahan se tuntui alussa, mutta oikein leikkisä ja seurallinen kyllä koko muutaman km lenkin ajan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näkeekö niitä kirjoitti:

http://www.autodefe.net
Sao miguelin saarella ja ovatko ne hurjia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu