Azorien karjakoira?

Näkeekö niitä

5

1104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aihe tällä palstalla nousee esiin silloin tällöin. Seuravassa linkit aikaisempiin viestiketjuihin teemasta:


      http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/karjakoira tid:5550?perpage=25&term_keywords=karjakoira

      http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/cão de fila tid:5550?perpage=25&term_keywords=cão de fila

      Matkailija, joka ei jalkaudu luontoon, ei esim. patikoi, ei välttämättä näe, puhumattakaan siitä, että "tapaisi" Azorien karjakoiraa Azorien matkansa aikana.

      Saarta autolla kiertävän kohdalla todennäköisyys nähdä karjakoira on aika pieni, etenkin jos pysähtyy pelkästään tunnetuissa luonnonnähtävyyksissä. Koira saattaa joskun olla isäntänsä mukana esim. kuljettamassa maitoa, mutta silloin se on kiinni auton lavalla tilatankin vieressä.

      Azoreilla koiralta typistetään häntä ja korvat. Niinpä rodun edustajat São Miguelilla näyttävät kovin erilaisilta Autodefen sivujen koirien kuvista.

      Rodusta liikkuu sitä tuntemattomien liikkeelle panemia huhuja ja kuulopuheita alan suomalaisilla keskustelupalstoilla. Viimeisen kahden ja puolen vuoden aikana ei saaren tiedotusvälineissä ole raportoitu ainoastakaan tapauksesta, joissa koira olisi käyttäynyt hyökkäävästi ihmistä, sen enempää matkailijaa kuin paikallista asukastakaan kohtaan ja aiheuttanut loukkaantumisia.

      • hyvästä

        ja asiallisesta vastauksesta.


      • noita koiria
        hyvästä kirjoitti:

        ja asiallisesta vastauksesta.

        edes näkee, koska ne ovat lehmien laidunmailla.


    • toiaanaka

      Näin vaeltaessani monia tuollaisia koiria, mutta yksikään ei reagoinut millään lailla. Ainoa joka vähän rähisi oli ketjun päässä jollain pihalla aidan takana.

    • fila koira

      Osa taitaa olla kyllä ihan seurakoiria. Furnaksessa oli oikein mukava ja kiltti koira, joka halusi lähteä välttämättä meidän mukaan vaellukselle. Vähän pelottavaltahan se tuntui alussa, mutta oikein leikkisä ja seurallinen kyllä koko muutaman km lenkin ajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      73
      4271
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2738
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2497
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2432
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      109
      2318
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2194
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2151
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      609
      1946
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1945
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe